مجله سامان ملک

لوگوی خطی

راهنمای خرید خانه

راهنمای خرید خانه

هیچکس نمی‌تواند ضرورت خرید ملک را در جامعه امروز انکار کند. اما این قیمت‌ها به ما اجازه مانور زیادی نمی‌دهند. بنابراین، بهترین راه این است که با اطلاعات با کیفیت و دقت عمل کنیم. خرید خانه یکی از مهمترین تصمیمات مالی در زندگی است. برای خرید یک خانه، باید درک کاملی از عوامل مختلف مانند موقعیت مکانی، اندازه، امکانات و قیمت داشته باشید. مجله سامان ملک می‌تواند راهنمای جامعی برای خریداران و فورشندگان خانه باشد. در این راهنمای خرید آپارتمان و خانه به تمام مواری که باید برای داشتن خریدی موفق در نظر بگیرید، اشاره می کنیم.

اگر به دنبال خرید آپارتمان در یزد یا خرید آپارتمان شمال هستید، وب‌سایت سامان ملک می‌تواند برای شما منبع کاملی از آگهی های متنوع املاک باشد.

مراحل کلی خرید خانه

 1. بررسی وضعیت مالی قبل از شروع به خرید خانه: باید به دقت وضعیت مالی خود را بررسی کنید. می‌توانید با مشاور مالی صحبت کنید و محاسبات مالی را با او مطرح کنید. به این ترتیب می‌توانید محدودیت‌های مالی خود را برای خرید خانه به خوبی بشناسید.
 2. انتخاب محله: باید به دنبال محل مناسب برای خرید خانه بگردید. برای انتخاب محل، باید مواردی مانند موقعیت مکانی، امکانات محل و هزینه‌های مربوط به زندگی در آن محل را در نظر بگیرید.
 3. انتخاب خانه: باید به دنبال خانه‌ای بگردید که با نیازهای شما بیشترین تطابق را داشته باشد. این امر ممکن است زمان‌ بر باشد.
 4. مذاکره قیمت پس از انتخاب خانه: بهتر است از کارشناسان املاک و مشاوران مالی کمک بگیرید تا قیمت منصفانه ای برای خرید خانه پرداخت کنید.
 5. انجام معامله: امضای قرارداد، پرداخت وجه و انتقال مالکیت در این مرحله انجام می شود.
 6. تحویل خانه: یعنی امضای اسناد تحویل، دریافت کلیدها و اقامت در خانه جدید. در این مرحله، بهتر است بررسی کنید که آیا همه چیز به درستی انجام شده و امکانات مورد نیاز شما در خانه موجود هست یا نه.

این مراحل کلی هستند و باید در نظر داشته باشید که خرید خانه یک فرایند پیچیده است که نیاز به برنامه‌ریزی و تحقیقات دقیق دارد. نکاتی که در ادامه مطرح می کنیم، راهنمای خرید خانه یا آپارتمان به صورت دقیق و جزئی هستند.

بیشتر بخوانید: نکات خرید مغازه تجاری (راهنمای جامع)

برای خرید خانه به زمان خرید نیز توجه کنید

1. در نظر گرفتن بودجه برای خرید خانه

برای خرید خانه، باید ابتدا وضعیت مالی خود را بررسی کرد. باید مبلغی را که می‌توانید هر ماه به عنوان اقساط پرداخت کنید و پس از بررسی هزینه‌های دیگر مانند بیمه مسکن و مالیات، مبلغی را که می‌توانید به عنوان پیش پرداخت پرداخت کنید، محاسبه کنید. باید مطمئن شوید که می‌توانید بدهی‌های خود را به‌موقع و با دقت پرداخت کنید.

2. مشخص کردن نیازها و علاقه مندی هایتان

قبل از شروع به جستجوی خانه، باید نیازهای خود را مشخص کنید یعنی بدانید چند اتاق نیاز دارید، آیا میخواهید حیاط داشته باشید، پارکینگ برای یک ماشین میخواهید یا دو ماشین و … . با تعیین دقیق نیازها و خواسته هایتان انتخاب خواهید داشت.

3. منطقه خرید خانه

منطقه ای از شهر که می خواهید در آن اپارتمان یا خانه بخرید، می‌تواند بر امکانات و کیفیت زندگی شما تاثیرگذار باشد. برای مثال، اگر در نزدیکی مراکز خرید، مدارس و پارک‌های عمومی باشید، راحت‌تر خواهید بود. همچنین، منطقه در تعیین قیمت خانه تاثیر گذار است. پس در جایی دنبال خانه بگردید که هم امکانات خوبی دارد و هم با بودجه شما متناسب است.

خرید آپارتمان در شمال کشور

4. بررسی محله

از نکات مهم در خرید خانه، بررسی محله است:

 • امکانات عمومی محله: امکاناتی مثل نزدیکی به مراکز خرید، مدارس، بیمارستان‌ها و پارک‌های عمومی، مسیرهای دوچرخه‌سواری، مراکز تفریحی، سالن‌های ورزشی و …
 • امنیت محله: امنیت محله نیز بسیار مهم است. مثلا آمار دزدی و جرایم دیگر در این محله چطور است. می توانید نزدیکی به اداره پلیس، ایستگاه آتش نشانی و اورژانس‌ را نیز بررسی کنید.
 • شلوغی و ترافیک: شلوغی و ترافیک می‌تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیرگذار باشد. بررسی کنید که آیا در ساعات اوج ترافیک، مسیرهایی برای عبور و مرور وجود دارد یا خیر؟
 • قیمت خانه‌ها: آیا قیمت خانه‌ها در محله مطابق با بازار است یا خیر؟ آیا قیمت خانه‌ها در محله قابل قبول است یا خیر؟
 • تغییرات در آینده: بررسی کنید که آیا در آینده نزدیک تغییراتی در محله رخ خواهد داد؟ مانند ساخت برج‌های بلند، تغییر در نقشه جامع شهری، افتتاح مسیر جدید و … . این موارد می‌توانند بر کیفیت زندگی شما در آینده تاثیرگذار باشند.

بیشتر بخوانید: نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره

5. همسایه ها

به این نکته توجه داشته باشید که آیا همسایه‌های شما احترام به حریم شخصی دیگران را رعایت می‌کنند یا خیر. آیا چالش و تنش بین همسایه ها وجود دارد؟ این موارد می‌توانند بر ارتباط شما با همسایه‌هایتان و همچنین بر کیفیت زندگی شما تاثیرگذار باشند. بنابراین، قبل از خرید خانه توجه کنید همسایه‌هایی داشته باشید که با ارزش‌های شما همخوانی دارند و احترام به حریم شخصی دیگران را رعایت می‌کنند.

همسایه خوب از نکات مهم خرید خانه

6. بررسی وضعیت سند خانه

از مهم ترین نکات خرید خانه سند ملک صحیح و قانونی است تا در آینده هیچ مشکلی در خصوص مالکیت خانه برای شما پیش نیاید.

 • نوع سند: نوع سند خانه باید بررسی شود. آیا تک برگ است? مشاع است و … .
 • محل صدور سند: بررسی کنید که آیا سند خانه شما از دفترخانه املاک محلی یا از مراجع دولتی مربوطه (مانند سازمان ثبت اسناد و املاک) صادر شده است؟
 • تاریخ صدور سند: تاریخ صدور سند باید بررسی شود. آیا سند خانه شما به تازگی صادر شده است یا خیر؟
 • مالک قبلی: باید بررسی شود که سند خانه شما به نام کدام مالک قبلی است؟ آیا مالک قبلی سند را به شما واگذار کرده است؟
 • مشخصات خانه: بررسی کنید که مشخصات خانه شامل مساحت، شماره پلاک، آدرس و نوع ساختمان در سند به درستی ذکر شده است یا خیر؟

برای استعلام سند ملک می توانید به وب سایت https://estate.ssaa.ir مراجعه کنید.

7. ارزیابی امکانات خانه

از نکات مهم در خرید خانه بررسی امکانات آن است. باید مطمئن شوید که تمامی امکاناتی که برای شما مهم هستند مانند تهویه مطبوع، پارکینگ، آسانسور و غیره در این خانه موجود هستند. این امکانات می‌توانند در آینده در تعیین قیمت خانه تاثیر گذار باشند. موارد زیر را در داخل خانه بررسی کنید:

 • بررسی کنید که آیا ساختار خانه به نیازهای شما و خانواده‌تان می‌تواند پاسخ دهد
 • آیا اتاق‌ها و فضاهای مختلف خانه به اندازه کافی بزرگ و مناسب هستند
 • به وضعیت ظاهری خانه توجه کنید. آیا نیاز به تعمیرات و بازسازی دارد یا خیر؟
 • آیا کیفیت ساخت و ساز خانه قابل قبول است یا خیر؟
 • تجهیزات و امکانات مثل سیستم گرمایش و سرمایش مناسب است یا خیر؟
 • آیا خانه دارای سیستم آب و فاضلاب مناسب است یا خیر؟
 • آیا خانه دارای حمام و آشپزخانه مناسب است یا خیر؟
 • تعداد کابینت ها و کمدها برای شما کافی است؟
بررسی وضعیت عمومی آپارتمان قبل از خرید آپارتمان

8. مذاکره برای بهترین قیمت

پس از پیدا کردن خانه مناسب، می‌توانید برای به دست آوردن بهترین قیمت، مذاکره کنید. باید مطمئن شوید که قیمت پیشنهادی به شما در بازار مسکن منصفانه است. به‌طور کلی، مذاکره می‌تواند به شما کمک کند تا به خانه مورد نظرتان با بهترین قیمت دست پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: نکات حقوقی در خرید خانه

9. بررسی دقیق قولنامه هنگام خرید ملک

قبل از امضای قولنامه ملک حتما توجه کنید که شامل این موارد باشد:

 • چک کردن مدارک هویتی مالک جهت تطبیق اطلاعات آن با اطلاعات مندرج در سند رسمی و قولنامه ملک
 • ذکر مشخصات و آدرس طرفین معامله در مبایعه نامه
 • ذکر دقیق مشخصات مورد معامله و متعلقات خانه که شامل پارکینگ، انباری، انشعابات آب و برق و خط تلفن
 • ذکر مبلغ قابل پرداخت برای خرید خانه، مبلغ پرداخت شده، نحوه پرداخت و زمان انعقاد قرارداد
 • ذکر تاریخ مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، جهت انتقال سند و تعیین خسارت در صورت عدم حضور در موعد مقرر
 • ذکر شرایط فسخ قرارداد خرید ملک
خرید اپارتمان در یزد

سایر نکات خرید آپارتمان و خانه

 • بدهی‌ ها: باید بررسی شود که آیا بدهی‌ هایی برای خانه وجود دارد یا خیر؟ این بدهی‌ها ممکن است شامل بدهی به بانک یا مالک قبلی و همچنین بدهی به مراکز دولتی مانند شهرداری باشد.
 • محدودیت‌ ها: بررسی کنید که آیا محدودیت‌هایی برای استفاده از خانه وجود دارد یا خیر؟ مثلاً محدودیت‌هایی مانند محدودیت‌های ساختمانی، محدودیت‌های مربوط به نوع کاربری ساختمان و … .
 • پروانه‌ ساخت: بررسی کنید که آیا پروانه‌ ساخت و مجوزهای لازم برای ساخت خانه وجود دارد یا خیر؟
 • دسترسی به خدمات شهری: بررسی کنید که آیا خانه شما دسترسی به خدمات شهری مانند گاز، آب، برق و تلفن دارد یا خیر؟
 • وضعیت ساختمان: بررسی کنید که ساختمان خانه در چه وضعیتی است؟ آیا سازه سالم و بدون خطر از لحاظ سلامتی است؟
 • سند تفکیکی: در صورتی که خانه در یک مجموعه مسکونی واقع شده است، بررسی کنید که آیا سند تفکیکی برای خانه وجود دارد یا خیر؟
 • وضعیت بازار مسکن: بررسی کنید که بازار مسکن در منطقه‌ای که خانه در آن قرار دارد، چگونه است؟ آیا در حال رشد است یا کاهش ارزش؟
 • هزینه‌های جانبی: بررسی کنید که آیا هزینه‌های جانبی مانند هزینه‌های انتقال مالکیت و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر مبلغ خرید و فروش) وجود دارد و این هزینه‌ها را چه کسی باید پرداخت کند؟

بیشتر بخوانید: هزینه سند زدن خانه

جمع بندی

خرید خانه یکی از بزرگ‌ترین تصمیمات مالی در زندگی است. برای داشتن یک تجربه خوب از خرید آپارتمان یا خانه باید با یک روند منظم و مرحله‌ای پیش بروید. از انتخاب منطقه مناسب و تحقیق و تفحص دقیق گرفته تا تعیین بودجه مالی و بررسی شرایط قرارداد؛ همه مراحل بسیار مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید. با رعایت این مراحل، می‌توانید خانه ای را پیدا کنید که بهترین تطابق را با نیازهای شما دارد و در آن حس خوبی خواهید داشت.

دسته بندی املاک
جدیدترین املاک سامان ملک

این مطالب را هم حتما بخوانید

خانه ویلایی بخریم یا آپارتمان؟ این سوالی است که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. برای دریافت پاسخ این سوال تا انتهای این...
اجاره دادن خانه اقدامی است که بسیاری از افراد برای کسب درآمد انجام می‌دهند. در این مقاله بهترین روش اجاره دادن خانه را می خوانید
مهم ترین نکات اجاره خانه در 1402

جدیدترین املاک سامان ملک

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.