سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی

انواع کاربری ساختمان و مراحل تغییر آن

انواع کاربری ساختمان

وقتی قصد بهره گیری از یک ساختمان را داشته باشید، انواع کاربری ساختمان مشخص خواهند کرد که از یک بنا چه استفاده ای می توانید کنید. قوانین خاصی وجود دارد که تمامی شهروندان باید به آن توجه داشته و به آن پایبند باشند. به عنوان مثال شما قادر نخواهید بود در یک ملک با کاربری مسکونی فروشگاه احداث کنید.

بر همین مبنا توصیه می کنند قبل از استفاده از هر ملکی درباره انواع کاربری ساختمان اطلاعات جامعی به دست بیاورید. در این مطلب قصد داریم پیرامون این موضوع مطالبی را ارائه دهیم پس تا پایان با سامان ملک همراه باشید.

انواع ساختمان از نظر کاربری

ساختمان های متنوع را به روش های مختلفی تقسیم بندی می کنند که یکی از رایج ترین آن ها تقسیم بندی از نظر انواع کاربری ساختمان building types است. اساسا یک ساختمان در ابتدا برای استفاده های مسکونی و تجاری ساخته می شود. البته در صورت لزوم به مرور زمان می تواند کاربری خود را نیز تغییر دهد.

بیشتر ساختمان ها برای سکونت شخصی کارایی دارند و و افراد از این ساختمان ها برای زندگی کردن بهره می گیرند. ساختمان های دیگری نیز وجود دارد که برای استفاده های تجاری طراحی و ساخته شده اند. معمولاً ملک های تجاری گران قیمت تر هستند.

ساختمان های اداری نیز نوع دیگر انواع کاربری ساختمان بوده که به وفور دیده می شوند. این مدل ساختمان ها معمولاً دارای ابعاد وسیع تری هستند. اکنون به طور کلی و مختصر انواع ساختمان از لحاظ کاربری را مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع کاربری های ساختمان

کاربری مسکونی

انواع کاربری ساختمان ها مسکونی معمولاً در سه دسته ویلایی، آپارتمانی و زمین مسکونی جای می گیرند. البته یک ساختمان در کنار کاربری مسکونی نیز می تواند کاربری های دیگری مانند تجاری و اداری نیز داشته باشد.

کاربری کشاورزی

این نوع کاربری به زمین های کشاورزی و باغ ها اختصاص دارد که در شهر های بزرگ و کوچک حتی روستا ها به زمین اختصاص داده می شود. این نوع کاربری مانند دیگر انواع کاربری ساختمانی از طرف شهرداری صادر خواهد شد. 

کاربری صنعتی

کاربری های صنعتی به کارگاه ها و شرکت های صنعتی داده می شود و معمولاً در اکثر مواقع خارج از محدوده شهری هستند. اگر ساختمان های شهری گسترش پیدا کنند و در کنار ساختمان صنعتی واقع شوند. شهرداری مجوز مربوطه را صادر خواهد کرد که ساختمان صنعتی به خارج از حومه شهری انتقال پیدا کند.

کاربری تجاری

ساختمان های تجاری سازه های کاری هستند که عمدتاً برای مقاصد تجاری استفاده می شوند. با این حال، بسیاری از ساختمان‌ های تجاری برای استفاده مختلط اجاره داده می‌شوند که شامل اقامتگاه های مسکونی یا کار/سکونت می‌ شود. ساختمان های تجاری برای کسب درآمد معمولاً احداث می شوند. برای گرفتن این نوع از انواع کاربری ساختمان نیاز است ابتدا مبلغی خاص به شهرداری پرداخت کنید.

کاربری خدماتی

ساختمان هایی هستند که برای استفاده خدماتی کارایی دارند،مانند ساختمان های تجاری برای کسب درآمد ساخته می شوند. اما برای گرفتن این کاربری از انواع کاربری ساختمان هزینه ای به شهرداری پرداخت نخواهند کرد. قبل از خریداری یک ساختمان با کاربری خدماتی از امکان تغییر کاربری آن اطمینان حاصل کنید.

کاربری معدنی

این نوع کاربری به زمین هایی اختصاص دارد که از آن ها ماده ای را استخراج می کنند معمولاً تعداد کمتری نسبت به دیگر انواع کاربری ساختمان دارند‌.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در زمین >>

کاربری ورزشی

در گذشته بیشتر این نوع از انواع کاربری ساختمان به بخش های دولتی اختصاص داشت، اما امروزه بخش های خصوصی نیز وارد این حوزه شده اند. کاربری ورزشی از انواع کاربری ساختمان بوده که به مکان های ورزشی مانند باشگاه ها اختصاص داده می شود.

انواع ساختمان از نظر کاربری آن

انواع کاربری ساختمان ۳ طبقه

ساخت و ساز ساختمان های ۳ طبقه متشکل از سه طبقه در حالت عمودی، برای استفاده تجاری، مسکونی، اداری و غیره کارایی دارد. از این مدل ساختمان استفاده های مختلفی خواهد شد که برای هر کدام نیاز است شهرداری مجوز های مربوطه را صادر کند.

مسکونی

این مدل از انواع کاربری ساختمان برای سکونت و زندگی کردن است معمولاً بسیاری از ساختمان های مسکونی سه طبقه این مدل کاربری را دارند. سکونت در ساختمان های سه طبقه قوانین خاص خود را دارد و افراد باید نسبت به رفتار های خود مسئول باشند. به عنوان مثال باید رفتار درستی با ساکنین ساختمان داشته باشند و حقوق یکدیگر را رعایت کنند. بهتر بوده قبل سکونت در این ساختمان ها با دیگر همسایگان و صاحب ساختمان درباره استفاده از پارکینگ و پشت بام به توافق برسید.

خرید آپارتمان در یزد >>

اداری

فضای اداری در سه طبقه بندی ارزیابی می شود. شاید گران ترین املاک و مستغلات کلاس یک فضای اداری باشد که معمولاً در ساختمان های چند طبقه مانند ساختمان های بلند قرار می گیرد. این قراردادهای اجاره فضا اغلب هزینه زیادی دارد، اما طبیعتاً مزایای زیادی را نیز در پی خواهند داشت. فعالیت های اداری معمولاً به فضای کاری زیادی با توجه به تعداد نیرو ها نیاز دارند که این موضوع ساختمان های سه طبقه را برای آن ها ایده آل می کند‌.

تجاری

از انواع کاربری ساختمان سه طبقه که بسیار رایج است، کاربری تجاری است. ساختمانی که معمولاً به عنوان ساختمان تجاری شناخته می شود، ساختمان های تجاری بیشتر از سنگ، چوب و فولاد ساخته می شوند. آن ها جوامعی از مستاجرین، مالکان، کارمندان و مشتریان هستند. ساختمان های سه طبقه معمولاً برای استفاده های تجاری محبوبیت زیادی دارند. اما این مدل ساختمان ها باید ویژگی های شاخصی داشته باشند که منجر به افزایش درآمد آن فعالیت تجاری شوند.

کاربری ساختمان ۳ طبقه: تجاری

تفاوت ساختمای تجاری سه طبقه با سایر ساختمان ها

در بازار ساختمان، یک تفاوت رقابتی بین ساختمان‌های تجاری و برج‌ هایی که کل فعالیت تجاری را در خود جای داده‌ اند وجود دارد. انواع ساختمان های تجاری سه طبقه شامل رستوران های کوچک، هتل ها، مراکز خرید داخلی و خارجی فروشگاه ها است. همچنین شامل مراکز درمانی، مراکز خرید، ساختمان های اداری، انبارها، رستوران ها، املاک صنعتی شامل انبارها و گاراژ ها می شود.
از آنجایی که یک ساختمان تجاری سه طبقه بیش از هر سازه سه طبقه دیگری انرژی مصرف می کند، سازندگان روش های سنتی ساختمان سازی سیستم های ساختمانی را برای ویژگی های مختلف کنار گذاشته اند. اکنون طراحان شروع به ایجاد سیستم‌ هایی با یکپارچه ‌سازی نور مصنوعی و طبیعی، واحدهای تهویه مطبوع آکوستیک و منابع طبیعی کرده‌ اند. این فرایند ها به این دلیل صورت گرفته که با یکپارچه‌ سازی اینترنت، تلویزیون کابلی و سیم‌ کشی برق، ساختمان تجاری را کارآمدتر کنند.

خرید و فروش مغازه در یزد >>

کاربری مختلط

ساختمان های سه طبقه با انواع کاربری ساختمان نیز به وفور دیده می شوند که معماری خاص و ویژه ای دارند و به آن کاربری مختلط می گویند. با گسترش شهر نشینی و کمبود فضا احداث ساختمان هایی با کاربری مختلط امری بسیار رایج است. به عنوان مثال از یک طبقه برای سالن ورزش و از طبقات دیگر برای استفاده مسکونی و تجاری بهره می گیرند.

این مدل کاربری ساختمان می تواند در ساختمان های کوچک و بزرگ با توجه به ابعاد آن انجام شود. در واقع شهرداری و املاک خصوصی با تغییر منطقه بندی توسعه با کاربری مختلط که منجر به کار/زندگی در انبارها در سازه‌ های تجاری قدیمی شده مراکز شهری خود را احیا کرده اند.

انواع کاربری ساختمان 3 طبقه

مراحل تغییر کاربری ساختمان

اگر قصد داشته باشید که انواع کاربری ساختمان را تغییر دهید باید مراحل خاصی را ابتدا طی کنید. این مراحل تا حدود زیادی به نوع کاربری که قصد دارید آن را داشته باشید نیز بستگی دارد. اما به طور کلی اکنون مراحل تغییر کاربری یک ساختمان را بیان می کنیم.

  • افراد باید برای ثبت درخواست خود ابتدا به دفاتر خدمات نوسازی برای مراجعه کنند.
  • بعد از درخواست بازرسی های لازم که محلی که ثبت کرده اید صورت خواهد گرفت.
  • اگر بازرسی های انجام شده بدون مشکل باشد بازرسان اجازه تهیه نقشه با کاربری مد نظر را صادر خواهند کرد.
  • بعد از طی کردن این مراحل مالک باید طبق نقشه عمل کرده و مراحل اضافه شده را در ساختمان اعمال کرده و سپس مجوز های لازمه را اخذ کند‌‌.
  • نوسازی ملک آخرین مرحله ای بوده که باید آن را انجام دهید.
مراحل تغییر کاربری

هزینه تغییر کاربری

اگر شما قصد تغییر کاربری یک ساختمان را داشته باشید باید هزینه خاص پرداخت کنید این هزینه با توجه به عوامل متعددی تعیین خواهد شد. چرا بعضی از انواع کاربری ساختمان مانند ساختمان با کاربری خدماتی نیاز به پرداخت این مبلغ نخواهند داشت.

نحوه محاسبه هزینه تغییر کاربری

هزینه تغییر کاربری به گونه ای خاص محاسبه خواهد شد، شیوه محاسبه برای هر نوع کاربری متفاوت خواهد بود. در هنگام محاسبه باید به انواع کاربری ساختمان، متراژ مربوطه، محل تغییر کاربری و شهر یا استان مربوطه توجه داشته باشید. البته اگر ساختمان در استفاده های قبلی مشمول جریمه پرداخت نشده و غیره نیز باشد باید آن را نیز در نظر بگیرید.

هزینه تغییر کاربری کشاورزی به مسکونی

برای تغییر کاربری یک زمین از کشاورزی به مسکونی استثنا خاصی وجود دارد. تغییر کاربری این ساختمان ها برای سکونت شخصی تا اندازه ۵۰۰ متر فقط برای یکبار مشمول پرداخت هزینه نخواهد بود. علاوه بر این اگر برای احداث مرغداری، دامداری پرورش آبزیان، تولیدات گلخانه ای واحدهای صنایع تبدیلی قصد تغییر کاربری این مدل زمین ها را دارید نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید.

سوالات متداول

1. کاربری باغ مسکونی چیست؟

کاربری باغ مسکونی نوع دیگر انواع کاربری ساختمان است که به باغ ها اختصاص دارد با این تفاوت که در این باغ ها امکان ساخت مسکن وجود خواهد داشت. این ساختمانی که در باغ احداث می شود می تواند برای نگهداری از باغ و غیره باشد. طبیعتاً باغ ها به رسیدگی بسیار زیادی نیاز دارند که ضروریت احداث ساختمان را در آن ها نشان می دهد. البته برای ساخت این نوع ساختمان ها ابتدا باید شهرداری مجوز های مربوطه را صادر کند.

2. کاربری انبار چیست؟

این نوع از انواع کاربری ساختمان در حوزه کاربری های صنعتی ساختمان قرار دارد و معمولاً شهرداری برای اعطای آن شرایط خاصی را در نظر می گیرد. کاربری انبار مربوط به انبار داری کالا های مختلفی است که اهمیت بالایی دارند. بازرسی های دوره ای و بازرسی های تخصصی از طرف اداره های مسئول از این مدل کاربری ساختمان صورت می گیرد. در صورت تخلف قطعاً باید هزینه های کلانی را در این راستا پرداخت کنید. پس افرادی که این مدل ساختمان ها را دارند نیاز بوده که دقت بالایی به قوانین این مدل کاربری داشته باشند.

3. تغییر کاربری اراضی کشاورزی چطور انجام می شود؟

اگر قصد داشته باشید کاربری اراضی کشاورزی خود را تغییر دهید باید قوانین خاصی را در نظر داشته باشید. بسیار مهم بوده که این اراضی چندین سال بدون کشت مانده باشند همچنین تغییر کاربری به معنای ساخت نیست. شما برای ساخت باید ابتدا مجوز های لازم را کسب کنید. برای تغییر کاربری انواع کاربری ساختمان ارضی کشاورزی باید ابتدا به اداره اراضی استان مربوطه مراجعه کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی انواع کاربری ساختمان پرداختیم که در پروانه ساختمان برای هر ملک به طور دقیق ذکر شده است. البته تبصره و قوانین خاصی نیز برای تغییر کاربری یک ملک وجود دارد که در صورت نیاز قادر خواهید بود از آن ها استفاده کنید. در هر صورت استفاده از ملک در صورت مغایرت با کاربری آن جرایم سنگینی را به همراه خواهد داشت.

پس حتماً به نوع کاربری یک ملک توجه لازم را داشته باشید و اگر قصد تغییر کاربری ملک خاصی را دارید از طریق مراجع قانونی اقدام کنید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز داشتید می توانند با کارشناسان وب سایت سامان ملک ارتباط بگیرید.

دسته بندی املاک
جدیدترین املاک سامان ملک

این مطالب را هم حتما بخوانید

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت امری حساس و پر اهمیت است، زیرا قرارداد مشارکت در ساخت، تمامی قوانین، مسئولیت‌ ها و وظایف طرفین در ارتباط...
بررسی تفاوت ویلا شهری و روستایی، برای افرادی که قصد خرید ویلا در شمال را دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ویلای روستایی...
برای خرید ویلا روستایی می توانید به صورت آنلاین از وب سایت سامان ملک اقدام داشته باشید. هم چنین می توانید از مشاوره های سامان...
مشارکت در ساخت یک موضوع مهم در صنعت ساخت و ساز است. گاهی اوقات کسی که صاحب یک خانه گلنگی یا زمین است، آن را...
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاظمی

برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی چند سال باید کشت انجام نشده باشد؟

ستار

ساختمان ۳ طبقه اصطلاح هست ؟و این قوانین برای طبقات بیش از ۳ طبقه هم مشترک هست؟

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.