سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
انواع کاربری ساختمان

انواع کاربری ساختمان و مراحل تغییر آن

فهرست مطالب

وقتی قصد بهره‌گیری از یک ساختمان را داشته باشید، انواع کاربری ساختمان مشخص خواهند کرد که از یک بنا چه استفاده‌ای می‌توانید کنید. قوانین خاصی وجود دارد که تمامی شهروندان باید به آن توجه داشته و به آن پایبند باشند. به عنوان مثال شما قادر نخواهید بود در یک ملک با کاربری مسکونی فروشگاه احداث کنید.

بر همین مبنا توصیه می‌کنند قبل از استفاده از هر ملکی درباره انواع کاربری ساختمان اطلاعات جامعی به دست بیاورید. در این مطلب قصد داریم پیرامون این موضوع مطالبی را ارائه دهیم پس تا پایان با سامان ملک همراه باشید.

انواع ساختمان از نظر کاربری

ساختمان‌های متنوع را به روش‌های مختلفی تقسیم بندی می‌کنند که یکی از رایج‌ترین آن‌ها تقسیم بندی از نظر انواع کاربری ساختمان building types است. اساساً یک ساختمان در ابتدا برای استفاده‌های مسکونی و تجاری ساخته می‌شود. البته در صورت لزوم به مرور زمان می‌تواند کاربری خود را نیز تغییر دهد.

بیشتر ساختمان‌ها برای سکونت شخصی کارایی دارند و و افراد از این ساختمان‌ها برای زندگی کردن بهره می‌گیرند. ساختمان های دیگری نیز وجود دارد که برای استفاده‌های تجاری طراحی و ساخته شده‌اند. معمولاً ملک‌های تجاری گران قیمت‌تر هستند.

ساختمان‌های اداری نیز نوع دیگر انواع کاربری ساختمان بوده که به وفور دیده می شوند. این مدل ساختمان‌ها معمولاً دارای ابعاد وسیع‌تری هستند. اکنون به طور کلی و مختصر انواع ساختمان از لحاظ کاربری را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: همه چی درباره تغییر کاربری ملک مسکونی

انواع کاربری های ساختمان

کاربری مسکونی

انواع کاربری ساختمان‌ها مسکونی معمولاً در سه دسته ویلایی، آپارتمانی و زمین مسکونی جای می‌گیرند. البته یک ساختمان در کنار کاربری مسکونی نیز می‌تواند کاربری‌های دیگری مانند تجاری و اداری نیز داشته باشد.

کاربری کشاورزی

این نوع کاربری به زمین‌های کشاورزی و باغ ها اختصاص دارد که در شهرهای بزرگ و کوچک حتی روستاها به زمین اختصاص داده می‌شود. این نوع کاربری مانند دیگر انواع کاربری ساختمانی از طرف شهرداری صادر خواهد شد. 

ببشتر بخوانید: انواع کاربری زمین

کاربری صنعتی

کاربری‌های صنعتی به کارگاه ها و شرکت های صنعتی داده می‌شود و معمولاً در اکثر مواقع خارج از محدوده شهری هستند. اگر ساختمان‌های شهری گسترش پیدا کنند و در کنار ساختمان صنعتی واقع شوند. شهرداری مجوز مربوطه را صادر خواهد کرد که ساختمان صنعتی به خارج از حومه شهری انتقال پیدا کند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره پروانه کسب املاک >>

کاربری تجاری

ساختمان‌های تجاری سازه‌های کاری هستند که عمدتاً برای مقاصد تجاری استفاده می‌شوند. با این حال، بسیاری از ساختمان‌‌های تجاری برای استفاده مختلط اجاره داده می‌شوند که شامل اقامتگاه‌های مسکونی یا کار/سکونت می‌‌شود.

ساختمان‌های تجاری برای کسب درآمد معمولاً احداث می‌شوند. برای گرفتن این نوع از انواع کاربری ساختمان نیاز است ابتدا مبلغی خاص به شهرداری پرداخت کنید.

کاربری خدماتی

ساختمان‌هایی هستند که برای استفاده خدماتی کارایی دارند، مانند ساختمان‌های تجاری برای کسب درآمد ساخته می‌شوند. اما برای گرفتن این کاربری از انواع کاربری ساختمان هزینه‌ای به شهرداری پرداخت نخواهند کرد. قبل از خریداری یک ساختمان با کاربری خدماتی از امکان تغییر کاربری آن اطمینان حاصل کنید.

کاربری معدنی

این نوع کاربری به زمین‌هایی اختصاص دارد که از آن‌ها ماده‌ای را استخراج می‌کنند معمولاً تعداد کمتری نسبت به دیگر انواع کاربری ساختمان دارند‌.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در زمین >>

کاربری ورزشی

در گذشته بیشتر این نوع از انواع کاربری ساختمان به بخش‌های دولتی اختصاص داشت، اما امروزه بخش‌های خصوصی نیز وارد این حوزه شده‌اند. کاربری ورزشی از انواع کاربری ساختمان بوده که به مکان‌های ورزشی مانند باشگاه‌ها اختصاص داده می‌شود.

انواع ساختمان از نظر کاربری آن

انواع کاربری ساختمان ۳ طبقه

ساخت و ساز ساختمان‌های ۳ طبقه متشکل از سه طبقه در حالت عمودی، برای استفاده تجاری، مسکونی، اداری و غیره کارایی دارد. از این مدل ساختمان استفاده‌های مختلفی خواهد شد که برای هر کدام نیاز است شهرداری مجوزهای مربوطه را صادر کند.

مسکونی

این مدل از انواع کاربری ساختمان برای سکونت و زندگی کردن است معمولاً بسیاری از ساختمان‌های مسکونی سه طبقه این مدل کاربری را دارند. سکونت در ساختمان‌های سه طبقه قوانین خاص خود را دارد و افراد باید نسبت به رفتارهای خود مسئول باشند.

به عنوان مثال باید رفتار درستی با ساکنین ساختمان داشته باشند و حقوق یکدیگر را رعایت کنند. بهتر است قبل سکونت در این ساختمان‌ها با دیگر همسایگان و صاحب ساختمان درباره استفاده از پارکینگ و پشت‌بام به توافق برسید.

اداری

فضای اداری در سه طبقه‌بندی ارزیابی می‌شود. شاید گران‌ترین املاک و مستغلات کلاس یک فضای اداری باشد که معمولاً در ساختمان‌های چند طبقه مانند ساختمان‌های بلند قرار می‌گیرد.

این قراردادهای اجاره فضا اغلب هزینه زیادی دارد، اما طبیعتاً مزایای زیادی را نیز در پی خواهند داشت. فعالیت‌های اداری معمولاً به فضای کاری زیادی با توجه به تعداد نیروها نیاز دارند که این موضوع ساختمان‌های سه طبقه را برای آن‌ها ایده آل می‌کند‌.

تجاری

از انواع کاربری ساختمان سه طبقه که بسیار رایج است، کاربری تجاری است. ساختمانی که معمولاً به عنوان ساختمان تجاری شناخته می‌شود، ساختمان‌های تجاری بیشتر از سنگ، چوب و فولاد ساخته می‌شوند. آن‌ها جوامعی از مستاجرین، مالکان، کارمندان و مشتریان هستند.

ساختمان‌های سه طبقه معمولاً برای استفاده‌های تجاری محبوبیت زیادی دارند. اما این مدل ساختمان‌ها باید ویژگی‌های شاخصی داشته باشند که منجر به افزایش درآمد آن فعالیت تجاری شوند.

کاربری ساختمان ۳ طبقه: تجاری

تفاوت ساختمای تجاری سه طبقه با سایر ساختمان‌ها

در بازار ساختمان، یک تفاوت رقابتی بین ساختمان‌های تجاری و برج‌ هایی که کل فعالیت تجاری را در خود جای داده‌‌اند وجود دارد.

انواع ساختمان‌های تجاری سه طبقه شامل رستوران‌های کوچک، هتل‌ها، مراکز خرید داخلی و خارجی فروشگاه‌ها است. همچنین شامل مراکز درمانی، مراکز خرید، ساختمان‌های اداری، انبارها، رستوران‌ها، املاک صنعتی شامل انبارها و گاراژها می‌شود.

از آن‌جایی که یک ساختمان تجاری سه طبقه بیش از هر سازه سه طبقه دیگری انرژی مصرف می‌کند، سازندگان روش‌های سنتی ساختمان سازی سیستم‌های ساختمانی را برای ویژگی‌های مختلف کنار گذاشته‌اند.

اکنون طراحان شروع به ایجاد سیستم‌‌هایی با یکپارچه ‌سازی نور مصنوعی و طبیعی، واحدهای تهویه مطبوع آکوستیک و منابع طبیعی کرده‌‌اند. این فرایندها به این دلیل صورت گرفته که با یکپارچه‌ سازی اینترنت، تلویزیون کابلی و سیم‌ کشی برق، ساختمان تجاری را کارآمدتر کنند.

کاربری مختلط

ساختمان‌های سه طبقه با انواع کاربری ساختمان نیز به وفور دیده می‌شوند که معماری خاص و ویژه‌ای دارند و به آن کاربری مختلط می‌گویند. با گسترش شهر نشینی و کمبود فضا احداث ساختمان‌هایی با کاربری مختلط امری بسیار رایج است. به عنوان مثال از یک طبقه برای سالن ورزش و از طبقات دیگر برای استفاده مسکونی و تجاری بهره می‌گیرند.

این مدل کاربری ساختمان می‌تواند در ساختمان‌های کوچک و بزرگ با توجه به ابعاد آن انجام شود. در واقع شهرداری و املاک خصوصی با تغییر منطقه‌بندی توسعه با کاربری مختلط که منجر به کار/زندگی در انبارها در سازه‌‌های تجاری قدیمی شده مراکز شهری خود را احیا کرده‌اند.

انواع کاربری ساختمان 3 طبقه

مراحل تغییر کاربری ساختمان

اگر قصد داشته باشید که انواع کاربری ساختمان را تغییر دهید باید مراحل خاصی را ابتدا طی کنید. این مراحل تا حدود زیادی به نوع کاربری که قصد دارید آن را داشته باشید نیز بستگی دارد. اما به طور کلی مراحل تغییر کاربری یک ساختمان به شرح زیر می‌باشد.

  • افراد باید برای ثبت درخواست خود ابتدا به دفاتر خدمات نوسازی برای مراجعه کنند.
  • بعد از درخواست بازرسی های لازم که محلی که ثبت کرده اید صورت خواهد گرفت.
  • اگر بازرسی‌های انجام شده بدون مشکل باشد بازرسان اجازه تهیه نقشه با کاربری مد نظر را صادر خواهند کرد.
  • بعد از طی کردن این مراحل مالک باید طبق نقشه عمل کرده و مراحل اضافه شده را در ساختمان اعمال کرده و سپس مجوز های لازمه را اخذ کند‌‌.
  • نوسازی ملک آخرین مرحله ای بوده که باید آن را انجام دهید.
مراحل تغییر کاربری

هزینه تغییر کاربری

اگر شما قصد تغییر کاربری یک ساختمان را داشته باشید باید هزینه خاص پرداخت کنید این هزینه با توجه به عوامل متعددی تعیین خواهد شد. چرا بعضی از انواع کاربری ساختمان مانند ساختمان با کاربری خدماتی نیاز به پرداخت این مبلغ نخواهند داشت.

نحوه محاسبه هزینه تغییر کاربری

هزینه تغییر کاربری به گونه ای خاص محاسبه خواهد شد، شیوه محاسبه برای هر نوع کاربری متفاوت خواهد بود. در هنگام محاسبه باید به انواع کاربری ساختمان، متراژ مربوطه، محل تغییر کاربری و شهر یا استان مربوطه توجه داشته باشید. البته اگر ساختمان در استفاده‌های قبلی مشمول جریمه پرداخت نشده و غیره نیز باشد باید آن‌را نیز در نظر بگیرید.

هزینه تغییر کاربری کشاورزی به مسکونی

برای تغییر کاربری یک زمین از کشاورزی به مسکونی استثنا خاصی وجود دارد. تغییر کاربری این ساختمان‌ها برای سکونت شخصی تا اندازه ۵۰۰ متر فقط برای یکبار مشمول پرداخت هزینه نخواهد بود.

علاوه بر این اگر برای احداث مرغ‌داری، دامداری پرورش آبزیان، تولیدات گلخانه‌ای واحدهای صنایع تبدیلی قصد تغییر کاربری این مدل زمین‌ها را دارید نیازی نیست هزینه‌ای پرداخت کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی انواع کاربری ساختمان پرداختیم که در پروانه ساختمان برای هر ملک به طور دقیق ذکر شده است. البته تبصره و قوانین خاصی نیز برای تغییر کاربری یک ملک وجود دارد که در صورت نیاز قادر خواهید بود از آن‌ها استفاده کنید. در هر صورت استفاده از ملک در صورت مغایرت با کاربری آن جرایم سنگینی را به همراه خواهد داشت.

پس حتماً به نوع کاربری یک ملک توجه لازم را داشته باشید و اگر قصد تغییر کاربری ملک خاصی را دارید از طریق مراجع قانونی اقدام کنید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز داشتید می‌توانید با کارشناسان وب سایت سامان ملک ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

1. کاربری باغ مسکونی چیست؟

کاربری باغ مسکونی نوع دیگر انواع کاربری ساختمان است که به باغ‌ها اختصاص دارد با این تفاوت که در این باغ‌ها امکان ساخت مسکن وجود خواهد داشت. این ساختمانی که در باغ احداث می‌شود می‌تواند برای نگهداری از باغ و غیره باشد.
طبیعتاً باغ‌ها به رسیدگی بسیار زیادی نیاز دارند که ضروریت احداث ساختمان را در آن‌ها نشان می‌دهد. البته برای ساخت این نوع ساختمان‌ها ابتدا باید شهرداری مجوزهای مربوطه را صادر کند.

2. کاربری انبار چیست؟

این نوع از انواع کاربری ساختمان در حوزه کاربری‌های صنعتی ساختمان قرار دارد و معمولاً شهرداری برای اعطای آن شرایط خاصی را در نظر می‌گیرد. کاربری انبار مربوط به انبارداری کالاهای مختلفی است که اهمیت بالایی دارند.
بازرسی‌های دوره‌ای و بازرسی‌های تخصصی از طرف اداره‌های مسئول از این مدل کاربری ساختمان صورت می‌گیرد. در صورت تخلف قطعاً باید هزینه‌های کلانی را در این راستا پرداخت کنید. پس افرادی که این مدل ساختمان‌ها را دارند نیاز بوده که دقت بالایی به قوانین این مدل کاربری داشته باشند.

3. تغییر کاربری اراضی کشاورزی چطور انجام می‌شود؟

اگر قصد داشته باشید کاربری اراضی کشاورزی خود را تغییر دهید باید قوانین خاصی را در نظر داشته باشید. بسیار مهم بوده که این اراضی چندین سال بدون کشت مانده باشند همچنین تغییر کاربری به معنای ساخت نیست.
شما برای ساخت باید ابتدا مجوزهای لازم را کسب کنید. برای تغییر کاربری انواع کاربری ساختمان ارضی کشاورزی باید ابتدا به اداره اراضی استان مربوطه مراجعه کنید.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در جواب به سوال ویلا تریبلکس یعنی چه؟ می توان گفت تریبلکس ویلاهای لوکس و مدرنی هستند که از سه طبقه مجزا تشکیل شده‌اند و...
هدف از این مقاله، منصرف کردن شما از خرید ویلا در شمال نیست، بلکه ارائه اطلاعاتی است که به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه و سنجیده...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک، با انواع ویلا بر اساس موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات و سبک معماری آشنا خواهید شد. همچنین به...
در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاظمی

برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی چند سال باید کشت انجام نشده باشد؟

samanmelk
پاسخ به  کاظمی

اراضی که برای مدّت طولانی بدون کشت رها شوند (اراضی بایر) هم مشمول قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها هستند

ستار

ساختمان ۳ طبقه اصطلاح هست ؟و این قوانین برای طبقات بیش از ۳ طبقه هم مشترک هست؟

samanmelk
پاسخ به  ستار

یکی از کاربری های ساختمان، کاربری مسکونی است که به سه بخش : آپارتمانی – ویلایی – کلنگی تقسیم می شود.
آپارتمان مجموعه ای از چند واحد است که در یک ساختمان هستند، معمولا از دو طبقه به بالا هستند و اکثرا کاربری های اداری ،تجاری و مسکونی دارند.

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.