سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
نکات خرید مغازه تجاری

نکات خرید مغازه تجاری (راهنمای جامع)

فهرست مطالب

خرید مغازه تجاری یک مدل از سرمایه گذاری در بازار املاک است. به دلیل قیمت بالا و قوانین متفاوت از خرید خانه و اپارتمان، خرید مغازه به توجه و دقت بیشتری نیاز دارد. در این مقاله از مجله سامان ملک، به شما راهنمایی کامل از نکات خرید مغازه تجاری و قوانین آن ارائه می دهیم تا بتوانید تصمیم مناسبی را در خرید این نوع املاک اتخاذ کنید.

مراحل خرید ملک تجاری

 1. خرید ملک تجاری
 2. انتقال سرقفلی مغازه
 3. انتقال حق کسب و پیشه

قرارداد خرید ملک تجاری

قرارداد خرید ملک تجاری بین فروشنده و خریدار برای انتقال مالکیت یک ملک تجاری، از جمله مغازه، منعقد می‌شود. این قرارداد شامل شرایط و جزئیات خرید و فروش از جمله قیمت ملک، شرایط پرداخت، شرایط فسخ معامله و سایر مقررات مربوطه است. برای دانلود قرارداد مغازه از طریق دکمه زیر اقدام کنید:

نکات خرید مغازه قولنامه ای

هنگام خرید یک مغازه تجاری، مطالعه و درک صحیح قولنامه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این قسمت به نکات خرید مغازه تجاری که باید در قولنامه‌ها رعایت کنید توجه خواهیم کرد:

 1. توصیف دقیق ملک: در قولنامه، ویژگی‌های دقیق ملک مورد نظر باید مشخص شوند، از جمله مساحت، امکانات، محل قرارگیری و دسترسی به امکانات عمومی.
 2. قیمت و شرایط پرداخت: مبلغ خریداری، روش پرداخت و شرایط تسویه باید در قولنامه ذکر شوند. اطمینان حاصل کنید که شرایط پرداخت قابل قبول و برای شما قابل انجام هستند.
 3. مهلت واریز وجه: زمان مشخصی برای واریز وجه تعیین کنید و در قولنامه درج کنید تا به مشکلات پس از خرید مجهز نشوید
بنر خرید مغازه در یزد

قرارداد انتقال حق کسب و پیشه

انتقال حق کسب و پیشه توسط مستاجر به یکی از سه صورت قابل انجام است:

 • مستاجر دارای حق انتقال کسب و پیشه به غیر می باشد.
 • مواردی که مستاجر با اجازه دادگاه حق انتقال به غیر را دارد.
 • مواردی که مستاجر حق انتقال به غیر ندارد و نمیتواند به دادگاه مراجعه کند.

قرارداد انتقال حق کسب و پیشه به شما اجازه می‌دهد تا علاوه بر خود ملک، حقوق و تعهدات مربوط به فعالیت تجاری در آن مغازه را نیز به دست آورید. قرارداد انتقال حق کسب و پیشه شامل موارد زیر است:

 1. تعریف دقیق فعالیت تجاری: در قرارداد، نوع و دامنه فعالیت تجاری مغازه باید به طور دقیق تعریف شود تا ابهامی در آینده به وجود نیاید.
 2. شرایط و مدت زمان انتقال: شرایط انتقال حق کسب و پیشه، از جمله مبلغ معامله، شرایط پرداخت و مدت زمان انتقال باید در قرارداد مشخص شوند.
 3. تعهدات طرفین: تمامی تعهدات و توافقات طرفین در قرارداد باید به طور صریح درج شود تا به هر دو طرف امانت داده شود.

قرارداد انتقال سرقفلی ملک

قرارداد انتقال سرقفلی ملک

قرارداد انتقال سرقفلی ملک، قراردادی است که در صورت وجود حق سرقفلی بر روی ملک، بین فروشنده و خریدار برای انتقال این حق منعقد می‌شود. این قرارداد شرایط و مقررات مربوط به انتقال حق سرقفلی را تعیین و حقوق و تعهدات طرفین را مشخص می‌کند.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد سرقفلی [راهنمای جامع]

نکات خرید مغازه سرقفلی دار

خرید یک مغازه سرقفلی، به اصطلاح، یعنی شما در واقع یک مغازه اعتباردار را خریداری کرده ‌اید. این اعتبار به دست مستأجر قبلی و یا مالک با تلاش و کوشش به دست آمده است. شما می‌توانید با اطمینان از وجود شهرت کافی برای جذب مشتریان مغازه را خریداری یا اجاره کنید. این شهرت موجب می‌شود که حتی بدون نیاز به تبلیغات زیاد، به درآمد مناسبی دست پیدا کنید.

از معایب خرید مغازه سرقفلی می توان به هزینه بسیار بالا برای خرید آن اشاره کرد. پس اگر بودجه خاصی برای خرید مغازه در نظر گرفته اید، خرید مغازه سرقفلی دار به شما توصیه نمی‌شود. با توجه به پیچیدگی‌ ها و حساسیت موضوع، توصیه می‌شود در زمان انعقاد قرارداد اجاره ملک تجاری از مشاور املاک حرفه ای و یا یک وکیل کمک بگیرید.

خرید مغازه سرقفلی دار

نکات مهم خرید مغازه سرقفلی عبارتند از:

 1. بررسی قرارداد اجاره: قبل از خرید، قرارداد اجاره مغازه را دقیقاً بررسی کنید. به شرایط اجاره، مدت زمان قرارداد، افزایش اجاره و حقوق و تعهدات طرفین توجه کنید.
 2. توافق با مستاجر: اگر مستاجر در مغازه باقی مانده و شما قصد ادامه دادن قرارداد اجاره دارید، از توافق با مستاجر درباره شرایط جدید اطمینان حاصل کنید.
 3. ارزیابی درآمد: ارزیابی درآمد موجود از مغازه در حال حاضر از اهمیت بالایی برخوردار است. بررسی کنید که آیا درآمد مغازه قابل قبول بوده و با توجه به نیازهای شما پتانسیل رشد دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره قرارداد اجاره

نکات مهم برای خرید مغازه

در این بخش، به نکات خرید مغازه تجاری که باید در نظر گرفته شوند، توجه خواهیم کرد:

 1. بررسی مالکیت: قبل از خرید، از صحت مالکیت ملک اطمینان حاصل کنید. این امر می‌تواند با مشاهده سند ملک و مراجعه به دفتر املاک انجام شود.
 2. واکاوی مشکلات ساختمانی: ساختمان مغازه باید از لحاظ ساختاری و فنی در وضعیت خوبی باشد. بررسی کنید که آیا نیاز به تعمیرات یا بازسازی دارد یا خیر.
 3. ارزیابی هزینه‌ها و درآمد: پیش از خرید، هزینه‌ های بهره‌برداری و نگهداری مغازه را به دقت بررسی کنید. همچنین، درآمد احتمالی از مغازه را به دقت ارزیابی کنید و با قیمت خرید تطبیق بدهید.
 4. موقعیت جغرافیایی: انتخاب مکان مناسب برای مغازه تجاری امری بسیار مهم است. موقعیت جغرافیایی مغازه، دسترسی آسان، ترافیک و میزان رقابت را در نظر بگیرید.
 5. تحقیق بازار: قبل از خرید، تحقیق کاملی انجام دهید و بازار محل مغازه را بررسی کنید. شناخت رقبا، نیازهای مشتریان و میزان رشد در آینده به شما در انتخاب صحیح کمک خواهد کرد.
 6. وضعیت حقوقی: وضعیت حقوقی مغازه، از جمله اسناد و مجوزهای لازم، نکته ‌ای مهم در خرید مغازه تجاری است. با دقت و مشورت با وکیل خود، مطمئن شوید که تمامی مستندات قانونی به درستی انجام شده است.
نکات مهم برای خرید مغازه

بیشتر بخوانید: انواع سند ملکی

نکات حقوقی خرید مغازه

 1. بررسی نوع کاربری ملک تجاری: قبل از خرید مغازه، باید نوع کاربری ملک را بررسی کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که ملکی که قصد خرید آن را دارید، برای فعالیت تجاری مناسب است. در برخی از مناطق، ممکن است محدودیت ‌هایی برای استفاده از ملک به عنوان مغازه وجود داشته باشد. لذا قبل از خرید، بهتر است با مقامات محلی و مشاوران حقوقی مربوطه مشورت کنید.
 2. تعیین مالیات بر مشاغل: مشاغل تجاری معمولاً مشمول مالیات هستند. قبل از خرید مغازه، لازم است مالیات‌های مربوط به فعالیت تجاری در آن منطقه را بررسی کنید. باید اطلاعاتی درباره میزان مالیات بر درآمد و مالیات بر مالکیت مغازه دریافت کنید. همچنین، بررسی کنید که آیا معافیت ‌های مالیاتی خاصی برای مغازه ‌های جدید تعبیه شده است یا خیر.
 3. بررسی انشعابات آب، برق و گاز: قبل از خرید مغازه، باید انشعابات مربوط به آب، برق و گاز را بررسی کنید. از مالک فعلی سابقه مصرف و همچنین وجود هر گونه مشکل را بپرسید.
 4. پارکینگ و انباری: در نظر داشته باشید که مغازه مورد نظر شما پارکینگ و انباری مناسب دارد یا خیر. برخی از ملک‌ ها ممکن است از نظر فضای پارکینگ و انباری محدودیت داشته باشند. این امر برای فعالیت تجاری شما مهم است، زیرا احتمالاً نیاز به فضای اضافی برای پارک کردن خودر یا ذخیره کردن کالاها داشته باشید.
 5. نحوه تسویه: در خرید مغازه، نحوه تسویه با صاحب ملک مهم است. برخی از روش‌ های معمول شامل پرداخت نقدی، وام بانکی، تسهیلات پرداخت تقسیط شده و یا صدور چک است. لازم است قبل از خرید توافق کنید که کدام روش تسویه را ترجیح می‌دهید و آیا این روش برای صاحب ملک قابل قبول است یا خیر.
 6. وجود یا عدم وجود حق سرقفلی: قبل از خرید مغازه، باید وضعیت حقوقی ملک را در مورد حق سرقفلی بررسی کنید. حق سرقفلی به معنای وجود اطلاعات یا ادعاهای حقوقی نسبت به ملک است که ممکن است تأثیری بر انتقال مالکیت ملک داشته باشد. برای جلوگیری از مشکلات در آینده، از مشاوران حقوقی خود کمک بگیرید و اطمینان حاصل کنید که مالکیت ملک به طور کامل به شما منتقل خواهد شد.
نکات حقوقی خرید مغازه

در نهایت، برای خرید مغازه بهتر است همواره با یک وکیل یا مشاور املاک حرفه‌ای مشاوره و همکاری کنید تا از جزئیات حقوقی مربوط به خرید مطلع شوید و از هر گونه چالش حقوقی جلوگیری شود.

نتیجه‌گیری

خرید یک مغازه تجاری یک تصمیم مهم و استراتژیک است که نیاز به دقت و مطالعه دارد. در این مقاله از سامانه املاک سامان ملک، به نکات خرید مغازه تجاری مانند مراحل خرید ملک تجاری، نکات خرید مغازه قولنامه ای، قرارداد انتقال حق کسب و پیشه، نکات قرارداد انتقال سرقفلی ملک و نکات حقوقی مهم در خرید ملک تجاری اشاره کردیم. با رعایت نکات خرید مغازه تجاری و انتخاب یک مشاور املاک حرفه ای، می‌توانید خرید موفقی را تجربه کنید.

مشاوره از مشاور املاک در خرید مغازه

پرسش‌های متداول

مراحل انتقال سند تجاری چیست؟

قبل از انتقال سند تجاری باید نکات حقوقی که در بالا به آن اشاره کردیم انجام شده باشد، مثل تعیین تکلیف انشعابات آب، برق، گاز، نحوه تصفیه هزینه شارژ و سایر هزینه های مشترک با مالک قبلی، وجود پارکینگ و انباری سندی یا مشاع، تعیین تکلیف مالیات بر مشاغل و وجود یا عدم وجود حق سرقفلی.
بعد از آن برای انتقال سند ملک تجاری مراحل زیر را باید طی کنید:
1. تهیه قرارداد اولیه خرید و فروش ملک
2. دریافت کد رهگیری سند از سامانه اسناد و املاک کشور برای اینکه مطمئن شوید ملک به شخص دیگری فروخته نشده است.
3. مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی و تحویل مدارک و مبایعه نامه
4. پرداخت عوارض شهرداری که معمولا بین خریدار و فروشنده تقسیم و به شهرداری پرداخت می‌شود.
5. تسویه حسابهای مالیاتی با اداره دارایی

مدارک مورد نیاز هنگام انتقال سند ملک تجاری چیست؟

• سند مالکیت
• گواهی عدم خلاف در مدت اعتبار شش ماهه یا پایانکار ساختمان
• گواهی و مفاصا حساب تامین اجتماعی
• مفاصای عوارض نوسازی
• استعلام دارایی
• اصل و کپی شناسنامه، کارت ملی خریدار و فروشنده
• آخرین قبض های برق، آب و گاز
• آدرس، کد پستی و شماره موبایل خریدار و فروشنده

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در جواب به سوال ویلا تریبلکس یعنی چه؟ می توان گفت تریبلکس ویلاهای لوکس و مدرنی هستند که از سه طبقه مجزا تشکیل شده‌اند و...
هدف از این مقاله، منصرف کردن شما از خرید ویلا در شمال نیست، بلکه ارائه اطلاعاتی است که به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه و سنجیده...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک، با انواع ویلا بر اساس موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات و سبک معماری آشنا خواهید شد. همچنین به...
در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.