سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
نکات بازدید از ملک برای خرید یا اجاره | مجله سامان ملک

نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره: راهنمای کامل برای یافتن خانه رویایی

فهرست مطالب

بازدید از ملک قبل از خرید یا اجاره آن بسیار اهمیت دارد، زیرا شما را با امکانات، ویژگی‌ها و نواقص محتمل ملک آشنا می کند و در نهایت تصمیم‌گیری درباره خرید یا اجاره را برای شما راحت تر می کند. در این مقاله، نکات مهمی را که جهت بازدید از ملک باید در نظر بگیرید و رعایت کنید، بررسی خواهیم کرد. پس اگر می خواهید خانه رویایی خود را پیدا کنید و هیچ چیزی را در بازدید از ملک از قلم نیندازید با مجله املاک سامان ملک همراه باشید.

نکات مهم در بازدید از ملک

1. بهترین زمان بازدید از ملک چه زمانی است؟

در بازدید از ملک، انتخاب زمان مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است:

 1. فصل بازدید از ملک
  معمولاً فصل بهار و تابستان برای بازدید از ملک‌ها بسیار مناسب هستند. در این فصول، هوا بهتر است و شما می‌توانید بیشتر از امکانات خارجی و محیط اطراف ملک بازدید کنید. همچنین، در فصل بهار و تابستان تعداد زیادی ملک برای خرید یا اجاره در دسترس است.
 2. روزهای کاری هفته
  بازدید از ملک در روزهای کاری بهتر است، زیرا در این روزها فعالیت‌های تجاری و بازار مسکن فعالتر هستند و می‌توانید با مشاوران املاک و مالکان بیشتری در ارتباط باشید.
 3. زمان‌های آرام
  بازدید از ملک را در ساعات آرام روز انجام دهید. در این زمان‌ها، می توانید محله و محیط ملک را بهتر بررسی کنید و از سطح صدا و شلوغی محیط اطراف مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان خرید خانه

2. نحوه بازدید از محله ملک مورد نظر

نکات بازدید از محله ملک

هنگام بازدید از ملک، نه تنها خود خانه، بلکه محله آن نیز اهمیت دارد. در ادامه به چند نکته در خصوص بازدید محله می‌پردازیم:

 1. امکانات محله
  مطمئن شوید که محله دارای امکانات اساسی مانند فروشگاه‌، پارک‌، مراکز آموزشی و حمل و نقل عمومی است. این امکانات می‌توانند زندگی روزمره شما را راحت‌ تر کنند.
 2. ایمنی
  اهمیت ایمنی محله را جدی بگیرید. محله مورد نظر شما نباید آماری از جرم و سرقت داشته باشد. هم چنین امکانات ایمنی مانند دوربین‌ های مداربسته و نورپردازی مناسب را نیز باید چک کنید.
 3. مراکز خدماتی
  محله باید نزدیک مراکز خدماتی اساسی مانند بیمارستان، داروخانه و ایستگاه پلیس باشد.

3. بازدید از بیرون ساختمان و محیط اطراف آن

قبل از اینکه به نکات بازدید از داخل ملک بپردازیم، باید بدانید که بازدید از بیرون ساختمان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی نکات مهم در بازدید بیرون ساختمان عبارتند از:

بررسی ترافیک و پارکینگ
 1. وضعیت نگهداری ساختمان
  مطمئن شوید که ساختمان در وضعیت خوبی قرار دارد و نیاز به تعمیرات و بازسازی جدی ندارد. ترک‌ها، خراشیدگی، پوسیدگی و سن بنا را بررسی کنید.
 2. ترافیک و پارکینگ
  محیط اطراف ساختمان را بررسی کنید و به ترافیک و امکانات پارکینگ توجه کنید. آیا دسترسی‌ به پارکینگ و مسیرهای اصلی راحت است؟ آیا پارکینگ جای کافی برای ساکنان و مهمانان دارد؟
 3. نور و منظره
  با دقت به نور محیط و منظره اطراف ساختمان توجه کنید. نور طبیعی، چشم انداز و دید خوب می‌توانند روحیه و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.
 4. عرض ورودی ساختمان که باید حداقل 110 متر باشد.
 5. تعداد واحدهای هر طبقه و تعداد طبقات
 6. وضعیت واحدها در هر طبقه: هر چه تعداد واحدها کمتر باشد، سر و صدا و خرابی کمتر و بهداشت محیطی بیشتر است.
 7. عرض راه‌پله‌ها و آسانسور: باید حداقل 90 سانت باشد.
 8. وضعیت ایمنی ساختمان در برابر زلزله که با کارشناسی مشخص می شود.
 9. شمالی یا جنوبی بودن ساختمان: برای اطلاعات بیشتر مقاله فرق خانه شمالی و جنوبی را بخوانید.
بررسی وضعیت عمومی ساختمان هنگام بازدید از ملک

4. بازدید داخل ساختمان

از نکات مهم در خرید خانه میتوان به بررسی موارد زیر اشاره کرد:

 1. امکانات داخل خانه
  مطمئن شوید که تمام امکانات داخل ساختمان، مانند سیستم گرمایشی و سرمایشی، آبگرمکن، سیم ‌کشی و لوله کشی خانه و … درست کار می‌کنند.
 2. نواقص
  دنبال نقاط ضعف و نواقص نمای ساختمان، کف‌ها، پنجره‌ها و درها، دیوار ها و … بگردید تا مطمئن شوید نقصی وجود ندارد و یا اگر دارد قابل رفع یا چشم پوشی است.
 3. فضا
  توجه کنید آیا فضاهای داخل خانه مناسب و کاربردی هستند؟ آیا اندازه و متراژ اتاق‌ ها، آشپزخانه، پذیرایی و سایر فضاها برای شما و میزان وسایلی که دارید مناسب است؟
 4. نورگیر بودن خانه
به هنگام بازدید از خانه چه چیزهایی همراهمان داشته باشیم

5. بازدید ملک همراه با مشاور املاک: چرا اهمیت دارد؟

در هنگام بازدید از ملک، حضور یک مشاور املاک می‌تواند بسیار مفید باشد. چند دلیل که حضور مشاور املاک در بازدید خانه اهمیت دارد عبارتند از:

 1. تجربه و دانش
  مشاوران املاک دارای تجربه و دانش قابل توجهی در زمینه املاک مختلف هستند و می‌ توانند به شما در شناخت نکات مهم کمک کنند.
 2. مذاکره و قیمت گذاری درست
  مشاوران املاک می‌ توانند در مذاکره با مالکان ملک و تعیین قیمت مناسب برای شما کمک کنند و از شما دریغ نمی‌کنند.
 3. اطلاعات قانونی
  مشاوران املاک با قوانین اجاره خانه و خرید آن آشنا هستند و می‌ توانند با راهنمایی شما از هرگونه مشکلی جلوگیری کنند.
مشاوره رایگان ملکی از مشاوران املاک سامان ملک

6. سایر نکات مهم در بازدید ملک

 • قبل از خرید یا اجاره ملک، حتماً درباره وضعیت پارکینگ، کنتورهای آب، برق، گاز و هزینه‌های ماهانه اطلاعات لازم را کسب کنید.
 • از همسایگان خود تا جایی که ممکن است اطلاعات کسب کنید. همسایه‌ های پر رفت و آمد، پر تعداد و شلوغ، دردسرساز یا بداخلاق زندگی روزمره شما را تلخ و گاهی مختل می کنند.
 • اگر می خواهید آپارتمان بخرید یا اجاره کنید، درباره مشاعات آن سوال کنید. مثلا نظافت مشاعات هر چند وقت یک بار انجام می شود یا اگر انباری در خارج از واحد است در مورد آن نیز اطلاعات بگیرید.
 • عرض کوچه برای تردد و یا پارک کردن ماشین را حتما بررسی کنید.
 • احساساتی نشوید تا بتوانید نواقص خانه را به خوبی ببینید.
 • قبل از خرید یا اجاره، چندین بار در روزهای مختلف و ساعت های مختلف خانه را بازدید کنید.

بیشتر بخوانید: در خرید خانه ویلایی به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام بازدید از ملک احساساتی نشوید

نتیجه گیری

بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره یک فرآیند مهم است که نیازمند دقت و آگاهی است. در این مقاله از بازار آنلاین املاک سامان ملک به نکاتی در خصوص بازدید از ملک پرداختیم که به شما در انتخاب بهترین ملک کمک می‌ کنند.

از انتخاب زمان مناسب برای بازدید و بررسی محله و محیط اطراف ملک گرفته تا حضور مشاور املاک در بازدید، همه این نکات می‌توانند به شما در خرید یا اجاره خانه ای مناسب و با کیفیت کمک کنند. پس حتماً این نکات را در نظر بگیرید و با دقت و آگاهی اقدام به بازدید از ملک نمایید.

سوالات متداول

1. آیا باید بازدید از ملک را به تنهایی انجام دهم یا همراه کسی باشم؟

حضور افراد همراه شما در بازدید از ملک بسیار اهمیت دارد. آنها می‌توانند با دید و نظر خود در مورد ملک به شما کمک کنند و احتمالاً جنبه‌ هایی را مشاهده کنند که شما فراموش کرده‌ اید یا اصل ادر نظر نگرفته اید.

2. آیا بازدید از ملک زمان خاصی دارد؟

بازدید در زمان‌ های آرام روز می‌ تواند مفیدتر باشد. زیرا محیط و محله را بهتر می‌توانید بررسی کنید. همچنین، با بازدید خانه در روزهای کاری هفته، تعداد بیشتری مشاور املاک و مالکان در دسترس هستند.

3. آیا حضور مشاور املاک در بازدید از خانه ضروری است؟

انتخاب مشاور املاک خوب برای حضور در بازدید ملک ضروری و مفید است. آنها می‌توانند با تجربه و دانش خود شما را در شناخت نکات مهم کمک کنند و بهترین معامله را برای شما انجام دهند.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در جواب به سوال ویلا تریبلکس یعنی چه؟ می توان گفت تریبلکس ویلاهای لوکس و مدرنی هستند که از سه طبقه مجزا تشکیل شده‌اند و...
هدف از این مقاله، منصرف کردن شما از خرید ویلا در شمال نیست، بلکه ارائه اطلاعاتی است که به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه و سنجیده...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک، با انواع ویلا بر اساس موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات و سبک معماری آشنا خواهید شد. همچنین به...
در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.