دریافت مشاوره رایگان

سامان ملک | مرکز امن و آنلاین معاملات ملکی

لوگوی خطی

نحوه تنظیم قولنامه املاک به همراه دانلود فایل

قولنامه املاک

در این مطلب از املاک سامان ملک می خواهیم به شما درمورد نکات مهم در تنظیم قولنامه املاک و قرارداد خرید و فروش صحبت کنیم. قولنامه املاک نوعی قرارداد اولیه‌ بین خریدار و فروشنده است. مسئله‌ی تنظیم قولنامه املاک یکی از اصلی‌ترین مسائل حقوقی است که باید درباره‌ آن اطلاعات کافی داشته باشید.

در این مطلب با ما همراه باشید تا درباره انواع قولنامه خانه، نکات مهم و شرایط قولنامه خانه، نحوه نوشتن قولنامه منزل آشنا شده و فایل آماده قولنامه ملکی را نیز دانلود کنید.

قولنامه خانه pdf

برای دانلود قولنامه خانه pdf و word از طریق دکمه های زیر اقدام کنید.

قولنامه املاک چیست؟

انتقال مالکیت املاک به فرد دیگری، به تنظیم یک سند معتبر و قابل استناد نیاز دارد که به آن قولنامه می‌گویند. در قولنامه توافقاتی که بین خریدار و فروشنده در مورد نحوه انتقال سند، نحوه پرداخت و … صورت می گیرد درج می شود.

قولنامه املاک Property affidavit یک سند عادی است که اعتبار اسناد رسمی را ندارد، چون به دست افراد عادی نوشته شده و ماموران دولتی در آن نقشی ندارند. طرفین معامله باید قولنامه ملک را با دقت زیادی تنظیم کنند، زیرا تمام مطالبی که در آن نوشته می‌شوند، دارای آثار حقوقی هستند.

انواع قولنامه

قولنامه معمولا برای خرید و فروش خانه و خودرو نوشته می‌شود. انواع قولنامه به صورت دستی یا محضری و برای خرید و فروش و یا رهن و اجاره نوشته می شود. قولنامه نوع خاصی ندارد و همان قراردادی است که با شرایط گفته شده برای فروش و اجاره انواع ملک یا خودرو امضا می‌شود.

نکات مهم در قرارداد فروش ملک

در ویدئو زیر در مورد قراردادهای املاک اشتباه و بی سر و ته توضیح داده شده که پیشنهاد می کنیم حتما ببینید:

مبایعه نامه املاک یا قولنامه املاک؟

مبایعه نامه املاک قرارداد مکتوبی است که بین طرفین فروشنده و خریدار تنظیم می گردد. بر اساس مبایعه نامه فروشنده مبلغ ملک را در مقابل واگذاری آن به خریدار دریافت می کند. این اصطلاح در عرف به صورت قولنامه املاک نیز بکار می رود.

نکات مهم در قولنامه خرید خانه

در ادامه به 14 مورد از نکات مهم در قولنامه فروش خانه اشاره می کنیم: 

 1. خانه ای که قصد خرید آن را دارید اگر از طریق ارث به فروشنده رسیده، حتما قبل از تنظیم قولنامه خانه گواهی انحصار وراثت و تسویه حساب مالیات بر ارث را مشاهده و صحت آن مطمئن شوید.
 2. سند ملکی مورد نظر را خودتان شخصا مشاهده و بررسی نمایید و مطمئن شوید که مثلا آپارتمان مورد نظر شما در وثیقه و رهن بانک نباشد.
 3. از نکات مهم در قولنامه فروش خانه این است که قبل از امضای قولنامه املاک اگر می خواهید خیالتان راحت شود که ملک فقط به شما فروخته شده است از طریق کد رهگیری پیگیری کنید که قبلا به فرد دیگری فروخته نشده است.
 4. اگر کسی که قرارداد را امضا می کند، وکیل و نماینده مالک است، اطمینان پیدا کنید. نمایندگی او قانونی است و حق امضا در این مورد خاص را دارد.
 5. از نکات مهم قولنامه خانه توجه به اهمیت مشاور املاک است. قبل از عقد قرارداد و نوشته قولنامه املاک درباره اعتبار و جواز فعالیت دفتر مشاور املاک اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید دفتر مورد نظر صلاحیت انجام این امر را داشته باشد. اسناد و مدارکی که نزد مشاوره املاک به امانت گذاشته می شود مانند اسناد پرداختی و غیره در قولنامه املاک نام برده شود.
قولنامه خرید ملک یزد

6. قبل از تنظیم قولنامه فروش خانه اطمینان پیدا کنید که فروشنده ممنوع معامله نیست، در غیر این صورت قادر به انتقال سند رسمی سند ملک به شما نخواهد بود.

7. تا زمانی که ملک را دریافت نکرده یا سند به نام شما نخورده است، از پرداخت کل مبلغ مورد معامله خودداری کنید.

8. اگر ملکی که خریداری کرده اید درحال حاضر مستاجر دارد، در قولنامه املاک با فروشنده بر سر زمان و نحوه تخلیه ملک توسط مستاجر توافق لازم را به عمل آورید.

9. اگر ملک چند مالک داشته باشد همه آنها باید زیر قولنامه ملک را امضا کنند. مگر اینکه یک نفر از طرف همه آنها وکالت رسمی و تام الاختیار داشته باشد.

10. همچنین اسقاط کافه خیارات را در قولنامه خونه را فراموش نکنید این بدان معنی است که راه برای هرگونه برهم زدن معامله توسط فروشنده بسته می شود.

11. در تنظیم قولنامه زمین ذکر کنید که اگر درباره مالی که به شما فروخته شده، فرد دیگری ادعای مالکیت کرد، مسئولیت جبران خسارت به عهده چه کسی است.

12.اگر فروشنده برای تنظیم سند رسمی حضور نیافت، مشاور املاک به عنوان تنظیم کننده قرارداد موظف است در قولنامه مبلغی را برای جریمه روزانه فروشنده در نظر گرفته بگیرد.

13. در مبایعه نامه املاک باید حتما نوشته شود که اگر خریدار مبلغ مورد نظر را نتواند در موعد مقرر فراهم نماید معامله خود به خود فسخ گردد.

14. حتما دو نفر قابل اعتماد از سوی طرفین خریدار و فروشنده زیر قولنامه را به عنوان شاهد و با درج مشخصات امضاء کنند.

نحوه تنظیم قولنامه ملک

 1. نوشتن موضوع و مشخصات خریدار و فروشنده: در هنگام نوشتن و ثبت اطلاعات در قولنامه املاک، نهایت دقت را به عمل آورید. چرا که اطلاعات شخصی، آدرس و شماره تلفن خریدار و فروشنده در صورت بروز هرگونه مشکلی، لازم و ضروری خواهد بود.
 2. موضوع و مشخصات ملک مورد معامله: ثبت تمامی مشخصات ملک از جمله مختصات جغرافیایی، متراژ ساختمان، متراژ بنا، آدرس ملک و … یه طور کامل
 3. مبلغ مورد توافق معامله: ثبت مقدار مبلغی که خریدار به فروشنده بپردازد، به عدد و حروف و نحوه پرداخت آن به صورت دقیق و کامل.
 4. شرایط و زمان انتقال سند مالکیت: توافق بر سر تاریخ مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی جهت انتقال سند مالکیت و درج این تاریخ در قولنامه
 5. شرایط تحویل ملک
 6.  آثار قرارداد: در این بخش ذکر می شود که با امضای این قولنامه ملک، ملک به خریدار فروخته شده و فروشنده حق هیچگونه فروش و انتقال ملک را به فردی به جز خریدار ندارد.
 7. میزان حق کمیسیون املاک

قرارداد قرارداد فروش زمین مسکونی

قرارداد فروش زمین مسکونی به قرادادی گفته می شود که بین مالک زمین و یا نماینده قانونی به عنوان فروشنده و خریدار زمین منعقد می گردد. در این قرارداد فروشنده مالکیت تمام و یا بخشی از زمین خود را در ازای دریافت مبلغی مشخص به خریدار واگذار می کند. در نظر داشته باشید که مشخصات کامل خریدار و فروشنده باید در قرارداد و در قسمت طرفین قرارداد ذکر شود.
تمامی مواد قانونی نوشته شده در قرارداد که به آن مفاد قراردادی نیز گفته می شود باید برای خریدار و فروشنده به صورت کامل و شفاف توضیح داده شود. همچنین در قسمت موضوع قرارداد مشخصات دقیق زمین از جمله شماره قطعه زمین، ابعاد و مختصات آن درج شود. گرفتن کد رهگیری پس از عقد قرارداد توسط مشاور املاک از فروش مال غیر توسط افراد سودجو جلوگیری می کند.

نحوه فسخ قولنامه خانه

شرایط فسخ قولنامه املاک به شرح زیر است: 

 1. اولین شرط مهم این است که اگر هر کدام از طرفین تصمیم به فسخ دارد، اراده جدی داشته باشد و برای آن اقدام کند.
 2. هر دو طرف باید نسبت به فسخ راضی باشند. در صورتی که مانع یا اکراهی برای فسخ وجود داشته باشد و از روی اجبار صورت بگیرد، فسخ قولنامه معتبر نیست.
 3. شرایط سنی، عقلی، اهلیت و هوشیاری کافی شرط فسخ هر قرارداد و قولنامه ای است.

برای دانلود قولنامه خانه pdf و word از طریق دکمه های زیر اقدام کنید.

جمع بندی

مهم‌ترین نکته‌ای که هم خریدار و هم فروشنده هنگام نوشتن قولنامه املاک باید به آن توجه کنند، اعتبار داشتن بنگاه و یا مشاور املاکی است که قولنامه قرار است در آنجا بسته شود. حتما توجه کنید که به مشاور املاک معتبر مراجعه کنید. 

اگر برای نوشتن قولنامه املاک به مشاوره نیاز دارید، مشاورین املاک سامان ملک به صورت رایگان به شما مشاوره ملکی ارائه می دهند: 09162167100

دسته بندی املاک
جدیدترین املاک سامان ملک
بلوار خامنه ای بلوار ابوترابی
355m2
حمام:1
اتاق:3

این مطالب را هم حتما بخوانید

اجاره ویلا شمال در طول فصل تابستان بسیار رایج است. شمال کشور، به دلیل آب و هوای مطلوب، مناظر زیبا، جاذبه‌های گردشگری و فرصت‌های شغلی...
در اقتصاد امروز بسیاری افراد توان مالی خرید خانه و ملک را ندارند و به جای آن اقدام به رهن و اجاره ملک می نمایند....
خیلی از مستاجران و صاحبان املاک در مورد سرقفلی و قوانین آن سوالات زیادی دارند. سرقفلی به زبان ساده یعنی اگر فردی یک دهنه مغازه...

جدیدترین املاک سامان ملک

بلوار خامنه ای بلوار ابوترابی
355m2
اتاق : 3
حمام : 1
بلوار خامنه ای بلوار ابوترابی
355m2
اتاق:3
حمام:1
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صابری

سلام آیا میشه خونه قولنامه ای بدون سند واقع در شهر الف رو در بنگاه معاملات املاک واقع در شهر ب معامله کرد ( با توافق خریدار و فروشنده)؟

مدیر
پاسخ به  صابری

سلام. خرید خونه به صورت مبایعه نامه با درج کد رهگیری یکی از روش های خرید و فروش است که به نوعی در عرف وجود دارد و محکمه پسند می باشد اما رسمی نیست

harati

چگونه در مورد ملک قولنامه‌ای مطمئن شویم؟

مدیر
پاسخ به  harati

مطمئن‌ترین روش برای اطلاع از وضعیت ملک قولنامه‌ای، استعلام از شهرداری است. اخذ استعلام‌‌هایی در مورد خانه‌‌های قولنامه‌‌ای از شهرداری منطقه به شما این اطمینان را می‌‌دهد که در خرید آن‌ها سرتان کلاه نخواهد رفت.

همچنین اخذ استعلام، اطلاعاتی را در خصوص ملک همچون میزان میزان بدهی ملک، وضعیت تخریب و غیره در اختیار شما قرار می‌‌دهد که این اطلاعات میزان اطمینان از خرید خانه قولنامه‌‌ای را حداکثر و میزان ضرر و زیان‌‌های ناشی از آن را به حداقل ممکن کاهش می‌‌دهد. از طرفی با اخذ استعلام می‌‌توانید به این نکته نیز پی ببرید که آیا خانه در رهن، وثیقه و یا توقیف است یا خیر.

نظری

عالی بود. ممنون از اطلاعات خوبی که داده بودین

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.