سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی

مبایعه نامه چیست؟

مبایعه نامه چیست؟

مبایعه نامه از دو کلمه «مبایعه» و «نامه» تشکیل شده است که «مبایعه» به معنی خرید و فروش کردن و «نامه» پسوندی است که نشان دهنده مکتوب بودن آن است؛ بنابراین مبایعه نامه یک قرارداد مکتوب است که طی آن مالی با قیمت معین از شخصی به شخص دیگر فروخته می شود و کلیه شرایط معامله اعم از مشخصات مال، قیمت، نحوه پرداخت، زمان و مکان تحویل مال در آن قرارداد قید می شود.

مبایعه نامه قراردادی است که فقط مختص املاک و خرید خانه یا خرید زمین نیست و در خرید و فروش تمامی اموال منقول و غیر منقول1 کاربرد دارد اما قطعاً اهمیت مبایعه نامه های ملکی بیش از بقیه مبایعه نامه ها است چرا که گران ترین معامله زندگی هر شخصی در آن تنظیم می شود و گاهاً کل سرمایه و دارایی افراد به این قرارداد بستگی دارد. در این مقاله از مجله سامان ملک با انواع مبایعه نامه ها، اعتبار آن ها و تفاوت آن با اسناد رسمی آشنا شویم.

1. مال منقول، مالی است که قابلیت جابجایی دارد مانند خودرو و مال غیرمنقول مالی است که قابلیت جابه جایی ندارد مانند ملک و املاک

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه

علیرغم اینکه اکثر مردم از واژه قولنامه به جای مبایعه نامه استفاده می کنند اما به لحاظ حقوقی تفاوت های اساسی بین این دو قرارداد وجود دارد:

قولنامه: نوشته ای است که در آن دو طرف، قول انجام معامله در آینده را به هم می دهند و توافق می کنند که در زمان و مکان مشخص شده و با شرایط از قبل تعیین شده، معامله را انجام دهند. مثلاً شخص «الف» و «ب» که در حال حاضر آمادگی انجام معامله را ندارند، طی نوشته ای به هم قول می دهند که چند ماه بعد ملک متعلق به شخص «الف» را به قیمت و شرایط مشخصی با هم معامله کنند. قولنامه در واقع پیش قرارداد محسوب می شود و با امضای آن مالکیت منتقل نمی شود.

مبایعه نامه: قراردادی است که به محض امضا آن، مالکیت ملک از فروشنده به خریدار منتقل می شود. هرچند ممکن است پرداخت مبلغ معامله، تحویل و انتقال سند همان لحظه صورت نگیرد و زمانی دیگری برای آنها تعین شود.

نکته: استفاده از لفظ قولنامه به جای مبایعه نامه چندان اهمیت ندارد چرا که صرفاً عنوان یک قرارداد، تعیین کننده ی نوع قرارداد نیست بلکه اراده طرفین و توافقات فی مابین آن ها مشخص می کند که قرارداد نوشته شده چه نوع قراردادی است.

انواع اسناد ملکی و تفاوت های آن

سند رسمی

به طور کلی اسناد ملکی به دو دسته تقسیم می شود: 1- سند رسمی 2- سند عادی

  1. سند رسمی: هر نوشته ای که یکی از ویژگی های زیر را داشته باشد، سند رسمی محسوب می شود: 1- در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود (مانند وکالت نامه) 2- از اداره ثبت اسناد و املاک صادر شود (مانند سند تک برگ) 3- توسط یکی از مأمورین ذیصلاح دولتی تنظیم شود (مانند رأی دادگاه)
  2. سند عادی: هر سندی که ویژگی های سند رسمی را نداشته باشد، عادی محسوب می شود بنابراین مبایعه نامه ها جزء اسناد عادی محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید: شرایط مربوط به تنظیم سند

مبایعه نامه های رسمی

برخی از مردم از واژه «مبایعه نامه رسمی» برای مبایعه نامه های کد رهگیری دار استفاده می کنند، اما باید توجه نمود که تمامی مبایعه نامه ها از جمله مبایعه نامه های کد رهگیری دار، جزء اسناد عادی محسوب می شوند و به لحاظ اعتبار، هیچ تفاوتی با بقیه مبایعه نامه ها ندارند و استفاده از لفظ «رسمی» برای آن ها صحیح نیست.

مبایعه نامه های رسمی

تأثیر کد رهگیری در جلوگیری از کلاهبرداری

مبایعه نامه های کد رهگیری دار به لحاظ اینکه در سامانه املاک ثبت می شوند دارای مزیت هایی از جمله کاهش جعل و دست کاری و کاهش جلوگیری از فروش یک ملک به چند نفر هستند.

اما باید توجه نمود که اخذ کد رهگیری به طور صد درصد نمی تواند تضمین کننده ی عدم فروش یک ملک به چند نفر باشد. در واقع سامانه املاک به نوعی طراحی شده است که وقتی ملکی در آن ثبت می شود کد پستی آن ملک قفل می شود و امکان معامله مجدد آن ملک با همان کد پستی وجود ندارد.

پس تنها ابزار کنترلی این سامانه برای تشخیص معاملات تکراری، کد پستی ملک است و اگر کد پستی ملکی عمداً یا سهواً در سامانه اشتباه وارد شود و سیستم در استعلام آن دچار خطایی شود، نمی توان متوجه شد که ملک قبلاً فروخته شده است و امکان کلاهبرداری و فروش چند باره آن به افراد مختلف فراهم می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه استعلام اسناد ملکی

تأثیر کد رهگیری در جلوگیری از کلاهبرداری

اعتبار قراردادهای دست نویس

با توجه به اینکه ثبت قرارداد در سامانه املاک و اخذ کد رهگیری برای آن زمان بر است، معمولاً قبل از ثبت کد رهگیری، مبایعه نامه ای به صورت دستی بین خریدار و فروشنده تنظیم و امضا می شود که اصطلاحاً به آن قرارداد، پیش نویس یا دست نویس گفته می شود. بعد از چند روز قرارداد پیش نویس در سامانه ثبت و به صورت پرینت شده دوباره به امضای طرفین می رسد که به آن قرارداد پرینتی، ثبت شده یا کد رهگیری دار گفته می شود.

برخی از مشاورین املاک و مردم تصور می کنند تا زمانی که قرارداد پیش نویس در سامانه املاک ثبت و امضا نشده باشد، فاقد اعتبار است اما باید توجه نمود که قرارداد دستی و پیش نویس، برخلاف اسم آن در حکم مبایعه نامه بوده و برای طرفین لازم الاجرا است.

اختلاف بین قراردادهای دستی و پرینتی

اختلاف بین قراردادهای دستی و پرینتی

در مواقعی که برای یک معامله هم قرارداد پیش نویس و هم قرارداد پرینتی تنظیم می شود، ممکن است برخی از مفاد قرارداد ثبت شده با قرارداد پیش نویس مغایرت داشته باشد مثلاً خسارت روزانه در قرارداد پیش نویس یک میلیون تومان و در قرارداد ثبت شده، دو میلیون تومان تعیین شده باشد. در این صورت اکثر محاکم قضایی اعتقاد دارند که قرارداد ثبت شده، چون بعد از قرارداد پیش نویس تنظیم و امضاء شده است، نشان دهنده آخرین توافقات و اراده طرفین است.

البته اگر ثابت شود که قصد و اراده واقعی طرفین قرارداد پیش نویس بوده است و تغییرات به اشتباه انجام شده است ملاک قرارداد پیش نویس خواهد بود.

برای جلوگیری از این اختلافات، پیشنهاد می شود در توضیحات قراردادهای ثبت شده، به تمامی تغییراتی که نسبت به قرارداد پیش نویس صورت می گیرد، اشاره شود.

مثال: با توافق و رضایت طرفین، مبلغ خسارت روزانه که در قرارداد پیش نویس روزانه …. تعیین گردیده بود در این قرارداد به روزانه … تغییر پیدا کرد. همچنین با امضای این قرارداد، قرارداد پیش نویس مورخه …. از درجه اعتبار ساقط گردید.

سوالات متداول

1. منظور از مورد یا موضوع معامله در مبایعه نامه چیست؟

موضوع معامله آن چیزی است که برای خرید و فروش آن مبایعه نامه نوشته می شود. طبق ماده 190 قانون مدنی یکی از شرایط صحت معاملات معلوم و معین بودن موضوع معامله است. لذا در هنگام خرید و فروش کاشانه و ملک حتماً مشخصات دقیق و کامل ملک را از روی سند ملاحظه کنید و آن را با موقعیت محل وقوع مطابقت بدهید و پس از حصول اطمینان مبایعه را امضاء کنید. به عقیده برخی حقوقدانان و نظرات مشورتی فروش یک کاشانه بدون تعیین کردن آن موجب بطلان عقد است.

2. هنگام تنظیم قرارداد یا مبایعه نامه چه اسناد و مدارکی را از طرف مقابل بخواهیم و چگونه به اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنیم؟

بعد از اینکه فایل مناسبی را برای خرید یا فرد مناسبی را برای فروش کاشانه به او پیدا کردید در جلسه مذاکره و قبل از نوشتن قرارداد لازم است که دو طرف مدارک هویتی و مالکیتی یکدیگر را از جمله کارت ملی، شناسنامه و سند ملک و بنچاق را ملاحظه کنند آن هم فقط از روی اصل مدارک نه کپی آن. اگر فروشنده گفت اصل مدارک همراهم نیست به هیچ وجه تا قبل از روئیت اصل سند مالکیت هیچ مبایعه نامه ای را امضاء نکنید چون ممکن است سند ملک مفقود شده باشد که کار انتقال سند ملک به تعویق می افتد و یا ملک شاید در رهن بانک باشد و کپی صفحه نقل و انتقال را به شما نشان ندهند و یا شاید هم در بازداشت باشد. بنابراین اگر خریدار هستید حتماً به این موضوع توجه کنید که آیا سند ملک به نام خود فروشنده است و آیا مشخصات کارت ملی و شناسنامه با مشخصات درج شده در سند تطبیق می کند یا خیر. اگر ملک در رهن بانک یا در بازداشت مرجع قضایی باشد در صفحه نقل و انتقالات (در خصوص اسناد منگوله دار) و یا پشت اسناد تک برگی در قسمت توضیحات درج شده است.
همچنین خریدار باید مدارک هویتی خریدار را ملاحظه کند و مطمئن باشد همان فردی که خریدار احتمالی است ذیل قرارداد را امضاء کند و از نظر سنی و عقلی دو طرف باید شرایط عادی را داشته باشند و به سن بلوغ و رشد رسیده باشند.

3. منظور از طرفین معامله و اشخاص حقیقی و حقوقی در قرارداد چیست و اصولاً با چه کسانی می توان مبایعه نامه را تنظیم کرد؟

در هر قراردادی از جمله مبایعه نامه کاشانه دو طرف وجود دارند که به آن ها متعاملین یا طرفین معامله گفته می شود. طرفین معامله ممکن است هر دو یا یکی از آن ها جزء اشخاص حقیقی و حقوقی باشند. اشخاص حقیقی به همه افرادی که زنده از مادر متولد می شوند گفته می شود و تا زمان مرگ این شخصیت تداوم دارد بنابراین همه افراد جامعه یعنی انسان ها چه زن چه مرد جزء اشخاص حقیقی و واقعی هستند. اما اشخاص حقوقی دارای شخصیتی مستقل از اشخاص حقیقی هستند و طی تشریفاتی که در قانون تجارت و سایر قوانین مشابه تدوین شده از جمع و به هم پیوستن حداقل دو نفر با میزانی سرمایه با هدف انتفاعی و یا غیرانتفاعی تحت نام معینی با طی تشریفات ثبت شرکت ها و درج نام آن ها در روزنامه رسمی کشور متولد و ایجاد می شوند و تا زمان انحلال شرکت یا موسسه این شخصیت ادامه دارد. مانند شرکت یا موسسه الف یا ب. کلیه افراد اعم از مذکر و مونث با هر سنی می توانند طرف معامله یا کاشانه قرار بگیرند. با این توضیح که اگر به سن 18 سال تمام شمسی نرسیده اند بهتر است ولی (پدر یا جد پدری) یا قیم یا وکلای آن ها نیز ذیل قرارداد را امضاء و اثر انگشت نمایند. هرچند مطابق ماده 1210 قانون مدنی دختر با 9 سال تمام قمری و پسر با 15 سال تمام قمری به سن بلوغ می رسد اما علاوه بر بلوغ باید به رشد کافی هم برسد که برای اطمینان از رشد کافی قبل از 18 سال تمام شمسی بهتر است ولی یا قیم نیز قرارداد را تأیید و امضا کند.

منبع: کتاب مشاور املاک حقوق دان

مشاوره رایگان خرید ملک در شمال
دسته بندی املاک
جدیدترین املاک سامان ملک

این مطالب را هم حتما بخوانید

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت امری حساس و پر اهمیت است، زیرا قرارداد مشارکت در ساخت، تمامی قوانین، مسئولیت‌ ها و وظایف طرفین در ارتباط...
بررسی تفاوت ویلا شهری و روستایی، برای افرادی که قصد خرید ویلا در شمال را دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ویلای روستایی...
برای خرید ویلا روستایی می توانید به صورت آنلاین از وب سایت سامان ملک اقدام داشته باشید. هم چنین می توانید از مشاوره های سامان...
مشارکت در ساخت یک موضوع مهم در صنعت ساخت و ساز است. گاهی اوقات کسی که صاحب یک خانه گلنگی یا زمین است، آن را...
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.