دریافت مشاوره رایگان

سامان ملک | مرکز امن و آنلاین معاملات ملکی

لوگوی خطی

همه چیز درباره پروانه کسب املاک

همه چیز درباره پروانه کسب املاک

اگر شما در زمینه خرید و فروش ملک فعالیت داشته باشید حتماً با واژه پروانه کسب املاک مواجه شده اید اما دقیقاً منظور از آن چه چیزی است؟ افرادی که قصد دارند به صورت قانونی به خرید و فروش ملک بپردازند باید حتما پروانه کسب املاک داشته باشند. برای به دست آوردن آن نیاز به طی کردن مراحل خاصی خواهید داشت. علاوه بر این شما باید شرایط لازم برای کسب آن را نیز داشته باشید.

بر همین مبنا در این مطلب قصد داریم درباره پروانه کسب املاک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم پس تا پایان با بنگاه املاک سامان ملک همراه باشید.

لزوم پروانه کسب املاک چیست؟

اگر به دنبال شغل های پردرآمد دنیا باشید خرید و فروش املاک در بین آن ها جای دارد. قطعاً برای فعالیت در چنین شغل پردرآمدی باید قوانین خاص هر کشور را به خوبی اجرا کنید. یکی از این قوانین داشتن پروانه کسب املاک است که برخورداری از آن برای انجام معاملات یکی از ضروریات در این زمینه محسوب می شود. در صورت داشتن پروانه کسب مشاور املاک افراد می توانند به شما اعتماد کرده و ملک های خود را به شما بسپارند.
این امر کاملاً طبیعی بوده زیرا در چند سال اخیر در زمینه خرید و فروش ملک تخلفاتی صورت گرفته که اعتماد کردن را دشوار کرده است. پس شما علاوه بر کسب اعتماد مراجعه کنندگان می توانید خود را از افرادی که به صورت غیر قانونی این امور را انجام می دهند نیز متمایز کنید. جواز کسب املاک در طی مراحل خاصی و توسط ارگان های مربوطه به متقاضیان اهدا خواهد شد. داوطلبان باید حتما شرایط کسب آن را داشته باشند تا بتوانند از این پروانه بهره مند شوند.

پروانه کسب املاک چیست

اگر شما قصد داشته باشید که جواز کسب مشاور املاک را به دست بیاورید باید به ارگان های خاصی مانند مجامع امور اصناف تولیدی و توزیعی وزارت بازرگانی، اتحادیه مدیران املاک و پلیس اماکن مراجعه کنید. این پروانه کسب ها انواع متعددی دارند که پروانه کسب املاک یکی از مهم ترین آن ها محسوب می شود. اما به یاد داشته باشید که اخذ این پروانه کسب چندان راحت نیست و شما حتما باید تلاش قابل قبولی در این زمینه داشته باشید. اما امر مشهود این است که با کمی تلاش و پشتکار حتماً قادر خواهید بود آن را به دست بیاورید و با کمک آن در این زمینه درآمد بالایی کسب کنید.

ثبت نام پروانه کسب املاک

داوطلبان اگر قصد داشته باشند که پروانه کسب املاک را به دست بیاورند ابتدا باید طبق قانون مراحل آن را طی کنند. مدت زمان طی کردن این مراحل به عوامل متعددی بستگی دارد بر همین مبنا نمی توان به طور دقیق بیان کرد که چقدر طول خواهد کشید. اما این مراحل برای تمامی افراد ثابت بوده و همه مستلزم هستند که آن را اجرا کنند. برای کسب این پروانه ابتدا نیاز است که اقدام به ثبت نام پروانه کسب کنید.

این ثبت نام از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور صورت می گیرد. بعد از مراجعه به این درگاه متقاضیان یک کد پیگیری اخذ خواهند کرد. اما این تمام کار نیست بعد از گرفتن این کد اکنون باید به سایت ایران اصناف مراجعه کنید. بعد از مراجعه به این سایت کد گرفته شده از درگاه ملی مجوزهای کشور را وارد خواهید کرد و شروع به ثبت نام می کنید. بهتر است نمونه سوالات آزمون پروانه کسب مشاورین املاک با جواب را نیز مطالعه کنید تا آمادگی لازم را داشته باشید.

شرایط دریافت پروانه کسب بنگاه املاک

اگر شما قصد داشته باشید که پروانه کسب املاک را کنید ابتدا باید شرایط آن را دارا باشید. در صورت عدم داشتن این شرایط پروانه کسب بنگاه املاک به شما تعلق نخواهد گرفت. این شرایط چندان خاص و ویژه نیستند و می توان گفت که اکثر افراد آن را دارند. اکنون برای آشنایی بیشتر شما این شرایط را ذکر خواهیم کرد.

 • داشتن حداقل 18 سال سن برای داوطلبان الزامی است.
 • دارا بودن تأهل
 • کم ترین مدرک تحصیلی داوطلبان باید دیپلم باشد.
 • طی کردن دوره های آموزشی یکی از ضروریات است.
 • کسب تأییدیه حضور در دوره های مربوطه
 • متقاضیان باید دارای معافیت سربازی یا کارت پایان خدمت باشند.

بیشتر بخوانید: کمیسیون املاک چطور تعیین می شود؟ >>

مراحل گرفتن پروانه کسب املاک

برای دریافت مجوز کسب املاک انجام مراحل اخذ پروانه کسب مشاورین املاک به صورت دقیق الزامی است. در صورت عدم انجام مراحل به صورت صحیح گرفتن مجوز کمی دشوار خواهد شد. شما برای اخذ مجوز باید به مجمع امور صنفی تولیدی و توزیع وزارت بازرگانی، پلیس اماکن و اتحادیه مشاوران املاک مراجعه کنید. اکنون این مراحل را ذکر خواهیم کرد تا با آنها آشنایی کافی را پیدا کنید.

 1. یکی از مراحل صدور پروانه کسب مشاورین املاک، تعیین ملک به عنوان یک محل برای واحد صنفی است که توسط سازمان های مربوطه انجام خواهد شد.
 2. متقاضیان نیاز بوده درخواست کتبی خود را ارائه دهند.
 3. یکی دیگر از مراحل گرفتن پروانه کسب مشاور املاک مراجعه به سامانه اصناف ثبت درخواست و دریافت کد رهگیری است.
 4. درخواست کنندگان ملزم هستند که در طی حداکثر 3 ماه مدارک خود را از طریق سامانه اصناف ارائه دهند.
 5. یکی دیگر از مراحل اخذ پروانه کسب املاک بازدید کردن اتحادیه از محل تعیین شده برای احداث دفتر مشاور املاک است.
 6. بررسی درخواست متقاضیان
 7. ارائه پاسخ کتبی به متقاضی

بیشتر بخوانید: اهمیت مشاور املاک هنگام معامله ملکی >>

مراحل گرفتن پروانه کسب املاک

مدارک لازم برای جواز کسب املاک

بعد از طی کردن مراحل گرفتن پروانه کسب مشاور املاک بیان شده متقاضی باید مدارکی را جهت تایید وضعیت ملک ارائه دهد این مدارک باید توسط ارگان مربوطه تایید شوند. اکنون این مدارک را به طور کامل ذکر خواهیم کرد.

 • متقاضی باید مدرکی ارائه دهد که نشان دهنده تاییدیه مالکیت فردی آن باشد این مدرک شامل سند ملکی یا مبایعه نامه خواهد شد.
 • اگر متقاضی صاحب ملک نباشد باید مدارکی مبنی بر اجاره نامه رسمی یا عادی به نام فرد متقاضی ارائه شود.
 • الزام به تنظیم سند اجاره مبنی بر حکم قطعی دادگاه
 • ضروریت ارائه رسید پرداخت اجاره بهای دارای اعتبار
 • ارائه مدارک لازم جهت اخذ پروانه برای مشاور املاک
 • ارائه کپی و اصل تمام صفحات شناسنامه
 • کپی کارت ملی و اصل آن
 • اگر فرد اتباع خارجی باشد باید اصل و کپی گذرنامه پروانه کار و اقامت معتبر خود را ارائه دهد.
 • متقاضیان نیاز بوده که کد پستی خود را که توسط اداره پست منطقه تایید شده است را ارائه دهند.
 • کپی مدرک تحصیلی یکی دیگر از این مدارک محسوب می شود.
 • ارائه ۱۲ قطعه عکس پرسنلی به صورت سه در چهار الزامی است.
 • متقاضی باید مبلغ ۳۰۰۰ تومان را به خزانه کشور پرداخت کرده و فیش واریزی را به همراه داشته باشند.
بعد از ارسال مدارک لازم برای جواز کسب املاک صدور آن چقدر طول می کشد؟

متقاضیان علاوه بر مدارک ذکر شده باید مدارکی نیز مربوط به شرایط جسمی و سوابق فردی خود ارائه دهند تا پرونده هر متقاضی مورد بررسی قرار گیرد. ارائه این مدارک برای تمامی افراد یکسان بوده و باید حتما آن ها را تکمیل کنند.

 • متقاضی باید گواهی مبنی بر عدم اعتیاد خود به مخدر را ارائه دهد.
 • مراجعه کنندگان باید گواهی مربوط به عدم سوء پیشینه کیفری را به همراه داشته باشند.
 • متقاضیان باید از اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی تاییدیه مربوط به صلاحیت فرد متقاضی و همچنین که تعیین شده ارائه دهند.
 • جهت تاییدیه گذراندن دوره های آموزشی باید گواهی معتبر از موسسات آموزشی ارائه دهید.
 • متقاضیان باید از از اداره امور مالیاتی ذیربط گواهی مربوط به تشکیل پرونده یا ترتیب پرداخت بدهی مالیات قطعی شده داشته باشند.
 • الحاق و اختصاص کد شناسه ده رقمی به پروانه کسب
 • مطابق با کد ده رقمی اختصاص بر چسب شناسه صنفی الزامی است.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن >>

مدارک مورد نیاز برای تمدید پروانه کسب مشاورین املاک

اگر قصد داشته باشید که پروانه کسب مشاورین املاک خود را مجددا تمدید کنید باید مدارکی را ارائه دهید. ارائه این مدار یکی از الزامات بوده و متقاضیان باید به آن توجه به ویژه داشته باشند.

 1. اصل پروانه کسب قبلی را باید داشته باشید در صورتی که آن را گم کرده اید نیاز بوده که تعهدی محضری مبنی بر مفقودی پروانه و پذیرش آثار ناشی از آن ارائه دهید.
 2. متقاضیان باید گواهی اداره امور مالیاتی ذیربط را که مربوط به پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی بوده را استعلام کرده و ارائه دهند.
 3. در صورتی که تغییراتی در شرکت ایجاد کرده اید باید کپی و اصل آگاهی روزنامه رسمی را داشته باشید.
 4. ارائه دو قطعه عکس
 5. تاییدیه کد پستی
 6. صاحب پرونده باید شماره تلفن همراهی که بنامش باشد را ارائه دهد.

هزینه گرفتن پروانه کسب مشاور املاک

اگر شما قصد داشته باشید پروانه کسب املاک را از کنید قطعاً فاکتور های مختلفی را مد نظر خواهید گرفت. طبیعتاً یکی از این فاکتورها که بسیار مورد توجه شما و تمامی افراد متقاضی قرار می گیرد قیمت پروانه کسب املاک است. اگر هزینه گرفتن این پروانه زیاد باشد افراد تمایل چندان زیادی به کسب آن نشان نخواهند داد.

اما این هزینه به عوامل متعددی بستگی دارد و بر همین مبنا نمی توان به طور دقیق بیان کرد که شما برای کسب آن باید چه مبلغی پرداخت کنید. تصور بسیاری از افراد این بوده که هزینه پروانه کسب بیش از حد زیاد بوده و هر کسی توان اخذ آن را ندارد.

می توان گفت که این تصور اشتباه است زیرا هزینه گرفتن این مجوز چندان زیاد نیست. همچنین این مجوز جزو پروانه هایی محسوب می شود که با پرداخت کم می توان آن را به دست آورد. در همین راستا اگر نگرانی شما در مورد اخذ آن مربوط به مسائل مالی است نیازی نیست چندان به این موضوع فکر کنید. پس فقط وقت خود را به داشتن تمامی شرایط و طی کردن دوره های مربوطه اختصاص دهید.

جواز کسب اجاره ای

می ‌توان گفت که پروانه کسب جزو مجوز های بسیار معتبر در سطح کشوری محسوب می شود با این مجوز فقط دارنده قادر به فعالیت قانونی خواهد آمد پس اعتبار آن دور از ذهن نیست. با استفاده از جواز املاک می توان تسهیلات بانکی دریافت کرد یا به انجام قرارداد های مختلف پرداخت. البته این جواز برای ضمانت یا وثیقه زندانی ها نیز اعتبار دارد. همین امر منجر شده جواز کسب اجاره ای طرفداران بسیار زیادی داشته باشد. اما دقیقا چه چیزی است؟ هنگامی که یک فرد دارنده پروانه کسب املاک پروانه خود را به دیگران به عنوان وثیقه یا ضمانت می دهد به آن جواز کسب اجاره ای می گویند.
اما چرا باید پروانه کسب املاک را اجاره دهند؟ تنها شخصی می تواند از این امتیاز بهره مند شود که دارنده این پروانه کسب باشد. به عبارتی امکان انتقال امتیازات این پروانه به شخص دیگری ممکن نخواهد بود. همین امر منجر شده که این جواز را برای امور مختلف اجاره دهند و از لحاظ قانونی نیز این امر امکان پذیر باشد. البته ممکن است فردی که شما پروانه را به آن اجاره می دهید از آن استفاده نادرستی کند که قطعاً به ضرر شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در سرمایه گذاری در زمین >>


پروانه کسب املاک از طریق دادگاه و یا مراجع مختلف ضبط نمی شود و تنها دادگاه می تواند یک کپی از آن را داشته باشد. این جواز حتی می‌ تواند برای چندین نفر به ضمانت گذاشته شود همین موارد منجر شده این مجوز ها ارزش فوق العاده بالایی داشته باشند. در همین راستا به شما توصیه می کنیم شرایط و مدارک این جواز را بررسی کرده و شانس خود را در این زمینه امتحان کنید.

سخن پایانی

شغل املاک از جمله مشاغلی بوده که درآمد فوق ‌العاده بالایی دارد اما برای فعالیت در آن داشتن پروانه کسب املاک الزامی است. شما با داشتن این پروانه قادر خواهید بود که به صورت قانونی به خرید و فروش املاک مختلف بپردازید این گونه مراجعه کنندگان بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد. پس شما قادر خواهید بود معاملات بیشتری را با سرعت بالاتر انجام دهید. مجموعه های وجود دارند که می‌ توانند به شما کمک کنند این پروانه را سریع ‌تر به دست بیاورید در صورت تمایل می توانید از خدمات این مجموعه ها بهره بگیرید.

دسته بندی املاک
جدیدترین املاک سامان ملک
بلوار خامنه ای بلوار ابوترابی
355m2
حمام:1
اتاق:3

این مطالب را هم حتما بخوانید

اجاره ویلا شمال در طول فصل تابستان بسیار رایج است. شمال کشور، به دلیل آب و هوای مطلوب، مناظر زیبا، جاذبه‌های گردشگری و فرصت‌های شغلی...
در اقتصاد امروز بسیاری افراد توان مالی خرید خانه و ملک را ندارند و به جای آن اقدام به رهن و اجاره ملک می نمایند....
خیلی از مستاجران و صاحبان املاک در مورد سرقفلی و قوانین آن سوالات زیادی دارند. سرقفلی به زبان ساده یعنی اگر فردی یک دهنه مغازه...

جدیدترین املاک سامان ملک

بلوار خامنه ای بلوار ابوترابی
355m2
اتاق : 3
حمام : 1
بلوار خامنه ای بلوار ابوترابی
355m2
اتاق:3
حمام:1
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زارعیان

ممنون از مطالب خوبتون. من لینک هزینه سند زدن خانه چقدر است؟ هم مطالعه کردم و مسلما کسی که بخواد تو این زمینه کار بکنه این مطالب رو باید بلد باشه.ممنون

سعادت

آیا اخذ مجوز املاک برای خانم ها هم ممکن هست؟

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.