سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن

مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن

فهرست مطالب

مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن و زمین

مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن نکته مهمی است که سرمایه گذاران باید پیش از سرمایه گذاری، در مورد آن اطلاعات بدست آورند. بدون تردید افراد بسیاری وجود دارند که با مشاهده تبلیغات مختلف، به فکر خرید و فروش املاک می افتند.

سرمایه گذاری در مسکن و املاک از دیرباز به عنوان یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای افزایش درآمد بوده است. در ادامه این مطلب با سامان ملک همراه باشید تا اطلاعات لازم در حوزه سرمایه گذاری در مسکن و زمین را در اختیارتان بگذاریم.

اهمیت دانش در سرمایه گذاری در مسکن

در کشوری مثل ایران نیز، به دلیل نرخ تورم بالا، لازم است در سرمایه گذاری در زمین و سرمایه گذاری در مسکن با رعایت دقت و حساسیت بالاتری عمل کرد.

افراد بسیاری وجود دارند که در مورد مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن اطلاعاتی ندارند و کورکورانه وارد این حوزه می شوند، به خصوص خرید و فروش املاک شمال و از این رو هرگز موفق نمی شوند به درآمد بالایی دست یابند.

در تمام دنیا، افراد موفق برای از دست ندادن سرمایه خود به سراغ سرمایه گذاری در مسکن می روند. اگر مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن را بررسی کنید، متوجه می شوید که تنوع در این حوزه سرمایه گذاری بسیار زیاد است. پس ادامه این مطلب را حتما بخوانید.

مزایای سرمایه گذاری در مسکن

ریسک سرمایه گذاری در املاک در ایران به دلیل تورم

سرمایه گذاری در بازار مسکن نیز همچون بازارهای دیگر، دارای مزایا و معایبی است. افرادی که پیش از سرمایه گذاری در این بازار، اطلاعات مطلوبی در این زمینه به دست می آورند، می توانند سرمایه گذاری موفق‎تری داشته باشند. از این رو ما در ادامه به برخی از مهمترین مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن خواهیم پرداخت. از جمله مزایای سرمایه گذاری در مسکن باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. لذت صاحب خانه شدن
 2. کسب درآمد از محل اجاره بها
 3. ریسک کمتر سرمایه گذاری
 4. تنوع سرمایه گذاری بالا در حوزه زمین، مسکن، ملک تجاری، آپارتمان، ملک قدیمی
 5. کسب درآمد از محل پول رهن
 6. استفاده از تسهیلات مسکن
 7. عدم نیاز به هیچ دانش یا تخصص برای سرمایه گذاری
 8. تغییر کاربری مسکن و افزایش قیمت آن
 9. کسب سود ناشی از تورم
 10. افزایش قیمت با نوسازی مسکن

اصول سرمایه گذاری در بازار مسکن

اولین قدم برای کسب اطلاع در مورد مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن، فراگیری اصول سرمایه گذاری در این بازار است. بازار مسکن و املاک نیز همچون دیگر بازارهای سرمایه گذاری، دارای برخی تکنیک ها و اصول خاصی است. آشنایی با این اصول و تکنیک ها، می تواند به شما کمک کند تا بتوانید بهترین سرمایه گذاری را انجام دهید. در اصل میزان سود شما از سرمایه گذاری در بازار مسکن، به میزان رعایت اصول توسط شما وابسته است.

از جمله مهم ترین اصول و فوت و فن سرمایه گذاری در ملک و مسکن باید به موارد زیر اشاره کنیم:

1. تحقیق و بررسی
لازم است برای کسب سود بالا، در مورد محله و موقعیت مکانی مناسب جهت خرید مسکن تحقیق و بررسی نمایید.

2. تحلیل منطقی
مهمترین اصل کسب اطلاعات در مورد مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن، تحلیل قیمت ها در بازه زمانی مشخص است. پیش از آنکه بخواهید اقدام به سرمایه گذاری در یک حوزه کسب و کار نمایید، باید قیمت ها را مورد بررسی قرار دهید. تنها با تحلیل منطقی و درست جهش یا رکود قیمت زمین و مسکن می توانید در بهترین زمان اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

3. کاهش هزینه های جانبی
در انتها با کسب اطلاع در مورد مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن، به کاهش هزینه های جانبی در بازار مسکن خواهید رسید. شما در بازارهای سرمایه گذاری دیگری همچون بورس و طلا با هزینه های جانبی مواجه نخواهید شد. اما بازار مسکن هزینه های جانبی بسیاری همچون عوارض، مالیات، کمیسیون املاک و … دارد. لازم است برای یک سرمایه گذاری موفق به میزان قابل توجهی این هزینه های جانبی را کاهش دهید.

بهترین شهر برای سرمایه گذاری مسکن کجاست؟

کسب اطلاع در مورد مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن، به میزان قابل توجهی وابسته به پاسخ این سوال است که بهترین شهر برای سرمایه گذاری مسکن و ملک کجاست؟ زمانی که با این سوال مواجه می شوید، اولین پاسخی که به ذهنتان خطور می کند، املاک شمال کشور هستند. بدون تردید نمی توان مزایای خرید و سرمایه گذاری مسکن و ملک در شهرهای شمالی را انکار کرد. با این حال نمی توانیم بگوییم تنها خرید و فروش مسکن در این شهرها سرمایه گذاری مطلوب است.

با بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن متوجه خواهیم شد، که شهرهای دیگر نیز می توانند برای سرمایه گذاری عالی باشند. شهرهایی که در جذب جمعیت موفق عمل می کنند بدون شک شهرهای خوبی برای سرمایه گذاری خواهند بود. البته در این زمینه نیز اولین شهرها، شهرهای شمالی مثل املاک رامسر و املاک لاهیجان به شمار می روند، اما شهرهای دیگر نیز قابلیت جذب جمعیت خوبی دارند. با این اوصاف باید بهترین شهرها برای سرمایه گذاری مسکن را چنین دسته بندی کنیم:

 • املاک شهرهای شمالی همچون املاک مازندران، شهر چمستان، محمود آباد و …
 • املاک شهرهای شمالی همچون املاک گیلان، شهرهای لاهیجان، رودسر، لنگرود و …
 • شهرهای مذهبی همچون مشهد و قم
 • شهرهای تاریخی همچون شیراز، اصفهان و …

البته باید بگوییم شهرها و استان های بسیار دیگری در کشور وجود دارند که می توانند محلی عالی برای سرمایه گذاری مسکن به شمار روند. اما در این میان موارد یاد شده انتخاب بهتری برای کسب سود بیشتر و بالاتر در زمینه بازار مسکن خواهند بود.

معایب سرمایه گذاری در مسکن

در کنار مزایایی که به آن ها اشاره کردیم، باید به برخی از معایب سرمایه گذاری در مسکن نیز اشاره کنیم. از جمله:

 1. هزینه استهلاک بالا
 2. قدرت نقدشوندگی پایین
 3. نیاز به نقدینگی بالا
 4. ریسک بلایای طبیعی
 5. هزینه ها و پیگیری های اداری
 6. قدیمی شدن طرح ها و نقشه های ساختمان
 7. افزایش سن بنا و کاهش ارزش مسکن به مرور زمان
 8. کسب سود کمتر نسبت به بازارهای موازی

بهترین املاک برای سرمایه گذاری کدامند؟

املاک را باید به زمین، مسکن، آپارتمان، ملک تجاری و … دسته بندی کنیم. هر یک از این بازارهای املاک می توانند انتخابی عالی برای سرمایه گذاری باشند. اما آیا می دانید بهترین املاک برای سرمایه گذاری چه املاکی است؟ این که شما در کدام شهر سکونت دارید و چه اطلاعاتی در مورد مسکن و ملک دارید، برای انتخاب بهترین املاک برای سرمایه گذاری حائز اهمیت است.

اشخاص زیادی هستند که پس از بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن وارد این حوزه می شوند. اما برخی دیگر ترجیح می دهند وارد بازار زمین برای سرمایه گذاری شوند. زیرا آنها تصور می کنند که از زمین می توان برای کسب درآمد بیشتری استفاده کرد. تصور کنید شما مسکن را می توانید تنها رهن یا اجاره دهید. اما زمین را می توان برای کشاورزی، تجارت، احداث واحد مسکونی، معدن و … اجاره داد. حتی می توان با خرید زمین به قیمت مناسب، آن را تغییر کاربری داده و با قیمت بالایی به فروش رساند.

در حالی که خرید مسکن مسلما هیچ یک از این تنوع های بازاری را ندارد. البته در بیشتر مواقع با کسب اطلاعات در مورد مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن می توان به این نکات دست یافت. لازم به ذکر است که بگوییم این که زمین در چه استانی قرار دارد نیزمسئله مهمی است که باید به آن توجه شود. 

مثلا خرید زمین در استان های گرمسیر و کویری مثل املاک یزد، شاید نسبت به استان های شمالی و صنعتی مزایای کمتری داشته باشد. پس تشخیص بهترین املاک برای سرمایه گذاری، به موقعیت جغرافیایی هر استان نیز مربوط است.

تفاوت سرمایه گذاری در زمین با مسکن چیست؟

سرمایه گذاری در زمین نیز همچون سرمایه گذاری در مسکن، مزایا و معایب خاص خود را دارد. شاید برخی از افراد تصور کنند که خرید مسکن نسبت به زمین خالی مزایای بیشتری دارد. اما این دسته از افراد فرصت هایی که در زمین خالی وجود دارند را نمی دانند. تنها به زمین به عنوان یک ملک بی ارزشی نگاه می کنند که نمی توانند از آن درآمدی به عنوان اجاره یا رهن به دست آورند. لازم است بیان کنیم که سرمایه گذاری در زمین مزایا خاص خود را دارد.

از این رو میان مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن و زمین تفاوت هایی وجود دارد. از جمله این تفاوت ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. مقرون به صرفه بودن خرید زمین خالی نسبت به مسکن
 2. تعمیر و نگهداری زمین خالی با هزینه کمتر نسبت به مسکن
 3. رقابت خرید و فروش و سرمایه گذاری کمتر در زمین برخلاف مسکن
 4. تقدیر بلند مدت زمین خالی و رشد قیمت بیشتر آنها نسبت به مسکن
 5. کسب درآمد بالا از زمین خالی نسبت به مسکن
 6. مشکلات فروش مسکن نسبت به زمین
 7. و موارد دیگر

به طور کلی باید بگوییم سرمایه گذاری در مسکن و زمین، مزایا و معایب خاص خود را دارد. از این رو نمی توان بیان نمود که سرمایه گذاری در کدام یک از این املاک بهتر است. تنها بسته به موقعیت افراد و جامعه، می توان شاهد مزایا و معایب سرمایه گذاری در مسکن و زمین بود.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در جواب به سوال ویلا تریبلکس یعنی چه؟ می توان گفت تریبلکس ویلاهای لوکس و مدرنی هستند که از سه طبقه مجزا تشکیل شده‌اند و...
هدف از این مقاله، منصرف کردن شما از خرید ویلا در شمال نیست، بلکه ارائه اطلاعاتی است که به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه و سنجیده...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک، با انواع ویلا بر اساس موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات و سبک معماری آشنا خواهید شد. همچنین به...
در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
اشتراک در
اطلاع از
11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کامرانی

برای خریدزمین علاوه بر چک کردن موارد حقوقی حتما از انشعاب آب و برق زمین هم سوال کنید. من تقریبا به مشکل خوردم سر این قضیه

samanmelk
پاسخ به  کامرانی

سلام. بله درسته. برای سرمایه گذاری در هر ملکی باید به منطقه ای که ملک در اون واقع شده، موارد حقوقی، مسیر دسترسی و اینگونه موارد رو کامل بررسی کنین. سامان ملک در همه معاملاتش تمام موارد رو بررسی میکنه تا شما معامله امنی رو تجربه کنید

حجازی

فروختن زمین خیلی سخته ?

samanmelk
پاسخ به  حجازی

سلام. بله درسته. چه بخواهید در زمین‌تان ساخت‌وساز انجام بدین، چه بخواهید بفروشید، نیاز به بررسی و صبوری خواهید داشت. پروسه فروش زمین نسبت به طلا یا خودرو طولانی‌تره.

زیبا اسکندری

با همه خوبی هایی که خرید زمین داره، عیبش اینه که هزینه جانبی زیاد داره

samanmelk

سلام . بله درسته. در کناز مزیت هایی مثل سرمایه گذاری امن، امکان اجاره و … بعد از اینکه صاحب زمین شدید، لازم است هزینه‌های جانبی مربوط به آن را پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل پرداخت عوارض شهرداری، هزینه آب و برق، مالیات، نگهداری و… هستند.

حیدری

سلام. بنده خیلی به سرمایه گذاری در باغ فکر کردم بلاخره تصمیم گرفتم انجامش بدم. ممنون از مطلب خوبتون

samanmelk
پاسخ به  حیدری

سلام. یکی از مزیت های خرید زمین اینه که در صورت تمایل می‌تونید به کشاورزان و باغداران اجاره بدین و از این طریق کسب درآمد کنید. امیدواریم این سرمایه گذاری براتون مفید باشه

حسین اسدی

به نظر من خرید زمین یکی از روش‌های سرمایه‌گذاریه با امنیت بالا و ریسک پایینه!
بسیار جالب و مفید بود برام.سایتون رو به دوستام معرفی میکنم،

samanmelk
پاسخ به  حسین اسدی

سلام. ممنون از نظر لطفتون
بله خرید زمین در مقایسه با روش‌هایی مانند بورس، روند سودآوری آهسته و پیوسته‌ای داره و می‌تونید مطمئن باشید که حتی در بدترین شرایط ضرر زیادی نمی کنید. برای خرید زمین شمال می تونین روی لینک زیر کلیک کنین:
https://samanmelk.com/shomal-estates/land-shomal/

دانش

برای کسی که دوست داره در ساخت خانه صفر تاصد رو خودش سلیقه بکنه خرید خانه خیلی بهتره ولی بعضی از افراد به خرید خانه های نیمه ساز که نمای ظاهری خانه رو خودشون انجام بدن اکتفا میکنند.

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.