سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
سرمایه گذاری در زمین

راهنمای جامع خرید زمین

فهرست مطالب

از گذشته‌های دور تا کنون خرید زمین و ملک در ایران رونق زیادی داشته است. به طوری که تا جایی که در خاطرمان مانده در اکثر مواقع با افزایش تورم همیشه قیمت ملک و زمین نیز روندی صعودی و افزایشی را طی نموده است. از این رو می توان به پاسخ این سوال رایج که ایا خرید زمین سود دارد یا خیر گفت که سرمایه گذاری در زمین همواره سودآور است و با ریسک خیلی کمی همراه می باشد.

به خرید زمین به عنوان ثروت و اندوخته ای برای زمان حال و آینده خود و فرزندانتان نگاه کنید. اما خرید زمین به این سادگی ها نیست و نباید بی گدار به آب بزنید و برای داشتن یک سرمایه گذاری پر سود نیاز است که تمامی نکات خرید زمین را بدانید. پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مطلب با مجله اینترنتی املاک سامان ملک همراه باشید.

آیا خرید زمین سود دارد؟

سرمایه گذاری در زمین می تواند تا حد زیادی شما را به سمت موفقیت سوق دهد. امروزه عوامل خیلی کمی وجود دارد که قادرند افزایش نرخ رشد اقتصاد، نرخ رشد سوددهی ملک، زمین و مسکن را منفی نمایند. بنابراین خرید زمین و ملک می تواند یکی از بهترین انتخاب های افراد برای سرمایه گذاری باشد.

بیشتر بخوانید: بررسی تمامی مزایا و معایب خرید زمین در شمال

ایا خرید زمین خوب است؟

پس در پاسخ به سوال ایا خرید زمین خوب است باید بگوییم با خرید زمین نه تنها ارزش سرمایه خود را حفظ می کنید بلکه به مرور و با گذشت زمان قیمت آن بیشتر خواهد شد و حتی می توانید بدون دغدغه در فرصتی مناسب برای ساخت و ساز آن اقدام نمایید و سرمایه خود را چندین برابر کنید. اما سوالی که معمولا افرادی که می خواهند در بازار زمین و ملک سرمایه گذاری کنند می پرسند این است که میزان سودآوری آن چقدر خواهد بود؟ 

این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد و اگر شما تصمیم به خرید زمین شمال بگیرید با جنوب و یا غرب کشور قطعا میزان سوددهی هر یک از آن ها متفاوت است و یکسان نیست.

در واقع میزان سود در خرید، ساخت و ساز و سرمایه گذاری در زمین و ملک در شهرهای مختلف متفاوت است و در مناطقی که پر تقاضا هستند مانند شمال کشور، سرمایه گذاری روی زمین با سود بیشتری همراه خواهد بود.

اما به طور کلی سود خرید زمین در یک بازه زمانی 10 ساله چیزی حدود 1500 درصد است. بنابراین موقعیت جغرافیایی و شرایط زمین و یا ملکی که می خواهید برای سرمایه گذاری خریداری نمایید تاثیر مستقیمی بر روی میزان سود آن دارد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم هنگام تنظیم قولنامه املاک >>

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

خرید زمین یا آپارتمان، به نیاز و شرایط شما بستگی دارد. هر دو گزینه مزایا و معایب خود را دارند و باید با توجه به نیازها و اولویت‌های شما انتخاب شوند.

 • اگر خریدار با هدف داشتن سرپناه و همچنین سرمایه گذاری قصد ورود به این بازار را داشته باشد قطعا بهترین گزینه برای او خرید ملک خواهد بود. اما اگر تنها قصد سرمایه گذاری داشته باشد در بازار مسکن با انتخاب های بیشتری روبرو خواهد بود و می تواند به خرید و سرمایه گذاری در زمین هایی که فرصت رشد و سوددهی بیشتری در آینده دارند بپردازد.
 • اگر برای سکونت خود به دنبال یک محل ثابت هستید و نمی خواهید نگرانی‌های مربوط به نگهداری و تعمیرات خانه مستقل را داشته باشید، آپارتمان می‌تواند گزینه مناسبی باشد. آپارتمان‌ها عموماً در موقعیت‌های مرکزی شهر و در نزدیکی امکانات شهری مانند فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی و اجتماعی قرار دارند و معمولاً به خدمات مشترکی مانند پارکینگ، آسانسور، امنیت و تهویه مطبوع دسترسی دارند.
 • اگر به دنبال یک ملک برای ساخت خانه مستقل هستید و دارای بودن فضای بیشتر و حریم خصوصی برای خود و خانواده‌تان اهمیت دارد، خرید زمین می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد. در این حالت، شما می‌توانید طراحی و ساخت خانه‌ای را که با نیازهای خود همخوانی دارد، انجام دهید. همچنین خرید زمین می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری جذاب در آینده نیز عمل کند.

در هر صورت، قبل از خرید هر یک از این دو گزینه، بهتر است با کارشناسان مشاوره‌ای در زمینه خرید و فروش ملک مشورت کنید تا در انتخاب صحیح و مطمئن قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی در مورد گرفتن سند برای زمین قولنامه ای

سرمایه گذاری در زمین یا آپارتمان

مقایسه خرید زمین و خرید اپارتمان

به طور کلی، تصمیم‌گیری بین خرید زمین و خرید خانه باید با توجه به بودجه، نیازهای شخصی و شرایط بازار ملک انجام شود. اما در ادامه به مزایا و معایب آن ها اشاره می کنیم تا بتوانید بین زمین یا آپارتمان انتخاب کنید:

مزایای خرید زمین:

 • امکان ساخت یک خانه به دلخواه
 • سرمایه‌گذاری در منبع با ارزش
 • امکان بهره‌برداری از زمین مثل کشاورزی و دامداری

معایب خرید زمین:

 • هزینه‌های ساخت خانه
 • نیاز به متخصص در زمینه ساخت و ساز
خرید زمین در یزد cta

مزایای خرید خانه:

 • امکان سکونت بلافاصله پس از خرید خانه
 • تجهیزات و امکانات آماده

معایب خرید خانه:

 • قیمت بالای خانه نسبت به هزینه خرید زمین
 • کاهش ارزش خانه با گذر زمان
نسبت قیمت زمین به آپارتمان

نسبت قیمت زمین به آپارتمان

به طور کلی میتوان گفت قیمت زمین از مسکن کمتر است و نسبت قیمت زمین به آپارتمان کمتر از یک درصد است. اما مواقعی وجود دارد که زمین گران تر از خانه می شود و این کاملا به شرایط تورم و اقتصادی بستگی دارد.

اما در کل اگر به تفاوت قیمت زمین با اپارتمان فکر کنید، زمین گزینه مناسب تری خواهد بود.

بهترین زمان برای خرید زمین

زمان خرید زمین در ایران به شرایط مختلفی بستگی دارد مثل نوع کاربری زمین، موقعیت جغرافیایی، منطقه و قیمت آن. برای مثال، زمین‌های کشاورزی در مناطق روستایی در فصل بهار و تابستان خواستار بیشتری دارند و قیمت ها بالاتر می رود.

بهترین زمان برای خرید زمین جهت ساخت و ساز در شهرها در فصول پاییز و زمستان است، زیرا معمولاً به دلیل کاهش فعالیت‌های ساختمانی در این فصول، قیمت ها مناسب تر است. البته برای خرید زمین، بهتر است ابتدا با کارشناسان املاک با تجربه مشورت کنید. مشاورین املاک سامان ملک همه روزه در خدمت شما هستند تا به سوالات شما در زمینه خرید زمین پاسخ بدهند.

بیشتر بخوانید: میزان درصد ساخت زمین+ بررسی نکات و قوانین آن

خرید زمین در شمال

خرید زمین بهتر است یا خانه کلنگی؟

خرید خانه کلنگی به جای خرید زمین زمانی منطقی است که از قبل سرمایه ای برای بازسازی آن داشته باشید. بدون اگر سرمایه ای برای بازسازی نداشته باشید، انتخاب خانه کلنگی کار اشتباهی است. سودی که می خواهید از فروش خانه گلنگی به دست بیاورید پس از ساخت و بازسازی آن به شما می رسد.

برای سرمایه گذاری طلا بهتر است یا زمین؟

در طی چند سال اخیر شاهد کاهش ارزش بی سابقه پول رایج کشور هستیم و به همین دلیل خیلی از مردم در تلاش اند که یک روش مناسب برای سرمایه گذاری پیدا کنند تا بتوانند ارزش سرمایه خود را حفظ نمایند. سرمایه گذاری در زمین یا طلا از گذشته بسیار رواج داشته است و یکی از بهترین بازارهای سرمایه گذاری محسوب می شوند.

اما با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه یکی از سوالات پرتکرار افراد این است که برای سرمایه گذاری طلا بهتر است یا زمین؟ کدام را انتخاب کنیم؟

برای سرمایه گذاری طلا بهتر است یا زمین؟

پیش از آنکه به دنبال پاسخ این سوال باشید باید هدف خود را تعیین کنید که قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت دارید یا بلند مدت؟ آیا می خواهید بر روی سرمایه خود کار کنید و یا اینکه پس از چند سال به سراغ آن بروید. آیا اطلاعات لازم و کافی از خرید و فروش زمین و طلا دارید؟

 • اگر از آن دسته افرادی هستید که خیلی اهل ریسک نیستند و به سود نه چندان زیاد قانع می باشند خرید طلا به جای سرمایه گذاری در زمین برای شما گزینه مناسب تری خواهد بود. حتی می توانید برای جلوگیری از پرداخت هزینه ساخت و مالیات طلای دست دوم و یا سکه را انتخاب کنید و با سرمایه خود میزان طلای بیشتری را خریداری نمایید. به طور کلی سرمایه گذاری روی طلا برای افرادی توصیه می شود که بیشتر در تلاش اند ارزش پول و سرمایه خود را حفظ کنند و به سود کم هم قانع هستند.
 • اما اگر فرد ریسک پذیری هستید و می خواهید با فعالیت در بازار سرمایه به سود چشمگیری دست یابید ما به شما سرمایه گذاری در زمین را پیشنهاد می کنیم. زیرا بررسی های صورت گرفته و آمارها نشان می دهد در طی چند سال اخیر نرخ رشد زمین چندین برابر طلا بوده است و از مطمئن ترین روش ها برای حفظ و ارزش سرمایه محسوب می شود. بنابراین با توجه به موارد ذکر شده راحت تر می توانید تصمیم بگیرید که سرمایه گذاری در زمین یا طلا برای شما بهتر خواهد بود.
سرمایه گذاری در زمین کشاورزی

سرمایه گذاری در زمین کشاورزی

خرید زمین کشاورزی یک سرمایه گذاری بلند مدت است و اگر به صورت اصولی خریداری شده باشد می تواند از چندین جهت برای مالک زمین پرسود باشد. اول اینکه می توان در آن ها به کشت محصولات کشاورزی پر تقاضا پرداخت.

اگر در منطقه خوبی واقع شده باشند فرصت رشد قیمتی بالایی خواهند داشت و همچنین می توان آن را اجاره دارد و به این ترتیب نیز کسب درامد نمود. بنابراین سرمایه گذاری در زمین کشاورزی نیز یکی از بهترین روش ها برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش سرمایه است.

بهترین منطقه برای سرمایه گذاری زمین

بهترین مناطق برای سرمایه گذاری در زمین

بهترین جا برای سرمایه گذاری زمین مسئله ای است که امروزه خیلی اهمیت دارد و برای آنکه بتوان یک سرمایه گذاری پر سود را تجربه کرد باید بهترین منطقه را برای خرید ملک و زمین انتخاب نمود.

 1. سرمایه گذاری در زمین اطراف تهران می تواند برای سرمایه گذاران بسیار پر سود باشد.زیرا زمین ها و املاک پایتخت کشور و اطراف آن دارای بیشترین رشد ممکن هستند. بنابراین زمین های اطراف تهران و کرج با وجود قیمت مناسبی که دارند روبه رشد هستند و فرصتی عالی برای سرمایه گذاری محسوب می شوند.
 2. خرید زمین در شمال و به طور کلی در استان های شمالی کشور که مسافران زیادی دارند را امروزه خیلی نمی توان گزینه خوبی برای سرمایه گذاری دانست. زیرا زمین و خانه های شهرهای شمالی کشور قیمت بالایی دارند وبه اندازه کافی رشد کرده اند.
 3. در مقابل شهر مشهد مقدس که قطب مذهبی جهان اسلام است یکی از بهترین مناطق برای سرمایه گذاری در زمین و خرید ملک است. زیرا سالیانه توریست ها و مسافران بسیاری از سراسر جهان به این شهر سفر می کنند و سرمایه گذاری در آن می تواند خیلی پر سود باشد.
 4. خرید زمین یزد و اصفهان نیز با توجه به اینکه از شهرهای تاریخی کشور محسوب می شوند و تفریحی توریستی هستند و سالانه پذیرای گردشگران بسیاری می باشند و آب و هوای عالی دارند. از این رو خرید خانه و سرمایه گذاری در زمین این منطقه نیز می تواند سود بالایی به همراه داشته باشد.
نکات خرید زمین

نکات خرید زمین

خرید زمین یک سرمایه‌گذاری بزرگ است و نیازمند بررسی دقیق و شناخت دقیقی از بازار ملک و عوامل مرتبط با خرید و فروش زمین است. در ادامه، به برخی از نکات مهم و مربوط به خرید زمین اشاره می‌کنیم:

 1. موقعیت زمین: شامل فاصله تا مراکز شهری، دسترسی به خدمات عمومی مانند مدارس و بیمارستان‌ها، نزدیکی به مراکز تجاری و…
 2. کاربری زمین: بهتر است قبل از خرید کاربری زمین مشخص شود. زمین می‌تواند برای ساخت و ساز مسکونی، تجاری، صنعتی و… استفاده شود.
 3. ارزش زمین: برای این منظور می‌توانید با کارشناسان ملکی مشورت کنید و اطلاعاتی در مورد قیمت زمین در منطقه مورد نظر خود کسب کنید.
 4. وضعیت قانونی زمین: قبل از خرید زمین، باید مطمئن شوید که زمین دارای تمامی مجوزهای لازم برای استفاده از آن است.
 5. شرایط پرداخت: باید شرایط پرداخت را با دقت بررسی کرده و مطمئن شوید که با شرایط قرارداد موافق هستید.
 6. بررسی ریسک‌ها: خرید زمین نیز مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، با ریسک‌هایی همراه است. باید ریسک‌های مرتبط با خرید زمین را بررسی کرده و مطمئن شوید که می‌توانید این ریسک‌ها را پذیرفته و مدیریت کنید.
 7. مشاوره با کارشناسان: مشاوره با کارشناسان ملکی و حقوقی نیز برای خرید زمین بسیار مفید است. این افراد می‌توانند شما را در مورد مسائل مختلفی مانند ارزش زمین، وضعیت قانونی و… راهنمایی کنند.
مزایای زمین دو نبش

خرید زمین دو نبش و مزایای زمین دو نبش

سرمایه گذاری در زمین دو نبش همیشه محبوب بوده است. منظور از زمین دو نبش که از دو خیابان، دو کوچه یا دو گذر ورودی دارد و جهت های جغرافیایی هر کله متفاوت است. این زمین ها در مقایسه با سایر زمین ها به جهت مزیت هایی که دارند دارای قیمت بالاتری هستند.

زیرا عوامل مختلفی بر قیمت گذاری یک ملک یا زمین موثر هستند که از جمله آن ها می توان به منطقه، ابعاد زمین،عرض گذری که به زمین یا ملک متصل است. زمین های دو نبش با توجه به موقعیت ویژه ای که دارند ارزش سرمایه گذاری بیشتری دارند و در درازمدت سود دهی بالاتری برای سرمایه گذار خواهند داشت.

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد سرمایه گذاری در زمین و ملک یکی از پرسودترین و ایمن ترین روش های سرمایه گذاری در داخل ایران است که امروزه این روش طرفداران بسیاری دارد. این شیوه سرمایه گذاری با وجود ریسک پذیری خیلی پایینی که دارد بسیار پر سود است.

اما خرید زمین و ملک برای سرمایه گذاری نیز همانند فعالیت در هر بازار مالی دیگری نیازمند دانش و مهارت خاصی است و بدون توجه به این مسئله ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد شود و نتوانید از سرمایه خود به بهترین شکل ممکن بهره ببرید.

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری در ملک می توانید روی کمک مشاورین با تجربه و متخصص املاک سامان ملک حساب کنید. کافی است با شماره های 09162167100 یا 09135627557 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاظمی

اینکه خرید زمین سرمایه گذاری خوبی هست درسته ولی متاسفانه خیلی از منطقه ها رو میبینی که زمین ها بدون استفاده تا سالها میمونه ولی جوانی در جستجوی یک تکه زمین برای ساخت خانه در به در میشه. از نظر من ایران هم باید مثل خیلی از کشورهای دیگه برای خرید زمین و املاک حد و اندازه ای بذاره

samanmelk
پاسخ به  کاظمی

نظرتون بسیار محترمه. زیرساخت ها به شدت نیاز به بهبود دارن

رضایی

من فکر میکنم زمین دونبش مسکونی خیلی خوب نباشه در عوض برای ملک تجاری عالی هست

samanmelk
پاسخ به  رضایی

سلام. بله اکثرا زمین های دو نبش رو برای مغازه خریداری میکنن

زارع مهرجردی

نوشته بودید که خرید زمین اطراف تهران خوب هست مشاوران املاک شما در تهران هم میتونه راهنمایی بکنند یا حداقل یک املاکی مطمئن معرفی بکنید.ممنون

samanmelk

سلام. برای خرید زمین در تهران اگر به مساوره نیاز دارین با شماره 09162167100 تماس بگیرین

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.