دریافت مشاوره رایگان

سامان ملک | مرکز امن و آنلاین معاملات ملکی

لوگوی خطی

نکات مهم هنگام تنظیم قولنامه املاک

قولنامه املاک

در این مطلب از املاک سامان ملک می خواهیم به شما درمورد نکات مهم در تنظیم قولنامه و قرارداد خرید و فروش املاک صحبت کنیم.

اگر فروشنده برای تنظیم سند رسمی حضور نیافت، مشاور املاک به عنوان تنظیم کننده قرارداد موظف است در قولنامه مبلغی را برای جریمه روزانه فروشنده در نظر گرفته بگیرد. در مبایعه نامه املاک باید حتما نوشته شود که اگر خریدار مبلغ مورد نظر را نتواند در موعد مقرر فراهم نماید معامله خود به خود فسخ گردد.

در معاملات وکالتی می بایست تمام قولنامه املاک قبل ملک مورد معامله وجود داشته باشند و حتما مبایعه نامه تنظیم شود. حتما دو نفر قابل اعتماد از سوی طرفین خریدار و فروشنده زیر قولنامه را به عنوان شاهد و با درج مشخصات امضاء کنند.

نکات مهم در قرارداد فروش ملک

در ویدئو زیر در مورد قراردادهای املاک اشتباه و بی سر و ته توضیح داده شده که پیشنهاد می کنیم حتما ببینید:

مبایعه نامه املاک یا قولنامه املاک؟

مبایعه نامه املاک قرارداد مکتوبی است که بین طرفین فروشنده و خریدار تنظیم می گردد. بر اساس مبایعه نامه فروشنده مبلغ ملک را در مقابل واگذاری آن به خریدار دریافت می کند. این اصطلاح در عرف به صورت قولنامه املاک نیز بکار می رود.

نکاتی که قبل از تنظیم قولنامه املاک باید مورد بررسی قرار گیرد:

  1. خانه ای که قصد خرید آن را دارید اگر از طریق ارث به فروشنده رسیده، حتما قبل از تنظیم قولنامه خانه گواهی انحصار وراثت و تسویه حساب مالیات بر ارث را مشاهده و صحت آن مطمئن شوید.
  2. سند ملک مورد نظر را خودتان شخصا مشاهده و بررسی نمایید و مطمئن شوید که مثلا آپارتمان مورد نظر شما در وثیقه و رهن بانک نباشد. قبل از امضای قولنامه آپارتمان اگر می خواهید خیالتان راحت شود که ملک فقط به شما فروخته شده است از طریق کد رهگیری پیگیری کنید که قبلا به فرد دیگری فروخته نشده است. اگر کسی که قرارداد را امضا می کند، وکیل و نماینده مالک است، اطمینان پیدا کنید. نمایندگی او قانونی است و حق امضا در این مورد خاص را دارد.
  3. از نکات مهم قولنامه خانه توجه به اهمیت مشاور املاک است. قبل از عقد قرارداد و نوشته قولنامه درباره اعتبار و جواز فعالیت دفتر مشاور املاک اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید دفتر مورد نظر صلاحیت انجام این امر را داشته باشد. اسنادو مدارکی که نزد مشاوره املاک به امانت گذاشته می شود مانند اسناد پرداختی و غیره در قولنامه نام برده شود.
قولنامه خرید ملک یزد

4. قبل از تنظیم قولنامه فروش خانه اطمینان پیدا کنید که فروشنده ممنوع معامله نیست، در غیر این صورت قادر به انتقال سند رسمی سند ملک به شما نخواهد بود.

5. تا زمانی که ملک را دریافت نکرده یا سند به نام شما نخورده است، از پرداخت کل مبلغ مورد معامله خودداری کنید.

6. اگر ملکی که خریداری کرده اید درحال حاضر مستاجر دارد، در قولنامه ملک با فروشنده بر سر زمان و نحوه تخلیه ملک توسط مستاجر توافق لازم را به عمل آورید.

7. اگر ملک چند مالک داشته باشد همه آنها باید زیر قولنامه خرید ملک را امضا کنند. مگر اینکه یک نفر از طرف همه آنها وکالت رسمی و تام الاختیار داشته باشد.

8. در تنظیم قولنامه زمین ذکر کنید که اگر درباره مالی که به شما فروخته شده، فرد دیگری ادعای مالکیت کرد، مسئولیت جبران خسارت به عهده چه کسی است.

9. همچنین اسقاط کافه خیارات را در قولنامه خرید خانه را فراموش نکنید این بدان معنی است که راه برای هرگونه برهم زدن معامله توسط فروشنده بسته می شود.

نحوه تنظیم قولنامه ملک

  1. نوشتن موضوع و مشخصات خریدار و فروشنده: در هنگام نوشتن و ثبت اطلاعات، نهایت دقت را به عمل آورید. چرا که اطلاعات شخصی، آدرس و شماره تلفن خریدار و فروشنده در صورت بروز هرگونه مشکلی، لازم و ضروری خواهد بود.
  2. موضوع و مشخصات ملک مورد معامله: ثبت تمامی مشخصات ملک از جمله مختصات جغرافیایی، متراژ ساختمان، متراژ بنا، آدرس ملک و … یه طور کامل
  3. مبلغ مورد توافق معامله: ثبت مقدار مبلغی که خریدار به فروشنده بپردازد، به عدد و حروف و نحوه پرداخت آن به صورت دقیق و کامل.
  4. شرایط و زمان انتقال سند مالکیت: توافق بر سر تاریخ مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی جهت انتقال سند مالکیت و درج این تاریخ در قولنامه
  5. شرایط تحویل ملک
  6.  آثار قرارداد: در این بخش ذکر می شود که با امضای این قولنامه، ملک به خریدار فروخته شده و فروشنده حق هیچگونه فروش و انتقال ملک را به فردی به جز خریدار ندارد.
  7. میزان حق کمیسیون املاک
دسته بندی املاک
جدیدترین املاک سامان ملک
هیچ داده ای یافت نشد

این مطالب را هم حتما بخوانید

در نظام حقوقی کنونی ایران، گام نهایی در به مالکیت در آمدن خانه، گرفتن سند خانه است. سند زدن خانه معمولاً به صورت تک برگ...
نحوه گرفتن وام با سند خانه بسته به این که به کدام بانک مراجعه شود، متفاوت است. ارائه وام روی سند ملکی در اغلب بانک...
امروزه مراکز خرید پر شماری در شمال کشور در حال فعالیتند. بدون تردید یکی از ابعاد جذاب سفر به شمال کشور، رفتن به مراکز خرید...

جدیدترین املاک سامان ملک

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صابری

سلام آیا میشه خونه قولنامه ای بدون سند واقع در شهر الف رو در بنگاه معاملات املاک واقع در شهر ب معامله کرد ( با توافق خریدار و فروشنده)؟

مدیر
پاسخ به  صابری

سلام. خرید خونه به صورت مبایعه نامه با درج کد رهگیری یکی از روش های خرید و فروش است که به نوعی در عرف وجود دارد و محکمه پسند می باشد اما رسمی نیست

harati

چگونه در مورد ملک قولنامه‌ای مطمئن شویم؟

مدیر
پاسخ به  harati

مطمئن‌ترین روش برای اطلاع از وضعیت ملک قولنامه‌ای، استعلام از شهرداری است. اخذ استعلام‌‌هایی در مورد خانه‌‌های قولنامه‌‌ای از شهرداری منطقه به شما این اطمینان را می‌‌دهد که در خرید آن‌ها سرتان کلاه نخواهد رفت.

همچنین اخذ استعلام، اطلاعاتی را در خصوص ملک همچون میزان میزان بدهی ملک، وضعیت تخریب و غیره در اختیار شما قرار می‌‌دهد که این اطلاعات میزان اطمینان از خرید خانه قولنامه‌‌ای را حداکثر و میزان ضرر و زیان‌‌های ناشی از آن را به حداقل ممکن کاهش می‌‌دهد. از طرفی با اخذ استعلام می‌‌توانید به این نکته نیز پی ببرید که آیا خانه در رهن، وثیقه و یا توقیف است یا خیر.

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم روبرو را تکمیل نمایید.