سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
نکات کلیدی در مورد گرفتن سند برای زمین قولنامه ای

نکات کلیدی در مورد گرفتن سند برای زمین قولنامه ای

فهرست مطالب

خرید و فروش املاک همواره شامل مراحل اداری پیچیده است که برای طی کردن آن‌ها باید به قوانین زیادی اشراف داشته باشید. با وجود این که فرآیند ثبت سند رسمی برای یک ملک روندی مشخص دارد، همچنان برخی از املاک در کشور به صورت قولنامه‌ای معامله شده‌اند.

در واقع این زمین‌ها، باغ‌ها، منازل و… به صورت غیرمنقول هستند و سند رسمی ندارند. در این مطلب از مجله املاک سامان ملک، مشکلات املاک بدون سند و فواید گرفتن سند برای زمین قولنامه ای را مورد بررسی قرار داده؛ سپس جزئیات و مراحل دریافت سند را توضیح می‌دهد.

زمین قولنامه‌ای یعنی چه؟

جهت پرداختن به مراحل گرفتن سند برای زمین قولنامه ای، ابتدا باید با مفهوم قولنامه و زمین قولنامه‌ای آشنا شویم. قولنامه یک قرارداد مکتوب است که شرایط تعهد بین دو فرد (حقیقی یا حقوقی) را مشخص می‌کند.

در واقع می‌توان قولنامه را شبیه به مبایعه نامه دانست که بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود. جهت تضمین عمل به شروط این قرارداد، مبلغی نیز با عنوان وجه التزام به شکل نقدی یا قسطی در آن قید می‌شود.

زمین قولنامه‌ای یعنی چه

تمامی شروط قولنامه باید با جزئیات در آن ذکر شوند و این قرارداد توسط خریدار و فروشنده به امضا برسد. حتی اگر قولنامه به شکل دست‌نویس و غیر رسمی باشد، عمل نکردن به هر یک از شروط آن، خلاف است و توسط طرفین قابلیت پیگیری قانونی دارد.

طبق این تعاریف به زمینی که با استفاده از تنظیم قرارداد قولنامه معامله شده باشد، زمین قولنامه‌ای می‌گویند. در حال حاضر به دلیل خطراتی که ملک قولنامه‌ای را تهدید می‌کند، بسیاری از مالکین تصمیم به دریافت سند رسمی برای ملک خود می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: نحوه تنظیم قولنامه املاک به همراه دانلود فایل

تفاوت سند ملکی و قولنامه

جهت درک بهتر مراحل سند گرفتن برای ملک قولنامه ای باید تفاوت میان قولنامه و سند رسمی را بررسی کنیم. سند ملکی که در انواع مختلفی مثل سند مشاع، مفروز، منگوله‌دار، تک برگ، شش دانگ و غیره دیده می‌شود، لازمه هر معامله است.

در بین این سندها، نوع شش دانگ که مالکیت زمین یا خانه را به یک نفر نسبت می‌دهد از معتبرترین سندها محسوب می‌شود. املاک و زمین‌هایی که دارای سند ملکی معتبر هستند، به طرز چشمگیری قیمت بیشتری نسبت به زمین‌های قولنامه‌ای دارند.

برای مثال طی روند خرید ملک در شمال، می‌توانید مشاهده کنید که املاک قولنامه‌ای قیمت پایین‌تری نسبت به املاک دارای سند رسمی دارند. از سوی دیگر این سندها به نوعی معتبرتر هستند و ریسک‌هایی مانند احتمال فروش همزمان یک زمین به چند نفر را کاهش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: سند پنج برگی چیست؟ تفاوت‌‌ها و مقایسه آن با دیگر اسناد

اهمیت دریافت سند رسمی

دریافت سند رسمی به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، به ارزش ملک می‌افزاید. اهمیت دریافت سند رسمی را می‌توان با توجه به ویژگی‌های آن سند مشخص کرد. در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های سند رسمی را بررسی می‌کنیم:

اهمیت دریافت سند رسمی
 • سند رسمی یک مدرک لازم الاجرا محسوب می‌شود؛ یعنی قانون فردی را به عنوان مالک می‌شناسد که سند رسمی داشته باشد.
 • سند رسمی در برابر اشخاص ثالث قابل استناد است.
 • اگر ملک دارای سند رسمی باشد امکان انکار و تردید در آن وجود ندارد؛ اما در برابر قولنامه نمی‌توان با قاطعیت تصمیم‌گیری کرد.

شرایط تبدیل قولنامه به سند

باید بدانیم که در چه شرایطی می‌توان مراحل گرفتن سند ملک قولنامه ای را طی کرد. مانند تمام کارهای اداری مرتبط با املاک، تبدیل قولنامه به سند رسمی نیز نیازمند وجود شرایط مشخصی است. در ادامه شرایط لازم برای طی کردن مراحل گرفتن سند تک برگ برای زمین قولنامه ای را بیان می‌کنیم:

 • در صورت خرید یا سکونت در ملک قولنامه‌ای می‌توان درخواست سند تک برگ کرد.
 • مالکینی که برای مدت طولانی ملک خود را رها کرده‌اند می‌توانند درخواست ثبت سند بدهند.
 • اگر مالک زمین را برای سال‌ها رها کرده است و محدوده دقیق آن را نمی‌داند؛ ابتدا باید وضعیت نقشه UTM مشخص شود.

مراحل گرفتن سند برای زمین قولنامه ای

گرفتن سند برای زمین قولنامه ای شامل مراحل مختلفی می‌شود. آشنایی با جزئیات روش گرفتن سند برای زمین قولنامه ای به شما کمک می‌کند که این مراحل را با سرعت و آرامش خاطر بیشتری پشت سر بگذارید. در ادامه مراحل سند گرفتن برای زمین قولنامه ای را بررسی می‌کنیم.

تهیه مدارک لازم برای گرفتن سند رسمی

اگر قصد دارید قرارداد قولنامه زمین خود را به یک سند رسمی تبدیل کنید، باید نسبت به اقدامات آن یک آشنایی اولیه داشته باشید. یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش از شروع مراحل سند گرفتن ملک قولنامه ای، آماده‌سازی مدارک است. در ادامه لیست مدارک لازم برای دریافت سند رسمی ملک قولنامه‌ای را معرفی و جزئیات آن‌ها را شرح می‌دهیم.

مدارک لازم برای گرفتن سند رسمی
 • کپی و اصل مدرک قولنامه: بدیهی است که برای تبدیل قولنامه به سند رسمی، باید اصل مدرک قولنامه را به دفترخانه تحویل بدهید.
 • کپی از سند اولیه مالکیت ملک: این سند در املاک قولنامه‌ای شامل سند اولیه یا مدرک توافق بین شخص متقاضی و مالک قبلی می‌شود. در املاکی که سند آن‌ها به شکل مشاعی است باید علاوه بر سند اولیه، وکالتنامه‌ای از سوی سایر مالکین سازه نیز ارائه شود.
 • مدارک شناسایی مثل کارت ملی و شناسنامه: مانند تمامی فرآیندهای اداری، همراه داشتن مدارک هویتی توسط شخص متقاضی خدمات ضروری است.
 • نقشه دقیق مختصات ملک یا زمین: پس از اطمینان از کامل بودن سایر مدارک باید کارشناسان رسمی نقشه‌کشی دادگستری، نقشه مختصات دقیق (UTM) ملک را تهیه کنند.
 • فیش بانکی مربوط به هزینه‌های تقاضای سند رسمی

بیشتر بخوانید: شرایط مربوط به تنظیم سند

تکمیل فرم اولیه برای گرفتن سند برای زمین قولنامه ای

پس از آماده‌سازی مدارک و فایل نقشه باید با مراجعه به یک کافی‌نت یا دفتر اسناد رسمی یا به طور شخصی، فرم درخواست پذیرش را در سایت تکمیل کنید. نشانه این درگاه www.sabtemelk.ir است.

با تکمیل فرم درخواست پذیرش می‌توانید شماره ورود به سامانه را تحویل بگیرید. سپس باید با استفاده از شماره‌ای که دریافت کرده‌اید و کد ملی متقاضی، درخواست خود را در سایت تکمیل و تایید کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع خرید زمین

ارسال مدارک به واحد ثبتی جهت دریافت سند رسمی

در این بخش از مراحل ثبت زمین قولنامه ای پس از تکمیل درخواست باید آن را پرینت بگیرید. سپس درخواست را همراه با مدارک ذکر شده در بخش‌های قبل با استفاده از پست پیشتاز به واحد ثبت اسناد و املاک در مرکز استان بفرستید.

برای مثال اگر قصد دریافت سند برای املاک یزد را دارید، باید مدارک و پرینت رسید خود را به دفتر ثبت مرکزی این استان ارسال کنید. با انجام این مرحله شما یک کد رهگیری 20 رقمی دریافت می‌کنید که آن را برای تکمیل پرونده در سامانه نیاز خواهید داشت.

پایان تقاضای ثبت دریافت سند رسمی

در این قسمت از مراحل گرفتن سند با قولنامه باید تقاضای ثبت را به اتمام برسانید. بعد از دریافت کد 20 رقمی باید دوباره وارد سامانه شوید و کد را در صفحه مشخص ثبت کنید. به این ترتیب فرآیند ثبت درخواست شما به پایان می‌رسد و یک شماره پرونده مشخص برای شما تعریف می‌شود. این شماره پرونده پیگیری روند رسیدگی به پرونده و روند کار را امکان‌پذیر می‌سازد.

در صورتی که زمین و ملک قولنامه‌ای معترضی نداشته باشد، مراحل قانونی طی شده و سند رسمی آن صادر می‌شود. در غیر این صورت پرونده به دادگاه ارجاع داده می‌شود و متقاضی باید شرایط ملک را به شکل قانونی پیگیری کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با صلح نامه ملک و شرایط استفاده از آن

هزینه دریافت سند رسمی زمین قولنامه‌ای

حتما می‌دانید که مراحل گرفتن سند زمین قولنامه ای شامل هزینه‌های مختلفی می‌شود. بهتر است پیش از اقدام برای دریافت سند رسمی، از جزئیات این هزینه‌ها باخبر باشید تا در حین فرآیند ثبت دچار مشکل نشوید.

هزینه های دریافت سند رسمی زمین قولنامه‌ای

به طور کلی نمی‌توان مبلغ دقیقی را به عنوان هزینه دریافت سند رسمی زمین قولنامه‌ای مشخص کرد؛ زیرا این رقم هر ساله تغییر می‌کند. با این حال می‌توانید جزئیات این هزینه‌ها را در ادامه مشاهده کنید:

 • هزینه ثبت قولنامه در سیستم سراسری
 • هزینه خلافی و نوسازی به شهرداری
 • مبلغ مورد نیاز برای نقل و انتقال
 • هزینه مالیات
 • هزینه دفترخانه یا حق التحریر

اگر در حال طی کردن مراحل تبدیل قولنامه املاک به سند رسمی هستید یا زمین و ملک قولنامه‌ای دارید بهتر است این کار را تحت نظر یک کارشناس ماهر انجام دهید. به طور کلی عقد قراردادها، انجام معاملات و به طور کل تمامی امور مربوط به املاک شامل ریزه‌کاری‌های مهمی است.

شما می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد سایر موارد اداری مربوط به املاک در سایت سامان ملک به دست بیاورید. سامان ملک یک پلتفرم امن و مطمئن است که در حوزه خرید و اجاره املاک در استان یزد و شمال کشور فعالیت دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از کارشناسان تیم، با ما در ارتباط باشید.

اگر قصد گرفتن سند برای زمین قولنامه ای در شمال را دارید مشاوران املاک سامان ملک به شما کمک خواهند کرد:

دلایل عدم صدور سند برای املاک قولنامه‌ای

ممکن است در برخی از شرایط دفترخانه ثبت، از اقدام به ثبت سند سر باز بزند. در لیست زیر برخی از دلایل مهم که باعث عدم صدور سند و اختلال در مراحل گرفتن سند خانه قولنامه ای می‌شوند را بررسی می‌کنیم. بهتر است قبل از اقدام برای تبدیل سند، این مشکلات را رفع کنید.

دلایل عدم صدور سند برای املاک قولنامه‌ای
 1. وجود تعارض در مالکیت زمین: اگر افراد متعددی ادعای مالکیت ملک یا زمین را داشته باشند و تعارضی در مالکیت وجود داشته باشد، سند قابل صدور نیست. در چنین شرایطی پرونده به دادگاه ارجاع داده می‌شود.
 2. عدم وجود مدارک و اسناد معتبر: اگر شخصی متقاضی مدارک لازم برای دریافت سند رسمی را نداشته باشد، سند رسمی صادر نمی‌شود.
 3. بدهی یا اختلاف در ارزش ملک: اگر برای ملک بدهی تعیین شده باشد یا تعارضی در ارزش آن دیده بشود، نمی‌توان سندی برای آن صادر کرد.
 4. عدم اخذ مجوزهای لازم: در صورتی که مالک بخواهد با دریافت سند اقدام به ساخت یا تغییر کاربری کند، باید مجوزهای لازم را به دفترخانه تحویل بدهد. عدم دریافت مجوز از مراجع ذی‌صلاح باعث ایجاد اختلال در روند ثبت سند خواهد شد.
 5. وجود تعارض ملک با مقررات: در صورتی که شرایط ملک در تعارض با قوانین محلی باشد و مشکلاتی مثل عدم تطابق با نقشه‌ها وجود داشته باشد، سند صادر نمی‌شود.

کلام آخر

در حال حاضر و با وجود پیشرفت سیر کارهای ثبت سند، همچنان برخی از املاک و زمین‌ها دارای مدارک قولنامه‌ای هستند. جهت معامله رسمی و قانونی این اموال بهتر است سند رسمی و معتبری برای آن‌ها دریافت کرد. مراحل گرفتن سند برای زمین قولنامه ای، اندکی پیچیده است و افراد در مسیر این کارهای اداری سردرگم می‌شوند.

در این مطلب به بررسی نحوه دریافت سند رسمی برای املاک و زمین‌های قولنامه‌ای و نکات مهم آن پرداختیم. سامانه امن املاک سامان ملک فضایی امن برای بررسی برترین املاک در استان یزد و شمال ایران است. می‌توانید از طریق این سایت ملک دلخواه خود را خریداری یا اجاره کنید.

برای خرید زمین در یزد و و اطراف آن و یا همچنین انواع زمین در شمال کشور می‌توانید از گروه ساختمانی سامان ملک کمک بگیرید تا در نهایت خریدی مطمئن و با کیفیت را تجربه کنید. فرم زیر را پر کنید تا برای مشاوره دقیق با شما تماس بگیریم:

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
در این مطلب از مجله سامان ملک توضیح می‌دهیم که تهاتر ملک چیست، سپس شرایط و قوانین انجام این روش آشنا خواهید شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.