سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
مهمترین نکات اجاره خانه

مهم ترین نکات اجاره خانه در 1403

فهرست مطالب

در این مقاله سعی داریم نکات اجاره خانه که حتما باید به آنها توجه کرد را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به اینکه اجاره خانه گاهاً پرهزینه و چالش برانگیز است، بهتر است قبل از انجام هر کاری میزان بودجه خود را بررسی و بر اساس آن اقدام به برنامه ریزی نمایید. برای آگاهی از نکات مهم در اجاره خانه تا انتهای مقاله همراه مجله سامان ملک باشید.

1. بررسی قیمت اجاره خانه

تعیین دقیق اجاره بها، یکی از نکات اجاره خانه محسوب می‌شود. حتما قبل از اجاره خانه قیمت آن را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید. منظور از بررسی اجاره بها قبل از اجاره ملک، مقایسه قیمت واقعی خانه با موارد پیشنهادی است.

تحقیق در مورد قیمت خانه شامل مواردی چون: بررسی وضعیت بازار، محل قرار گیری خانه، سال ساخت، متراژ خانه و تعداد اتاق خواب‌ها می‌شود. همچنین تجهیزات موجود در خانه نیز بر قیمت آن تاثیر گذار است. به عنوان مثال برخی از آپارتمان‌ها فاقد آسانسور هستند. همین موضوع بر میزان اجاره‌بها آن بسیار تاثیر گذار است.

میزان بودجه خود را بررسی کنید

2. سایر هزینه‌های اجاره خانه

هزینه‌هایی که بر عهده مستاجر است، شامل مواردی چون پرداخت هزینه آب، گاز و برق مصرفی است. پرداخت اجاره بها را نیز نباید نادیده گرفت. همچنین هزینه سرویس آسانسور و شارژ ساختمان را نیز می‌بایست مستاجر پرداخت کند. چنانچه مستاجر موجب ایجاد خسارت در خانه اجاره‌ای شود، جبران خسارت متوجه مستاجر خواهد بود.

3. بررسی رفتار صاحب خانه

بسیاری از افراد تجربه اجاره خانه از یک صاحب خانه بد رفتار را دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از عقد قرارداد اجاره خانه، به رفتار صاحب خانه توجهی ویژه نمایید. به این نکته دقت کنید که صاحب‌خانه می‌بایست تمامی تعمیرات خانه را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

همچنین رفتار محترمانه صاحب خانه با مستاجر از اهمیت بسیاری برخوردار است. توجه کنید که تامین امنیت خانه و بررسی قفل درب و پنجره‌ها قبل از اجاره دادن خانه بر عهده صاحب خانه می‌باشد.

بررسی موقعیت مکانی

4. بررسی موقعیت مکانی

یکی از مهمترین نکات اجاره خانه، بررسی موقعیت مکانی آن است. به این نکته توجه کنید که خانه‌ای که قصد اجاره آن را دارید، می‌بایست از موقعیت جغرافیایی مناسبی برخوردار باشد. نزدیکی خانه به محل کار، دانشگاه یا مدرسه فرزندان، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

همچنین یک خانه می‌بایست به مراکز تفریحی و رفاهی نیز نزدیک باشد. به عنوان مثال نزدیکی خانه به فروشگاه‌های مهم شهر یا مراکز خرید بزرگ، بسیار مهم می‌باشد.

در حقیقت خانه‌هایی که در نزدیکی پارک و فضای سبز قرار دارند، برای زندگی بسیار جذاب هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام اجاره خانه به موقعیت مکانی و نزدیکی آن به امکانات رفاهی و تفریحی توجهی ویژه نمایید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در اجاره دفتر کار

5. بررسی قوانین ساختمان

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که بهتر است هنگام اجاره خانه در یک مجتمع مسکونی، از قوانین ساختمان آگاهی پیدا کنیم. در برخی از آپارتمان‌ها ورود حیوان خانگی ممنوع است. توجه به این موضوع، در صورتی که دارای حیوان خانگی هستید، بسیار مهم است.

همچنین عدم استفاده از مشاعات ساختمان جهت استفاده‌های شخصی، یکی از اصلی‌ترین قوانین آپارتمان نشینی است. چنانچه رعایت اینگونه قوانین برای شما مشکل است، بهتر است یک خانه شخصی را اجاره کنید. رعایت قوانین ساختمان یکی از اصول مهم آپارتمان نشینی محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: از شرایط فسخ قرارداد اجاره چه می‌دانید؟

بررسی قوانین ساختمان

6. بررسی امکانات یکی از نکات اجاره خانه

توجه به نکات مهم در اجاره آپارتمان، بسیار پر اهمیت می‌باشد. شما می‌بایست بر اساس نیاز خانواده، اقدام به اجاره خانه با امکانات و تجهیزات مناسب نمایید. چنانچه خانواده شما یک خانواده پر جمعیت است، حتما باید خانه‌هایی با تعداد اتاق خواب بیشتر را اجاره کنید.

همچنین بررسی کنید که تجهیزات موجود در خانه از کیفیت کافی برخوردار باشند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد بعد از اجاره خانه و عقد قرارداد متوجه خرابی و وجود مشکل در تجهیزاتی مانند: آبگرمکن، گاز رومیزی یا پکیج‌ها می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود، هنگام بازدید خانه از سالم بودن اینگونه وسایل اطمینان حاصل کنید.

چنانچه هنگام بازدید از خانه متوجه خرابی وسایل شدید، حتما صاحب خانه یا فروشنده را در جریان این موضوع قرار دهید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید خانه

بررسی امکانات

بررسی نور خانه

هیچ‌ فردی زندگی در یک خانه کم نور را دوست ندارد. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام اجاره ملک، به نور خانه توجهی ویژه نمایید. معمولا خانه‌هایی که دارای پنجره‌های بزرگ هستند از لحاظ نورگیری مشکلی ندارند. وجود پنجره در اتاق خواب، سالن پذیرایی و آشپزخانه ضروری است.

همچنین خانه‌هایی که رنگ دیوارهای آن روشن است، بسیار پر نور به نظر می‌رسد. به همین دلیل توصیه می‌شود به رنگ دیوارهای خانه توجهی ویژه نمایید.

بررسی امکانات موجود در آشپزخانه

اولین مکانی که هنگام بازدید خانه باید مورد بررسی قرار گیرد، آشپزخانه است. در واقع آشپزخانه می‌بایست دارای کابینت‌هایی تمیز و مدرن باشد. محل قرارگیری یخچال، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی باید در آشپزخانه مشخص شده باشد. به رنگ کابینت‌ها نیز توجهی ویژه کنید.

بسیاری وجود کابینت‌های تیره را در آشپزخانه نمی‌پسندند. نکته دیگری که حتما باید به آن اشاره کرد، تست تجهیزاتی مانند هود آشپزخانه، گاز رومیزی و شیرآلات آشپزخانه است. در صورت وجود خلل در کارکرد این تجهیزات، حتما صاحب خانه را در جریان این مشکل قرار دهید.

بررسی امکانات آشپزخانه

توجه به متراژ خانه

حتما هنگام اجاره خانه متراژ دقیق ملک را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه خانواده شما یک خانواده پر جمعیت است، به تعداد اتاق خواب ها نیز توجه کنید. البته متراژ خانه با مبلغ اجاره بها ارتباطی مستقیم دارد. توجه کنید، اگر قصد زندگی در یک خانه‌ی بزرگ را درید، می‌بایست بهای آن را نیز بپردازید.

بررسی عدم وجود نم و رطوبت در خانه

نم و رطوبت در ملک، مشکلی است بسیار ناخوشایند که هنگام اجاره خانه می‌بایست به آن توجه کرد. وجود رطوبت در خانه موجب پوسیدگی وسایل و تجهیزات خانه خواهد شد. همچنین بروز مشکلات تنفسی نیز از عواقب زندگی در خانه‌هایی است که رطوبت دارند.

چنانچه هنگام بازدید از خانه متوجه وجود کپک و رطوبت در گوشه و کنار آن شدید، به هیچ عنوان آن را اجاره نکنید. توجه کنید که رفع مشکل رطوبت به سادگی امکان پذیر نخواهد بود. پوسیدگی چوب، وجود لکه آب بر روی دیوار و سقف خانه نشانگر وجود رطوبت در خانه می‌باشد.

بررسی کنتور خانه

7. بررسی کنتورهای خانه

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام اجاره خانه باید به آن توجه کرد، مجزا بودن کنتور آب، برق و گاز است. مشترک بودن کنتورها موجب ایجاد اختلاف میان شما و همسایه ‌ها خواهد شد. اما در صورت مشترک بودن کنتورها از مدیر ساختمان، شرایط محاسبه هزینه آب، برق و گاز را جویا شوید.

همچنین بررسی سیستم گرمایش و سرمایش آپارتمان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. هنگام بازدید از خانه اجاره‌ای، حتما از عملکرد درست این تجهیزات اطمینان حاصل کنید. همچنین لازم است وضعیت کولر و پکیج‌ها را نیز با دقت مورد بررسی قرار دهید.

محل قرارگیری آپارتمان یکی از نکات اجاره ملک

8. محل قرارگیری آپارتمان یکی از نکات اجاره ملک

توجه به محل قرارگیری ملک یکی از نکات اجاره خانه شمرده می‌شود. بسیاری معتقدند که اجاره خانه‌هایی که در طبقات میانی هستند، بسیار مناسب‌تر از خانه‌هایی است که در طبقه اول یا آخر هستند. دلیل این موضوع این است که خانه‌هایی که در طبقه اول و آخر ساختمان قرار دارند، در فصل تابستان گرم و در فصل زمستان سرد هستند.

همچنین به تعداد واحدهای موجود در ساختمان نیز توجهی ویژه نمایید. ساختمان هایی که دارای واحد های زیادی هستند، پر رفت و آمد و شلوغ می‌باشند. اما ساختمان‌هایی که واحدهای محدودی در آن وجود دارد، برای زندگی مناسب تر به نظر می‌رسند.

9. توجه به تعداد واحد‌های ساختمان یکی از نکات اجاره خانه

یکی از نکات اجاره خانه که توجه به آن از اهمیت بسیاری برخوردار است، تعداد واحد‌ها در یک طبقه از ساختمان است. چنانچه تعداد واحدهای یک ساختمان در یک طبقه زیاد باشد، امکان ایجاد شلوغی و صدای مزاحم بسیار خواهد بود.

به همین دلیل توصیه می‌شود، حتما ساختمانی را برای اجاره انتخاب کنید که در یک طبقه از آن، بیش از یک یا دو واحد وجود نداشته باشد. سکوت و آرامش در ساختمان‌های کم واحد، بسیار بیشتر می‌باشد.

همچنین مناسب بودن رفتار همسایه‌ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. حتما قبل از امضای قرارداد اجاره با همسایه‌هایی که در ساختمان سکونت دارند، در مورد وضعیت ساختمان صحبت کنید. در حقیقت بهترین راهنما برای آگاهی از وضعیت ساختمان، همسایه‌ها هستند.

10. یکی از نکات اجاره خانه وجود پارکینگ و آسانسور است

یکی از نکات اجاره خانه که توجه به آن از اهمیت بسیاری برخوردار است، وجود پارکینگ و آسانسور است. حتی اگر خانواده شما فاقد خودرو است، بهتر است خانه‌ای که اجاره می‌کنید، دارای پارکینگ شخصی باشد.

همچنین وجود آسانسور در ساختمان نیز بسیار ضروری به نظر می‌رسد. توجه به این موضوع، حتی اگر قصد اجاره آپارتمان در طبقات اولیه ساختمان را دارید، مهم است.

حتما قبل از اجاره خانه با مدیریت ساختمان صحبت کنید و از قوانین استفاده از پارکینگ و آسانسور مطلع شوید. همچنین آگاهی از سال ساخت ساختمان نیز بسیار مهم به نظر می‌رسد. توجه به نکات ذکر شده، موجب اجاره یک خانه مناسب خواهد شد.

11. آگاهی از وضعیت ساختمان

قبل از امضای قرارداد اجاره خانه از وضعیت ساختمان، کارکرد قبلی و سال ساخت آن اطلاعاتی به دست بیاورید. ارتباط سال ساخت خانه با قیمت آن به شدت به محل قرار گیری ملک بستگی دارد. به عنوان مثال در برخی از مناطق، ملک‌های قدیمی دارای ارزش بیشتری هستند.

این در حالی است که در برخی مناطق خانه‌های نوساز دارای امکاناتی بروزتر هستند و در نتیجه قیمت آنها نیز بیشتر است. همچنین به این نکته توجه کنید که وضعیت نگهداری و بازسازی ساختمان نیز به شدت بر روی قیمت آن تاثیر گذار است. معمولا خانه‌های بازسازی شده دارای امکانات به روز می‌باشند.

12. توجه به وضعیت داخلی خانه

یکی از نکات اجاره خانه که توجه به آن بسیار مهم است، سالم بودن قفل درب و پنجره‌ها است. حتما هنگام بازدید از خانه از سالم بودن قفل‌ها اطمینان حاصل کنید. همچنین سالم بودن شیرآلات، کلید پریزها و هود آشپزخانه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

چنانچه ملک را به صورت مبله اجاره می‌کنید، حتما لیستی از وسایلی که در خانه وجود دارد تهیه کنید و در اختیار صاحب خانه قرار دهید. توجه به موارد ذکر شده در بالا، موجب عدم ایجاد مشکل هنگام تخلیه ملک خواهد شد.

توجه به مستندات قانونی

13. توجه به مستندات قانونی

اطمینان از صحت و قانونی بودن مدارک و سند خانه، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع مدارک مربوط به خانه شامل مواردی چون: قرارداد فروش، سند مالکیت، پروانه ساخت و بسیاری دیگر می‌شود. توجه به این مستندات حقوقی موجب کاهش ریسک‌های حقوقی و مالی خواهد شد.

شما می‌توانید استعلام سند ملک را با استفاده از شماره ملی، پلاک ثبتی و دریافت کد رهکیری، انجام دهید. برای استعلام سند خانه با استفاده از کد ملی، کافی است به اداره ثبت اسناد مراجعه کرده و با ارائه کارت ملی این کار را انجام دهید. به این نکته توجه کنید که تنها مالک می‌تواند برای استعلام سند اقدام کند.

بیشتر بخوانید: نکات حقوقی و قوانین اجاره خانه

همچنین شما می‌توانید با استفاده از پلاک ثبتی، وضعیت سند ملک مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید. انجام این کار تنها از طریق مراجعه به سامانه شهرداری امکان پذیر است. معمولا در قسمت زیر شماره پلاک، یک کد 8 رقمی وجود دارد.

با وارد کردن این کد در سامانه شهرداری، از نام مالک، مساحت زمین، سال ساخت، و بسیاری اطلاعات دیگر آگاهی خواهد یافت. استعلام سند ملک، موجب انجام معامله با اطمینان خاطر بیشتر خواهد شد. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما این کار را انجام دهید.

انواع اجاره خانه

14. اطلاع از انواع قرارداد اجاره خانه

هنگامی که در مورد نکات مهم اجاره خانه صحبت می‌کنیم، می‌بایست درباره انواع قرارداد اجاره خانه نیز توضیحاتی ارائه دهیم. در حقیقت قرارداد اجاره به سه صورت کلی تنظیم می‌شود. این سه دسته کلی شامل: اجاره نامه دستی، اجاره نامه بنگاهی و اجاره نامه رسمی می‌شود.

به این نکته توجه کنید که تمامی این اجاره نامه ها معتبر می‌باشند. کم هزینه‌ترین نوع اجاره نامه، اجاره نامه‌ دستی است که در دفتر خانه‌ها نیز قابل استناد می‌باشند.

15. مطالعه دقیق اجاره نامه

امضای قرارداد اجاره، به معنای پذیرش تمام اطلاعات موجود در اجاره نامه است. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از اقدام به امضای قرارداد، متن اجاره نامه را به دقت مطالعه کنید و در صورت وجود ابهام در آن، برای رفع آن اقدام نمایید. در مطالعه قرارداد اجاره، توجه به جزئیات بسیار مهم است.

چنانچه از مفهوم کلمات به کار برده شده در اجاره نامه مطلع نبودید، می‌توانید معنای آن را از یک مشاور حقوقی سوال کنید.

16. بررسی نکات اجاره خانه در زمان بستن قرارداد

یکی از نکات اجاره خانه که توجه به آن از اهمیت بسیاری برخوردار است، بررسی حقوقی این موضوع می‌باشد. در ادامه به صورت تیتر وار به ذکر مواردی می‌پردازیم که می‌بایست در قرارداد خانه ذکر شود.

  • آدرس دقیق صاحب‌ خانه
  • مدت زمان اجاره خانه
  • نام و نام خانوادگی موجر و مستاجر
  • تعداد افرادی که قصد زندگی در خانه مورد نظر را دارند
  • میزان مبلغ اجاره، نحوه پرداخت و همچنین تاریخ پرداخت آن
  • هدف از اجاره خانه ( مسکونی یا تجاری)

به این نکته توجه کنید که موجر و مستاجر می‌بایست تمام موارد ذکر شده در قرار داد را بپذیرند و امضا کنند.

بررسی نکات اجاره خانه در زمان بستن قرارداد

سخن پایانی:

در این مقاله به ذکر نکات اجاره خانه پرداختیم و اینکه چه موارد نکاتی را باید در اجاره خانه در نظر بگیریم اشاره کردیم، امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست آورده باشید. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه املاک سامان ملک بودید سپاسگزاریم.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
در این مطلب از مجله سامان ملک توضیح می‌دهیم که تهاتر ملک چیست، سپس شرایط و قوانین انجام این روش آشنا خواهید شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.