سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
بهترین روش اجاره دادن خانه

بهترین روش اجاره دادن خانه

فهرست مطالب

گاهی اوقات اجاره دادن خانه برای صاحبان ملک چالش بزرگی است. پیدا کردن مستاجر خوب، تعیین اجاره بهای منصفانه، نوع پرداخت رهن و اجاره و … را باید برای اجاره دادن خانه در نظر گرفت. گاهی هم مجبور به بیرون کردن مستاجر بد و تعمیر خرابی ها و … می شوند. در این مطلب با مجله سامان ملک همراه باشید تا نکات نحوه اجاره دادن خانه و بهترین روش های آن را یاد بگیرید و به راحتی ملک خود را اجاره بدهید.

نکات مهم در اجاره دادن خانه

در ادامه 5 نکته مهم در زمان اجاره دادن خانه آورده شده است:

1. بررسی منطقه مورد نظر برای تعیین اجاره بها

برای اجاره دادن خانه می بایست میزان اجاره بها مشخص شود. تعیین اجاره بها با توجه امکانات تفریحی و رفاهی که در منطقه مورد نظر وجود دارد، تعیین می شود. چنانچه در نزدیکی خانه ‌ای که قصد اجاره دادن آن را دارید، امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی نباشد، میزان اجاره بهای آن ارزان تر خواهد بود.

بررسی مشخصات کامل مستاجر هنگام اجاره دادن خانه

2. بررسی مشخصات کامل مستاجر هنگام اجاره دادن خانه

نکته دیگری که هنگام اجاره دادن خانه باید به آن توجه کنید، بررسی مشخصات کامل مستاجر هنگام عقد قرارداد است. مشخصات مستاجر شامل نام و نام خانوادگی، محل سکونت و اطلاعاتی در مورد شغل او می شود.

برای اجاره دادن منزل چه مدارکی لازم است؟ حتما قبل از امضای قرارداد اجاره خانه، مدارک طرف قرارداد را با دقت مورد بررسی قرار دهید و از صحت این مدارک اطمینان حاصل کنید. به این نکته توجه کنید که امضای قرارداد اجاره توسط شما به معنای پذیرش تمام اطلاعات موجود در آن خواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود قبل از امضای قرارداد، متن آن را به درستی مورد بررسی قرار دهید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره قرارداد اجاره

3. مطلع کردن مستاجر از تجهیزات موجود در خانه

حتما هنگام اجاره دادن ملک مورد نظر، تمامی امکانات و تجهیزات موجود در خانه را به رویت مستاجر برسانید و او را در جریان سالم بودن تجهیزات قرار دهید. امکانات موجود در خانه شامل مواردی مانند: شیرآلات، هود آشپزخانه، آبگرمکن و گاز رومیزی می شود. حتما وجود این تجهیزات در خانه را در قرارداد اجاره خانه ذکر کنید.

عدم توجه به موارد ذکر شده، موجب ایجاد اختلافاتی میان مستاجر و موجر خواهد شد. به همین دلیل توصیه می ‎شود هنگام عقد قرارداد اجاره، به موارد ذکر شده توجهی ویژه نمایید. همچنین امکانات موجود در خانه بر میزان اجاره بها تاثیر گذار خواهد بود.

 مطلع کردن مستاجر از تجهیزات موجود در خانه

-وضعیت تاسیسات خانه

بررسی تاسیسات خانه هنگام اجاره ملک از اهمیت بسیاری برخوردار است. به عنوان مثال بررسی تاسیسات آب بسیار مهم می باشد. باید مطمئن شوید که تمامی شیرآلات موجود در خانه درست کار می کنند و هیچ گونه نشتی در آنها وجود ندارد. دسترسی به آب گرم در آشپزخانه و حمام نیز بسیار مهم است. هنگام اجاره دادن ملک، می بایست مستاجر را در جریان میزان شارژ ساختمان نیز قرار دهید.

بررسی برق خانه

بررسی قطعات الکترونیکی ملک، هنگام اجاره دادن خانه بسیار پر اهمیت می‌باشد. اینکه تمامی کلید و پریزها به درستی کار کنند، نکته مهمی است که حتما باید به آن توجه کرد. توجه به سطح ولتاژ و عدم وجود هرگونه مشکل در سیستم برق خانه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بررسی گاز خانه

باید به این نکته توجه کنید که هیچ گونه نشتی در سیستم گازرسانی آپارتمان وجود نداشته باشد. همچنین عملکرد اجاق گاز رومیزی نیز باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی صاحب خانه می بایست قبل از اجاره دادن خانه به تمام موارد ذکر شده در بالا توجه کند.

بررسی تجهیزات خانه

4. مطلع کردن مستاجر از امنیت ملک هنگام اجاره دادن خانه

یکی از نکات پراهمیتی که هنگام اجاره دادن خانه باید به آن توجهی ویژه کرد، بررسی امنیت خانه است. سالم بودن درب آپارتمان و قفل درب و پنجره‌ها، می بایست توسط شخص صاحب خانه مورد وارسی قرار گیرد. در صورت وجود مشکل در قفل درب و پنجره‌ها، حتما باید این مشکل را قبل از تحویل خانه به مستاجر رفع کرد.

به این نکته توجه کنید که چنانچه در طول سکونت مستاجر در خانه، مشکلی در سیستم امنیت خانه رخ دهد، مستاجر می بایست برای رفع مشکل اقدام کند. دلیل این موضوع این است که هنگام تحویل خانه از موجر، سیستم امنیت خانه سالم بوده و به رویت مستاجر نیز رسیده است.

آگاهی از قوانین اجاره دادن خانه

5. آگاهی از قوانین اجاره دادن خانه

آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به اجاره ملک، برای اجاره دادن خانه بسیار ضروری است. به این نکته توجه کنید که اجاره نامه ها به دو صورت دستی و رسمی منعقد می شوند. قرارداد اجاره دستی، همانطور که از نام آن پیداست به صورت دستی نگارش می شود و به امضای هر دو طرف قرارداد خواهد رسید.

اما قرارداد رسمی تحت نظارت دفتر اسناد رسمی منعقد می‌شود. در قرارداد اجاره خانه می بایست به چگونگی پرداخت هزینه تعمیرات خانه و هزینه شارژ، پرداخته شود. آگاهی از معنای اصطلاحات قانونی که در اجاره نامه بکار برده می شود نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. چنانچه از مفهوم اصطلاحات بکار برده شده در اجاره نامه آگاهی ندارید، حتما با یک مشاور حقوقی مشورت کنید.

– وظایف مالک خانه در برابر مستاجر یکی از نکات مهم در اجاره خانه

در این قسمت از مقاله به ذکر توضیحاتی در مورد وظایف صاحب خانه در برابر مستاجر می پردازیم. در حقیقت صاحب ملک می بایست خانه را در شرایط مناسب به مستاجر تحویل دهد. در بالا توضیحاتی در مورد بررسی تاسیسات خانه ارائه دادیم. اما در این قسمت، در مورد تعمیرات و نگهداری از ملک در جهت بهترین روش اجاره دادن خانه توضیحاتی می دهیم.

وظایف صاحب خانه در برابر تعمیرات خانه شامل مواردی چون: رفع نقض سیستم سرمایش و گرمایش خانه، تعویض لوله های خراب و رفع عیوب برقی آن می شود. در صورت بروز مشکل در شیرآلات خانه، معمولا شخص صاحب ملک می بایست برای رفع آن اقدام کند.

بیشتر بخوانید: نکات حقوقی و قوانین اجاره خانه

– وظایف قانونی مستاجر

نکته مهم دیگری که در مورد اجاره دادن خانه مطرح است، وظایف قانونی مستاجر در برابر صاحب خانه می‌باشد. در واقع مستاجر می بایست اجاره بها را در وقت معین پرداخت کند. حفظ و نگهداری از ملک اجاره‌ای و عدم ایجاد آسیب در آن یکی از مهمترین وظایف مستاجر محسوب می شود. همچنین مستاجر اجازه استفاده غیر قانونی از ملک را ندارد. چنانچه شخص مستاجر قصد ایجاد تغییری در خانه داشته باشد، می بایست رضایت صاحب خانه را جلب کند. ایجاد تغییرات کلی در خانه بدون رضایت صاحب خانه، مجاز نیست.

رعایت قوانین ساختمانی، بهداشتی، زیرساختی و ایمنی نیز از جمله وظایف مستاجر در برابر صاحب خانه محسوب می شود. در حقیقت اجاره دادن خانه به فرد مناسب، از اهمیت بسیاری برخوردار است. حتما هنگام اجاره خانه، به قانون مداری مستاجر توجهی ویژه نمایید.

اجاره خانه و آپارتمان در یزد

چگونه یک مستاجر خوب پیدا کنیم؟

برای اجاره دادن خانه به یک شخص مناسب، کافی است از روش‌هایی که در ادامه قصد معرفی آن را داریم، استفاده کنید.

انجام تبلیغات: تبلیغات، بهترین روش برای جذب یک مستاجر خوب است. شما می بایست تصاویر خانه خود را در سایت های اینترنتی معتبر قرار داده و شرایط اجاره آن را به صورت مفصل در اگهی توضیح دهید. سایت های املاک و مستغلات می توانند بهترین تبلیغ برای خانه اجاره ای شما باشند.

شبکه سازی: همچنین شما می توانید با دوستان، همکاران و آشنایان، در مورد خانه اجاره ای خود صحبت کنید. بسیاری از افراد با ایجاد ارتباط با دوستان، توانسته اند یک مستاجر خوب پیدا کنند.

استفاده از سرویس‌های آگهی دهنده: استفاده از سرویس های آگهی دهنده نیز برای اجاره دادن خانه بسیار مفید می باشد. با استفاده از این سرویس ها می توانید آگهی خود را در معرض دید بسیاری از افراد قرار دهید.

نگرانی‌هایی که ممکن است برای صاحب خانه ایجاد شود

نگرانی‌هایی که ممکن است برای صاحب خانه ایجاد شود

در این قسمت از مقاله به توضیح در مورد نگرانی هایی می پردازیم که ممکن است برای موجر هنگام اجاره دادن خانه رخ دهد.

1. عدم تخلیه ملک در موعد مقرر

یکی از نگرانی های مهمی که ممکن است برای موجر رخ دهد، عدم تخلیه ملک توسط مستاجر در وقت مقرر است. در صورت بروز چنین مشکلی می توانید به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و درخواست تخلیه خانه را ارائه دهید. همچنین اگر هنگام تمدید اجاره نامه، در مورد میزان اجاره بها به مشکل خوردید، می توانید به شورای حل اختلاف شهر مورد نظر مراجعه کرده و شکایت خود را مطرح کنید.

2. عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر

در برخی مواقع، اجاره دادن خانه به امری پر چالش تبدیل می شود. گاهی اوقات، مستاجران اجاره بهای خود را در موعد مقرر پرداخت نمی کنند. صاحب خانه می تواند بعد از سه ماه عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر، به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و حکم تخلیه خانه را بگیرد.

بیشتر بخوانید: مهم ترین نکات اجاره خانه در 1402

3. آسیب به خانه توسط مستاجر

بسیاری از صاحب خانه‌ها نگران ایجاد آسیب به خانه‌ خود هستند. آسیب ممکن است در سقف، دیوار ها و تجهیزات خانه رخ دهد. به همین دلیل توصیه می شود هنگام بازدید خانه توسط مستاجر، او را از سالم بودن تمام تجهیزات آگاه کنیم. همچنین باید سالم بودن تجهیزاتی مانند: گاز رومیزی، شیرآلات، کولر و … در قرارداد اجاره ذکر شود. در این صورت مستاجر وظیفه دارد برای پرداخت خسارات وارد شده به خانه، اقدام کند.

رهن و اجاره دفتر کار و واحدهای اداری در یزد

نتیجه گیری

برخی از مستاجران قوانین مربوط به آپارتمان نشینی را به درستی رعایت نمی کنند. همین موضوع موجب عدم رضایت همسایه‌ها از مستاجر می شود. به همین دلیل توصیه می شود هنگام اجاره دادن خانه، قوانین آپارتمان به درستی برای مستاجر شرح داده شود.

در این مقاله از سامانه املاک سامان ملک سعی کردیم در مورد اجاره ملک و قوانین مربوط به آن توضیحاتی ارائه دهیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب در مورد این موضوع اطلاعات مفیدی به دست آورده باشید.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

معامله ملک یکی از معاملات حائز اهمیت است که همواره با دغدغه و چالش هایی همراه است. یکی از این چالش ها، غش در معامله...
اگر قصد خرید آپارتمان و یا سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را دارید گروه کارشناسان مجله املاک سامان ملک در این مقاله اطلاع مفیدی را درباره...
سرمایه‌گذاری در ملک نیز یکی از انواع پرطرفدار و نسبتا کم‌ریسک سرمایه‌گذاری در ایران محسوب می‌شود که سالانه سود زیادی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند....
یکی از نکاتی که در هنگام خرید زمین از اهمیت بالایی برخوردار است، میزان درصد ساخت زمین است زیرا این موضوع مشخص می‌کند که حد...
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.