سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
سند پنج برگی چیست؟ تفاوت‌‌ها و مقایسه آن با دیگر اسناد

سند پنج برگی چیست؟ تفاوت‌‌ها و مقایسه آن با دیگر اسناد

فهرست مطالب

در حوزه امور ثبتی، مدارک رسمی نقش بسیار حیاتی دارند. این مدارک، اطلاعات مربوط به حقوق مالکیت، انتقال، نوع ملک و… را ثبت و تایید می‌کنند. در این مقاله از املاک سامان ملک ابتدا به معرفی انواع سند پرداختیم و سپس به سوالاتی مثل سند پنج برگی چیست؟و..پاسخ دادیم و به بررسی و مقایسه آن با دیگر اسناد پرداختیم. همچنین به بررسی سوال‌های متداول پیش آمده درباره معاملات، با این نوع سند پاسخ دادیم.

سند پنج برگی چیست؟ سندی است که به عنوان “سند رسمی” نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است. قدمت استفاده از این نوع سند در بین مردم به ده‌ها سال پیش باز می‌گردد و به دلیل اعتبار قانونی بالا و سادگی فرآیند تنظیم آن، به گزینه‌ای محبوب برای ثبت معاملات و توافقات مختلف تبدیل شده است.

مشاوره خرید خانه در یزد

آشنایی با انواع سند ملک

امروزه انواع مختلفی از مدارک ثبتی وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند در ادامه مطلب، بعد از معرفی انواع اسناد، به بررسی و مقایسه آن‌ها می‌پردازیم .

انواع سند ملک
  1. سند شش دانگ: این سند نشان‌دهنده مالکیت کامل یک شخص بر تمام ملک (اعم از عرصه و اعیان) است.
  2. سند مشاع: در این نوع سند، مالکیت ملک بین چند نفر به طور مشترک تقسیم شده است.
  3. سند مفروز : زمانی که سهم مشاعی از یک ملک تفکیک و تبدیل به یک واحد مجزا می‌شود، سند مفروز برای آن صادر می‌شود.
  4. سند تک برگ: این نوع سند جدیدتر است و تمام اطلاعات مربوط به ملک در یک برگ خلاصه شده است.
  5. سند منگوله‌دار: سندهای قدیمی که به صورت دستی نوشته شده و مهر و امضای سردفتر بر روی آن‌ها درج شده است.
  6. سند پنج برگی: این سند که به عنوان سند رسمی نیز شناخته می‌شود، از رایج‌ترین اسناد ملکی است که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شود و شامل اطلاعات کاملی از ملک و مالک آن است.

بیشتر بخوانید: شرایط مربوط به تنظیم سند

کاربرد سند پنج برگی چیست؟

سند پنج برگی که به عنوان سند رسمی نیز شناخته می‌شود، کاربردهای فراوانی در زمینه‌های مختلف دارد. از جمله مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد سند پنج برگی
  • ثبت معاملات ملک: سند پنج برگی یکی از رایج‌ترین اسناد مورد استفاده برای ثبت معاملات ملکی مانند خرید و فروش، رهن و اجاره، صلح و هبه املاک و مستغلات است.
  • ثبت تعهدات: از این سند می‌توان برای ثبت تعهدات مختلف مانند تعهد به پرداخت دیون، تعهد به انجام کاری خاص و غیره استفاده کرد.
  • استفاده در مراجع قضایی: سند پنج برگی به عنوان یک سند رسمی در مراجع قضایی و ثبتی از اعتبار بالایی برخوردار است و می‌تواند به عنوان دلیل در دعاوی مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
  • ارائه به ادارات و سازمان‌ها: برای انجام بسیاری از امور اداری مانند دریافت وام، انحصار وراثت، نقل و انتقالات ثبتی و غیره، ارائه سند پنج برگی به عنوان سندی معتبر الزامی است.

بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با صلح نامه ملک و شرایط استفاده از آن

تفاوت‌های اصلی سند تک برگ با سند پنج برگی چیست؟

در ادامه با سامان ملک همراه باشید تا با 5 تفاوت سند پنج برگی و تک برگ بیشتر آشنا شوید:

تفاوت سند پنج برگی و تک برگ

۱. تفاوت در نگارش

همانطور که گفتیم ثبت سندهای پنج برگ به صورت دستی و اصولا با روان‌نویس به رنگ مشکی صورت می‌گیرد اما سندهای تک برگ در سامانه و به صورت چاپی ثبت می‌گردد. در نتیجه امکان اشتباه خواندن یا نامفهوم بودن نوشته‌ها در سند پنج برگی وجود دارد.

۲. داشتن شماره و شناسه

از آنجایی که سندهای تک برگی در سامانه ثبت می‌شوند دارای شماره و شناسه می‌باشند اما سندهای پنج برگ هیچگونه شماره و شناسه‌ای ندارند.

۳. موقعیت زمین در نقشه

یکی دیگر از تفاوت‌های میان این دو، بودن تصویر هوایی (نقشه کاداستر) از موقعیت ملک، شناسنامه جغرافیایی و مشخصات دقیق در سنگ تک برگ است. ولی در سند پنج برگ هیچگونه تصویر و نقشه‌ دقیقی وجود ندارد.

۴. باطل شدن سند بعد از فوت

در سندهای تک برگ بعد از فوت شخص، سند مالکیت او نیز باطل می‌گردد ولی در سندهای پنج برگی سند باطل نمی‌شود و امکان تخلف در آن بالا است.

بیشتر بخوانید: فسخ معامله ملک [زمان، شرایط، قوانین و جریمه‌ها]

۵. جعل سند

از آنجایی که سندهای تک برگ شناسه دارند، به صورت چاپی هستند و در سیستم ثبت هستند و همچنین تصویر هوایی از ملک در آن‌ها موجود است امکان جعل آن‌ها نزدیک به صفر درصد است اما در سندهای پنج برگ با جعل دست خط نویسنده قرارداد می‌توانند در اطلاعات سند تغییر ایجاد کنند.

سند پنج برگی چیست

سخن آخر

سند پنج برگی، به عنوان یکی از اسناد ثبتی رسمی در ایران، نقشی کلیدی در ساماندهی و امنیت معاملات ملکی ایفا می‌کند. این سند که با قدمتی چندین ساله، جایگزین اسناد قدیمی‌تر شده و به دلیل اعتبار قانونی بالا و فرآیند صدور آسان‌تر، به محبوب‌ترین گزینه برای ثبت معاملات مختلف املاک و مستغلات تبدیل شده است.

در این مقاله از مجله املاک سامان ملک به بررسی سند پنج برگی پرداختیم و انواع مختلف سند را بررسی کردیم. سپس به سوالاتی مثل سند 5 برگی چیست؟ تفاوت سند پنج برگی و تک برگ چیست؟ و… پاسخ دادیم و همچنین در ادامه سوالات متداول درباره سند پنج برگی چیست را بررسی کرده‌ایم. با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله و بررسی دقیق اسناد و مدارک، می‌توانید با خیالی آسوده‌تر اقدام به خرید آپارتمان در مازندران کنید و از بروز مشکلات حقوقی و مالی در آینده جلوگیری کنید.

اگر قصد گرفتن سند تک برگ یا پنج برگ در شمال را دارید مشاوران املاک سامان ملک به شما کمک خواهند کرد:

سوالات متداول

منظور از سند پنج برگی چیست؟ اسناد پنج برگی چه جایگاه و ارزش قانونی دارند؟

این اسناد جایگاه اسناد رسمی را ندارند و سند عادی محسوب میشوند. البته اگر در نقل و انتقال مشکلی پیش بیاید شما می‌توانید الزام فروشنده را به تنظیم این اسناد و تحویل ملک از دادگاه بخواهید.

چگونه اسم پیش خریدار اول را از سند پنج برگ حذف کنیم؟

بعد از انجام مقدمات انتقال، به شرکت تعاونی وعمرانی که سند را صادر کرده‌است مراجعه کنید و درخواست تغییر نام دهید. در این صورت نام شما جایگزین نام خریدار قبلی شده و یا سند جدید برای شما صادر می‌شود.

استعلام‌های مهم قبل از پرداخت ثمن سند پنج برگی چیست؟

۱. استعلام از شرکت عمرانی یا تعاونی
استعلام وکالت نامه مهم‌ترین استعلام قبل از پرداخت ثمن معامله است و لازم است که حتما بررسی شود.
در ابتدا باید وکالت‌نامه ای که پیش خریدار اول به خریدار بعدی منتقل کرده‌است را استعلام بگیرید. ابتدا به شرکت عمرانی یا تعاونی مراجعه کنید و اسم پیش خریدار اول سند پنج برگی مورد نظر را استعلام بگیرید.
۲. استعلام از بانک مسکن
در مرحله بعد به بانک مسکن مراجعه کنید و از وضعیت قسط‌های پرداخت شده یا نشده پیش خریدار مطلع شوید.

آیا برای خرید آپارتمان در یزد به سند پنج برگی نیاز داریم؟

بله، برای خرید آپارتمان در یزد، داشتن سند پنج برگی ضروری است. سند پنج برگی به عنوان یک مدرک قانونی، مالکیت آپارتمان را به طور کامل به شخص خریدار منتقل می‌کند و از حقوق مالک در برابر هرگونه ادعای احتمالی شخص ثالث محافظت می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای انتقال سند پنج برگی چیست؟

۱.مدارک فروشنده ملک
فروشنده اول باید اصل سند پنج برگ را به خریدار تحویل دهد و اگر پیش خریدار است وکالت‌نامه‌ای مبنی بر انتقال سند به خریدار بعدی تحویل می‌دهد.
همچنین اگر پیش خریدار نیست و خریدار دوم به بعد است لازم است وکالت‌نامه ای که از پیش خریدار تحویل گرفته‌است را به خریدار بعدی تحویل دهد.
۲.مدارک خریدار
علاوه بر داشتن استعلام‌های گفته‌شده، لازم است که از نوع عرصه زمین اطلاعات کافی داشته‌باشید. اگر برای استعلام مدارک یا دیگر موارد به مشکل برخوردید می‌توانید از مشاورین ما در املاک سامان ملک کمک بگیرید.
بعد از تکمیل مدارک به شرکت عمرانی یا تعاونی مورد نظر مراجعه کنید تا این انتقال در سند پنج برگ درج شود.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
در این مطلب از مجله سامان ملک توضیح می‌دهیم که تهاتر ملک چیست، سپس شرایط و قوانین انجام این روش آشنا خواهید شد.
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک، صفر تا صد شرایط تغییر کاربری ملک مسکونی و مراحل آن را بررسی خواهیم کرد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.