سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
میزان درصد ساخت زمین+ بررسی نکات و قوانین آن

میزان درصد ساخت زمین+ بررسی نکات و قوانین آن

فهرست مطالب

یکی از نکاتی که در هنگام خرید زمین از اهمیت بالایی برخوردار است، میزان درصد ساخت زمین است زیرا این موضوع مشخص می‌کند که حد مجاز ساخت و ساز برای شما چقدر است و بنابراین می‌توانید میزان سود نهایی و یا بودجه مورد نیاز برای ساخت را محاسبه کنید.

تعیین اینکه چند درصد زمین را می‌توان ساخت و صدور نقشه آن به دلیل قوانین شهر سازی، یکدست بودن ساخت و ساز و زیبایی شهر، توسط شهرداری مشخص می‌شود. در ادامه این مقاله از مجله سامان ملک به معرفی درصد ساخت زمین و بررسی آن خواهیم پرداخت.

درصد ساخت زمین

درصد ساخت زمین به چه معناست؟

درصد ساخت زمین، یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده تعداد طبقات مجاز برای ساخت و ساز است. این عدد توسط شهرداری‌ها و بر اساس عواملی مانند کاربری زمین، عرض گذر، ارتفاع ساختمان، فاصله از خیابان و موقعیت زمین در منطقه شهری تعیین می‌شود اما به طور کلی، درصد ساخت زمین در ایران 60 درصد است که این میزان ممکن است در مناطق مختلف با تغییر همراه باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1403+ راهنمای محاسبه هزینه‌ها

قانون 60 درصد ساخت

قانون 60 درصد ساخت، یکی از قوانین ساخت و ساز است که میزان فضای مجاز برای ساخت و ساز در هر زمین را مشخص می‌کند. طبق این قانون، حداکثر 60 درصد مساحت یک زمین را می‌توان برای ساخت و ساز استفاده کرد. این میزان شامل مساحت زیربنای ساختمان، فضای باز و محوطه سازی می‌باشد.

قانون 60 درصد ساخت ممکن است در مناطق مختلف کشور متفاوت باشد. برای مثال، در برخی مناطق حداکثر مجاز برای ساخت زمین برابر 70 درصد است.

قانون 60 درصد ساخت

ضریب سطح زیربنا

ضریب سطح زیربنا، نشان دهنده زیربنای مجاز برای ساخت است. این ضریب معمولاً به صورت درصد بیان می‌شود. برای مثال اگر سطح زیربنا 300 درصد باشد، به این معنی است که مالک و سازنده می‌توانند تا سه برابر بیشتر از متراژ مجاز ساخت زمین، بنا ایجاد کنند.

اگر قصد خرید زمین در یزد را دارید مشاوران املاک سامان ملک به شما کمک خواهند کرد:

زمین 200 متری چند طبقه میشه ساخت؟

با توجه به درصد ساخت زمین و ضریب سطح زیربنا و همچنین قوانین موجود در اکثر شهرهای ایران، برای یک زمین 200 متری ساخت 2 طبقه روی پیلوت مجاز است. البته گاهی ممکن است تعداد طبقات از این عدد بالاتر برود اما این کار تبصره‌ها و قوانین خاص خودش را دارد.

ضریب سطح زیربنا

چند درصد یک زمین را می ‌توان ساخت؟

برای پاسخ به اینکه چند درصد زمین مسکونی قابل ساخت است می‌توان گفت در ایران درصد مجاز ساخت یک زمین مسکونی برابر 60 درصد است اما ممکن است با توجه به نوع زمین و شهرهای مختلف این عدد تغییر کند. در ادامه این مقاله به بررسی درصد شایدساخت بنا در زمین‌های مختلف خواهیم پرداخت:

چند درصد زمین کشاورزی قابل ساخت است؟

از آنجایی که زمین‌های کشاورزی نقش مهمی در چرخه اقتصادی دارند و تغییر کاربری آن‌ها می‌تواند برای تامین و تضمین امنیت غذایی کشور تهدیدی جدی باشد، بنابراین تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به جز برای موارد ضروری ممنوع می‌باشد.

برای ساخت و ساز در باغ نیز باید مجوز ساخت و ساز را اداره جهاد کشاورزی دریافت کنید و بعد اقدام به ساخت و ساز کنید. اگر به صورت خودجوش و بدون مجوز دست به ساخت و ساز در زمین‌های کشاورزی بزنید، می‌توانند ملک را در هر زمانی با هر شرایطی تخریب کنند زیرا ملک غیر قانونی می‌باشد.

اما شاید برایتان سوال باشد ساخت و ساز در زمین‌های کشاورزی تا چند متر مجاز است. بر اساس ماده 2 قانون حفظ کاربری اراضی زراغی و باغ‌ها، ساخت و ساز در زمین‌های کشاورزی فقط برای صاحبان آن‌ها تا 500 متر مجاز است و مانعی ندارد.

چند درصد یک زمین را می ‌توان ساخت؟

درصد ساخت زمین صنعتی

حداکثر درصد ساخت زمین‌های صنعتی معمولاً بین 50 تا 60 درصد می‌باشد که این عدد با توجه به کاربری زمین توسط شهرداری تعیین می‌شود.

درصد ساخت زمین روستایی

طبق قانون، درصد مجاز ساخت زمین روستایی 60 درصد می‌باشد و برای ساخت بیشتر از این عدد مجوز نیاز است و لازم به ذکر است که گرفتن مجوز کار راحتی نیست.

درصد ساخت زمین تجاری

شاید تابحال برایتان سوال پیش آمده باشد که برای زمین‌های تجاری چند درصد زمین را می‌توان ساخت. مساحت مجاز برای ساخت واحدهای تجاری باید بین 20 تا 50 متر مربع برای زمین‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای و بیشتر از 50 متر مربع برای زمین‌های شهری باشد.

همچنین ساخت و ساز مجاز برای زمین‌های منطقه‌ای حداکثر برابر 300 درصد کل زمین می‌باشد و در زمین‌های تجاری شهری برابر 400 درصد کل زمین است.

بیشتر بخوانید: انواع کاربری زمین چیست و چطور می توان آن را تغییر داد؟

چند درصد زمین کشاورزی قابل ساخت است؟

حداقل درصد ساخت زمین چقدر است؟

متراژ زمین برای ساخت و ساز در هر شهر با توجه به قانون شصت یا هفتاد درصد محاسبه می‌شود. برای مثال ممکن است در یک شهر، حداقل متراژ ساخت برای یک واحد مسکونی 70 متر مربع و واحد تجاری 60 متر مربع باشد. یا مثلا در شهر رشت برای حفظ زیبایی آن منطقه مجوز برای ساخت زیر 100 متر داده نمی‌شود.

حداکثر درصد ساخت زمین چقدر است؟

حداکثر درصد ساخت زمین نیز همانند حداقل درصد ساخت همانطور که گفته شد، به قانون 70 یا 60 درصد بستگی دارد. درصد ساخت زمین عبارت است از درصدی که مرجع صدور پروانه مجوز ساخت اجازه ساخت را می‌دهد.

محاسبه درصد ساخت زمین

همانطور که گفته شد درصد ساخت زمین در ایران برابر 60 درصد می‌باشد. اما اگر محاسبه 60 درصد ساخت زمین برای شما چالش ایجاد کرده در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

به طور کلی برای محاسبه درصد ساخت زمین با درصد 60 از فرمول “0.6 مساحت زمین” استفاده می‌شود. با این فرمول شما می‌توانید به راحتی برای هر زمینی مشخص کنید که چند درصد زمین قابل ساخت است. برای مثال شما یک زمین با مساحت 300 متر مربع دارید. بنابراین با احتساب مجوز ساخت 60 درصد، شما مجاز به ساخت 0.6300=180 متر مربع می‌باشید.

البته توجه داشته باشید که نورگیرها و درز انقطاع جزو زیربنا محسوب نمی‌شوند.

محاسبه درصد ساخت زمین

در چه شرایطی می‌توان 100 در 100 زمین مسکونی را ساخت؟

طبق قانون درصد ساخت زمین در شهرداری، کسانی که یک ساختمان با 100 متر مکعب و سند شش دانگ داشته باشند، می‌توانند 100 درصد زمین خود را با 10.5 متر ارتفاع بسازند اما اگر مساحت زمین کمتر از 100 متر باشد و همچنین دارای سند شش دانگ نباشد، 7 متر ارتفاع حداکثر مجاز برای ساخت و ساز است.

برای خرید زمین در یزد و و اطراف آن و یا همچنین انواع زمین در شمال کشور می‌توانید از گروه ساختمانی سامان ملک کمک بگیرید تا در نهایت خریدی مطمئن و با کیفیت را تجربه کنید. فرم زیر را پر کنید تا برای مشاوره دقیق با شما تماس بگیریم:

عوامل موثر بر درصد ساخت زمین

در حالت کلی برای فهمیدن این موضوع باید از طرح تفضیلی شهرداری کمک گرفت چرا که فقط طرح تفضیلی شهرداری مشخص می‌کند که در هر خیابان و منطقه چند درصد زمین باید ساخته شود. اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند بر روی تعیین درصد ساخت زمین موثر باشند. در این مورد می‌توان به:

  • تغییرات معبر
  • نحوه ساخت و ساز ملک‌های همسایه

اشاره کرد. برای مثال وقتی در یک خیابان تمام خانه‌ها جنوبی ساخته شده باشند به دلیل حفظ یکدستی در ساخت و ساز شما مجاز به ساخت خانه شمالی نمی‌باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع خرید زمین

عوامل موثر بر درصد ساخت زمین

نتیجه گیری

در این مقاله از سامانه املاک سامان ملک شما با درصد ساخت زمین در زمین‌های مختلف و عوامل موثر بر روی آن آشنا شدید و اکنون با داشتن اطلاعات کافی می‌توانید اقدام به خرید زمین و یا اجرای عملیات ساخت و ساز کنید.

گروه املاک سامان ملک با سال‌ها تجربه در زمینه خرید، فروش و ساخت و ساز ملک می‌تواند به شما کمک کند تا با دادن قیمت زمین در شمال و قیمت زمین در یزد با کمترین ریسک بهترین ملک را در یزد و خرید زمین در شمال کشور را داشته باشید.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.