سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
8 فرق خانه شمالی و جنوبی + خصوصیات و تصاویر

تفاوت خانه شمالی و جنوبی چیست؟ کدام بهتر است؟

فهرست مطالب

یکی از نکات مهم خرید خانه توجه به موقعیت قرارگیری ساختمان است. به نظر شما فرق خانه شمالی و جنوبی در چیست؟! چطور می‌توان بهترین موقعیت خانه‌ را تشخیص داد؟! یکی از نکات ارزشمند در خرید خانه، توجه به نورگیر بودن خانه است. این مورد با توجه به شرایط قرارگیری خانه، قابل سنجش است. دانستن فرق خانه شمالی و جنوبی، می‌‎تواند در تامین نور خانه، نقش مهمی را داشته باشد.

پس با مجله سامان ملک همراه باشید تا درباره تعریف خانه شمالی و جنوبی، مزایا و معایب هر یک و تفاوت خانه شمالی و جنوبی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

قبل از اینکه بخواهیم به فرق خانه شمالی و جنوبی north facing and south facing houses بپردازیم، بهتر است نقشه خانه شمالی و نقشه خانه جنوبی را درست بشناسیم:

منظور از خانه شمالی و جنوبی چیست؟

در ادامه به معرفی خانه شمالی و جنوبی می‌پردازیم تا بهتر بتوانید بفهمید که برق خانه شمالی و جنوبی چیست:

تشخیص خانه‌های شمالی و جنوبی

شناخت نقشه خانه شمالی و جنوبی

خانه‌های شمالی به خانه‌هایی اطلاق می‌شود که درب ورودی آنها در خیابان و یا کوچه قرار گرفته و پس از درب وارد حیاط خانه شمالی می‌شوید. نقشه خانه شمالی به این نحو است که ابتدا باید وارد حیاط و سپس وارد داخل ساختمان خواهید شد. اما خانه های جنوبی کاملا متفاوت هستند.

در نقشه خانه جنوبی پس از درب ورودی، به طور مستقیم وارد خانه می‌شوید. پس از ساختمان جنوبی، می‌توانید وارد حیاط شوید. هر کدام از این سازه‌ها خصوصیات و ویژگی‌های خاصی را در بر دارند که سبب ایجاد تفاوت و تمایز در آنها خواهد شد.

فاکتورهای بسیار زیادی می‌توانند بر روی فرق خانه شمالی و جنوبی دلالت داشته باشند. افراد با شناخت این فاکتورها و همچنین شناخت پلان ساختمان جنوبی و پلان ساختمان شمالی، می‌توانند یک انتخاب هوشمندانه را تجربه کنند. اما سوالی که ذهن بسیاری از مخاطبین را به سمت خود جلب نموده، این است که خانه‌های جنوبی بهتره یا شمالی؟

خصوصیات خانه جنوبی

 فرق خانه شمالی و جنوبی در جهت و نقشه ساختمان است. اغلب مدل خانه‌های جنوبی به صورت ویلایی است. نمای ساختمان جنوبی بیشتر در معرض دید مخاطبین است. لذا اغلب پیمانکاران از بهترین و چشم نواز‌ترین متریال‌ها برای نمای ساختمان‌های جنوبی استفاده می‌کنند.

نمای قدرتمند این سازه‌های جنوبی، یکی از مهمترین فاکتورها برای محبوبیت آنها به شمار می‌روند. این موضوع یکی از بارزترین فرق خانه شمالی و جنوبی به شمار می‌رود.

خانه جنوبی به جهت برخورداری از موقعیت قرارگیری ایده‌آل سازه در زمین، از نورگیری فوق العاده‌ای برخوردار هستند. لذا حتی در نقشه ساختمان مسکونی 120 متری جنوبی نیز نیاز به استفاده از نورگیر و یا پاسیو نخواهد بود. حتی در ساختمان دو طبقه جنوبی نیز تفاوت چندانی بین واحدهای عقبی و جلویی نخواهد بود.

این خانه‌ها از فضای داخلی بیشتری نیز برخوردار هستند که دلیل آن عدم قرارگیری نورگیر و یا پاسیو است.

نورگیری فوق العاده خانه های جنوبی

درب ورودی خانه‌های جنوبی نیز از جمله المان‌هایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این درب‌ها علاوه بر زیبایی خیره کننده، از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. درب‌ ورودی ساختمان جنوبی زیبایی ساختمان و بنا را چندین برابر خواهد نمود. اغلب این درب‌ها در کنار درب پارکینگ قرار خواهند گرفت. لذا امنیت بسیار بالایی را نیز در بر خواهند داشت.

حیاط خانه‌های جنوبی پس از بنا طراحی شده‌اند. در خانه‌های جنوبی، ابتدا وارد ساختمان و سپس وارد حیاط خواهید شد. این حیاط‌ها به نوعی تامین کننده‌ی نور مناسب ساختمان‌ها نیز به شمار می‌روند.

خصوصیات خانه‌های جنوبی

خانه شمالی یعنی چه؟

خانه شمالی چیست؟ یکی از بارزترین و مهمترین فرق خانه شمالی و جنوبی، محل قرارگیری بنا و حیاط آن است. در خانه‌های شمالی، پس از درب ورودی وارد حیاط خانه شمالی خواهید شد. طراحی حیاط خانه شمالی به گونه ای است که نور ایده‌آل و مناسب بنا تامین شود. در فرق خانه‌های شمالی با خانه‌های جنوبی می‌توان به ماندگاری بلند مدت نور طبیعی در خانه اشاره کرد.

ساختمان‌های شمالی اغلب از نورگیر و پاسیو برخوردار هستند. از این رو مقداری از فضا برای نورگیر خانه شمالی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و شاهد فضای کمتری هستیم. نمای ساختمان شمالی از دید کمتری نسبت به نمای ساختمان‌های جنوبی برخوردار است. لذا استفاده از متریال‌های ساده‌تر برای این نماها نیز ایده‌آل و مفید خواهد بود. در خانه‌های شمالی می‌توان شاهد امنیت قابل توجهی بود.

خانه های شمالی

خانه های جنوبی بهتره یا شمالی؟

اگر بخواهیم به فرق خانه شمالی و جنوبی بپردازیم، می‌توان به موارد بسیار زیادی اشاره کرد. هر کدام از این موارد، نقش مهمی در خرید آپارتمان خواهند داشت.حالا به نظر شما خانه شمالی یا جنوبی؟ 

وقتی اقدام به خرید زمین می‌نمایید، قطعا از شرایط ساخت و ساز آن مطلع خواهید بود. برخی از زمین‌ها در شرایط خاصی قرار گرفته‌اند که پیمانکار مجبور به پیاده سازی ساختمان شمالی جنوبی خواهد بود. لذا قبل از خرید زمین، باید به برخی از فاکتورهای بسیار مهم و کلیدی نیز توجه نمود.

قرارگیری کوچه، قرارگیری خیابان اصلی، قرارگیری بنا و سازه و بسیاری از موارد دیگر می‌توانند بر روی ساخت، نقش به سزایی داشته باشند.

خانه های جنوبی بهتره یا شمالی؟

در ادامه به مقایسه ویژگی‌های خانه های شمالی جنوبی می پردازیم تا بتوانید بهتر آن‌ها را مقایسه کنید و تصمیم بگیرید که خانه شمالی بهتره یا جنوبی؟

1. فرق خانه شمالی جنوبی در نمای ساختمان

در فرق خانه شمالی و جنوبی می‌توان به نمای ساختمان اشاره کرد. اگر شما به دنبال خرید خانه در یزد هستید، آیا به نمای ساختمان توجه می‌کنید؟!؟ به نظر شما نمای ساختمان سه طبقه شمالی از جذابیت بالایی برخوردار است یا نمای ساختمان سه طبقه جنوبی؟! قطعا پاسخ شما نیز نمای ساختمان سه طبقه‌ی جنوبی خواهد بود.

2. نورگیر بودن ساختمان

اگر در ساختمان دو طبقه جنوبی باشید، قطعا با نور قابل توجهی مواجه خواهید بود. اما این نورگیر بودن، مدت زمان خاصی دارد. ساختمان‌های جنوبی به جهت برخورداری از شرایط جغرافیایی خاص، نور طبیعی و ایده‌آلی را در بر خواهند داشت.

در صورتی که در ساختمان دو طبقه شمالی می‌توانید در کل روز شاهد نور مناسبی باشید، چون از نورگیر و یا پاسیو برخوردار هستند که نور روزانه‌ی آنها را تامین می‌کند. در یک توضیح کلی می‌توان گفت که میزان نورگیر بودن خانه های جنوبی بسیار بیشتر از خانه‌های شمالی است.

3. فرق خانه شمالی و جنوبی در درب ورودی

فرق خانه شمالی و جنوبی، علاوه بر نورگیری و نمای ساختمان، در درب وردی آنها نیز هست. در ساختمان‌های جنوبی پس از درب ورودی می‌توان وارد ساختمان شد، در صورتی که در ساختمان‌های شمالی پس از درب ورودی ابتدا وارد حیاط می‌شوید. امروزه تمایل ساخت و ساز به سمت خانه‌ های جنوبی افزایش یافته است.

فرق خانه شمالی جنوبی در درب ورودی

4. نقشه ساختمان مسکونی و تفاوت در متراژ

از دیگر تفاوت‌های قابل توجه در سازه‌های شمالی و جنوبی، می‌توان به نقشه‌ آنها اشاره کرد. همچنین اغلب خانه‌هایی که به صورت جنوبی ساخته می‌شوند، متراژ بیشتری دارند. اما در خانه‌های شمالی به جهت قرارگیری پاسیو و نورگیر شاهد کاهش متراژ بنا خواهیم بود. 

5. فرق خانه شمالی و جنوبی در امنیت

از دیگر فرق ها بین خانه‌های شمالی جنوبی می‌توان به امنیت آنها اشاره کرد. امنیت خانه‌های جنوبی به مراتب بیشتر از خانه‌های شمالی است. در خانه‌هایی که به صورت جنوبی ساخته شده‌اند، راه مستقیمی برای ورود به منزل وجود ندارد، در صورتی که در خانه‌های شمالی می‌توان شاهد مسیر ساده‌ای برای سارقین بود.

6. تغییرات دمایی

فرق خانه شمالی و جنوبی در دمای ان ها نیز هست. توجه به تغییرات دمایی و همچنین حفظ انرژی در خانه بسیار در خرید آن مهم است. اغلب خانه‌های شمالی به جهت برخورداری از ضلع روبرویی آزاد (حیاط) در برابر تغییرات دمایی از مقاومت کمتری برخوردار هستند.

در مقابل ساختمان جنوبی به جهت برخورداری از موقعیت ساخت ایده‌آل، مقاومت بیشتری را در برابر تغییرات دمایی در بر دارد.

7. تفاوت خانه های جنوبی و شمالی در تعداد پارکینگ‌ها

اغلب ساختمان‌هایی که به صورت جنوبی ساخته می‌شوند، از تعداد پارکینگ بیشتری برخوردار هستند. در مقابل ساختمان‌هایی که به صورت شمالی ساخته می‌شوند از تعداد پارکینگ‌های کمتری برخوردار خواهند بود.

8. تفاوت قیمت خانه‌های شمالی و جنوبی

یکی از مهمترین المان‌ها در فرق خانه شمالی و جنوبی، قیمت آنها است. با توجه به مواردی که ذکر شد، پر واضح است که قیمت خانه های جنوبی بیشتر از خانه‌های شمالی است. اگر به دنبال خرید املاک یزد به بودجه ای دارید توجه کنید. بسیارند افرادی که با توجه به شرایط خانه‌های شمالی، طرفدار استفاده از آنها هستند. شرایط زندگی، شرایط شغلی، شرایط مالی و … همگی می‌توانند در خرید خانه دخیل باشند.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام به خرید ملک، از مشاوره‌های تخصصی املاک سامان ملک استفاده کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. 

تفاوت های عمده خانه های جنوبی و شمالی در چیست؟

جمع بندی فرق خانه جنوبی و شمالی

برای فرق خانه شمالی جنوبی می‌توان به:

  • نورگیر بودن آن‌ها
  • امنیت آن‌ها
  • گرد و غبار
  • سر و صدا
  • نما

و بسیاری از موارد دیگر اشاره نمود.

خانه شمالی یا جنوبی هر کدام در بردارنده‌ی ویژگی‌های خاص و متمایز کننده‌ای هستند که مخاطبین خود را در بر دارند. خانه‌های شمالی به جهت برخورداری از تهویه مطبوع شرایط ایده‌‎آلی را برای مخاطبین دربر خواهند داشت.

خانه‌های جنوبی نیز به جهت برخورداری از شرایط ایده‌آل در نورگیری، امنیت، نمای خیره کننده و … انتخاب شایسته‌ای خواهند بود. برای اینکه بتوان یک خرید ایده‌آل و مناسب را رقم زد، باید به اولویت‌ها و سلیقه خودتان توجه کنید.

سوالات متداول

1. تفاوت خانه شمالی و جنوبی چیست؟

– نورگیری خانه جنوبی بیشتر است.
– امنیت خانه شمالی کمتر است.
– تعداد پارکینگ خانه جنوبی غالبا بیشتر است.
– خانه شمالی مقاومت کمتری در برابر تغییرات دمایی دارد.
– متراژ خانه شمالی و فضای آزاد آن کمتر است.
– نمای ورودی خانه جنوبی نسبت به خانه شمالی زیباتر است.
– قیمت خانه جنوبی از خانه شمالی بیشتر است.

2. خانه شرقی غربی بهتر است یا شمالی جنوبی؟

خانه‌های شرقی از اول صبح تا ظهر نور طبیعی دریافت می کنند و در ادامه روز نور آن‌ها کمتر خواهد شد. بالعکس خانه‌های غربی از ظهر تا غروب نور آفتاب را دریافت می کنند. خانه های غربی در فصل تابستان نور بیشتر و در زمستان نور کمتری دارند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم:
– در کل خانه‌های جنوبی از نورگیری و نقشه بهتری برخوردارند.
– نور خانه های غربی برای پرورش گیاهان بهتر است.
– خانه‌های شمالی در فصل تابستان خنک‌تر هستند و نور کمتری دارند.
– برای سرمایش و گرمایش خانه های شرقی غربی انرژی بیشتری باید مصرف کنید.
پس اگر سوالتان این است که خانه شرقی بخریم یا غربی و خانه شرقی غربی بهتر است یا شمالی جنوبی تصمیم با شما و سبک زندگیتان است.

3. فرق زمین شمالی و جنوبی چیست؟

زمین های جنوبی بخاطر نور گیر بودن مرغوب تر هستند ولی در زمین های شمالی واحدهایی که پشت ساخته می شوند، پنجره کوچک و نورگیری ضعیف تری دارند.

4. خانه جنوبی چیست؟

در نقشه خانه جنوبی پس از درب ورودی، به طور مستقیم وارد خانه می‌شوید. پس از ساختمان جنوبی، می‌توانید وارد حیاط شوید. خانه جنوبی به جهت برخورداری از موقعیت قرارگیری ایده‌آل سازه در زمین، از نورگیری فوق العاده‌ای برخوردار است.

5. خانه شمالی یعنی چه؟

نقشه خانه شمالی به این نحو است که ابتدا باید وارد حیاط و سپس وارد داخل ساختمان خواهید شد. مقداری از فضا برای نورگیر خانه شمالی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و شاهد فضای کمتری هستیم.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر شاکر

در ساختمان های چند طبقه هم بین واحدهای شمالی و جنوبی فرق هست؟

samanmelk
پاسخ به  امیر شاکر

سلام. در ساختمان های چند واحدی که در هر طبقه تعدادی واحد قرار دارد، واحد هایی که به سمت شمال هستند نور بیشتر نسبت به سایر واحد ها در طول روز دریافت خواهند کرد. مگر این که اندازه واحد ها و پنهای آن طوری باشد که هر دو واحد در کنار هم از دو طرف نور بگیرند.

صدقی

اکثرا خانه های جنوبی لاکچری تر هستن

samanmelk
پاسخ به  صدقی

سلام. نمیشه به طور قطع این رو گفت. خانه های ویلایی لوکس بسیاری وجود دارن. برای دیدن تفاوت خانه های سنتی و لاکچری میتونین مقاله زیر رو بخونین:
https://samanmelk.com/difference-of-traditional-and-luxury-house-in-yazd/

حسنا احمدی

بسیار نکات جالب و مهم و کلیدی رو ذکر کردین ممنونم از سایت سامان ملک و خسته نباشید

samanmelk
پاسخ به  حسنا احمدی

?

رضا اشرفی

هوای خونه های شمالی و جنوبی با هم فرق داره؟ چون نورگیریشون متفاوت هست

samanmelk
پاسخ به  رضا اشرفی

خانه های شمالی و جنوبی در تابستان و زمستان متعادل هستند. اما خانه های غربی و شرقی در تابستان گرم و در زمستان سرد هستند. در مناطق سردسیر معمولا خانه های جنوبی می سازند و در مناطق گرمسیر خانه های شمالی بیشتر مورد علاقه است.

حمیده شاکری

من همیشه طرفدار خانه جنوبی بودم فقط به خاطر امنیتش

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط حمیده شاکری
samanmelk
پاسخ به  حمیده شاکری

یکی از مهم‌ترین فرق خانه های شمالی و جنوبی در امنیت خانه است. خانه‌های جنوبی نسبت به خانه‌های شمالی که دارای حیاط پشتی می‌باشند از امنیت بالاتری برخوردار هستند؛ زیرا اکثر افراد سارق برای ورود به خانه از راه‌های فرعی مانند حیاط پشتی اقدام می‌کنند. همچنین حیاط خانه‌های جنوبی اغلب در حصار خانه‌های اطراف قرار دارد و امنیت این خانه‌ها بالا است

ناظمی

نمای خانه جنوبی خیلی بهتر نمایان هست و مشکلی که خانه های شمالی داره این هست که حیاط همیشه در چشم هست و تمیز کردن دائمی برای نمای خوب ورودی رو لازم داره

samanmelk
پاسخ به  ناظمی

سلام. بله این نظر درستی هست ولی برخی هم دوست دارن ورودی خانه از حیاط باشه چون دلباز تره و سریعا داخل خونه به چشم نمیاد

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.