سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
خیابان کاشانی یزد

خیابان کاشانی یزد

فهرست مطالب

امروزه خیابان کاشانی یزد را می توان یکی از بزرگ ترین خیان های منطقه دو و مناطق اصلی شهر یزد نامید. خیابان کاشانی یزد مناطق جنوب شهر یزد را به مناطق شمال شهر یزد متصل می کند؛ از میدان شهدای محراب، پارک هفتم تیر، سه راه چمران، چهار راه بسیج گذر کرده و در انتها به میدان مارکار می رسد. املاک کاشانی یزد در میان املاک یزد جزو خانه ها و آپارتمان های لوکس به حساب می آیند.

در گذشته به دلیل این که خیابان کاشانی یزد به جاده استان های جنوبی کشور منتهی می شد به خیابان کرمان شهرت داشت. برای آشنایی بیشتر با منطقه خیابان کاشانی یزد با سامان ملک همراه باشید. نقشه خیابان کاشانی یزد را در تصویر زیر می بینید.

نقشه خیابان کاشانی یزد

خیابان کاشانی یزد از محله‌های 15 خرداد، صفائیه، دشتی، انتقال خون و میوه تره بار قدیم یزد عبور می‌کند و مکان‌های مهمی مانند اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد در آن واقع شده‌اند.

یزد خیابان کاشانی به معابر مهمی مانند زیرگذر ابوذر، بلوار شهید دشتی، زیرگذر شهدای محراب، تیمسار فلاحی، منابع طبیعی، مادر، سنبل، 15 خرداد، ژاندارمری و همچنین سرباز متصل گردیده است.

مراکز تاریخی خیابان کاشانی یزد

خیابان کاشانی یزد از جمله مناطق با قدمت یزد و به نحوی بالاشهر یزد محسوب می‌شود که در آن مناطق تاریخی و دیدنی بسیاری واقع شده است. برجسته‌ترین مراکز خیابان کاشانی عبارتند از:

  • آتشکده زرتشتیان
  • موزه تاریخ و فرهنگ و هنر زرتشتیان یزد
  • موزه قصر آیینه یزد
  • ساعت مارکار یزد
  • آب انبار رستم گیو
  • مسجد حاج محراب چهار کوچه
  • خانه کسرا
  • کوچه مازاری ها

بسیاری از این مراکز نام برده شده امروزه تبدیل به مراکز توریستی و پر رفت و آمد شهر یزد شده است. همین موضوع یکی از عوامل رونق این منطقه می باشد که باعث شده تا ارزش املاک خیابان کاشانی بالا رود.

آتشکده زرتشتیان یزد

آتشکده یزد در خیابان کاشانی و محل نگهداری آتش ورهرام است. بنای آتشکده متعلق به زرتشتیان است که سالیان دراز است که در آن عبادت می کنند. آتشکده در سال ۱۳۱۳ توسط یک پارسی مقیم هند، بنا شده است. آتش آتشکده خیابان کاشانی از قبل اسلام تاکنون خاموش نشده است.

سنگ بنای ساختمان کنونی آتش ورهرام یزد در آبان ماه سال ۱۳۱۳ خورشیدی توسط انجمن اکابر صاحبان پارسی هندوستان بر ۶۸۸۱ متر مربع از زمین های اهدایی نهاده شد.

آتشکده زرتشتیان یزد

عمارت آتشکده در فهرست آثار معماری معاصر یزد قرار دارد. ساختمان آن به همت زرتشتیان یزد و پارسیان هند، تحت نظارت و سرپرستی جمشید امانت بنا شده است. ساختمان کنونی آتشکده یزد با سرمایهٔ یک زرتشتی پارسی به نام «همابائی» بر قطعه زمینی که از سوی چند تن از زرتشتیان ایران ازجمله برادران امانت به یاد پدرشان ساخته شد.

نقشهٔ آتشکده زرتشتیان کاشانی را مهندسان پارسی کشیده‌اند و جمشید امانت سرپرستی و نظارت ساخت را بر عهده داشت. جمشید امانت در خاطرات خود نوشته است که برای جلب توجه پارسیان هندوستان، پنج بار به آن دیار سفر کرده است.

موزه تاریخ و فرهنگ و هنر زرتشتیان یزد

موزه تاریخ و هنر زرتشتیان یا موزه مارکار یزد، 80 سال پیش توسط پشتون جی مارکار در زیر زمین مجموعه مارکار تاسیس شده است. در موزه زرتشتیان یزد می توان با آداب و رسوم و فرهنگ مردم زرتشت بیشتر آشنا شد. در بخشی از موزه به نشان دادن لباس سنتی موبدان و زنان زرتشتی، مراسم و آیین های درگذشتگان و بخشی به محل عبادت زرتشتیان اختصاص داده شده است.

موزه قصر آیینه یزد

موزه قصر آیینه یزد در سال 1320 توسط صراف زاده در خیابان کاشانی یزد ساخته شده است. خانه صراف زاده در سال ۱۳۷۷ به موزه تغییر کاربری داد. قدمت این بنا به دوران پهلوی بر می گردد.

ساختمانی که اشیای قدیمی مانند انواع چراغ ها، تمبر، سکه و اشیای گران قیمت در آن جا گرد هم آمده است. موزه آیینه یزد دارای اتاق هایی مانند شاه نشین، حوض خانه و سرویس می باشد. بخش هایی از اتاق ها آیینه کاری شده است، پنجره های اتاق ها با شیشه های رنگی تزیین شده و درهای چوبی زیبایی ورودی آن را دو چندان کرده است.

موزه قصر آیینه یزد

ساعت مارکار یزد

پیشینه تاریخی ساعت مارکار به سال 1313 زمانی که تصمیم گرفته شد ساعتی به نام فردوسی توسط خیر یزدی در میدان مارکار یزد ساخته شود بر می گردد. ساعت مارکار در ابتدای خیابان کاشانی یزد قرار دارد.

میدان مارکار یزد

آب انبار رستم گیو

آب انبار رستم گیو یکی از اصلی ترین آب انبار های شهر یزد است که قدمتش به حکومت قاجار می رسد. بنای آب انبار رستم گیو شامل چهار بادگیر خشت و گلی می شود.

مسجد حاج محراب چهار کوچه

مسجد حاج محراب چهار کوچه، در محله چهار کوچه یزد واقع شده است. معماری مسجد را می توان به معماری زمان ایلخانیان نسبت داد. ضلع شمالی مسجد صحن و ضلع جنوبی فضای گنبد خانه است.

خانه کسرا خیابان کاشانی یزد

خانه کسرا یزد، یکی از مکان های فرهنگی و تاریخی یزد در سال 1382 توسط پروفسور کسرا وفاداری و فرشید ناهید افتتاح شد. پیشینه تاریخی خانه کسرا به دوران قاجار برمی گردد. ساختمان کسرا داری سه طبقه است که شامل شربت خانه، فروشگاه صنایع دستی و کتاب فروشی می باشد.

در شربت خانه جشن ها و آیین های خاص سال را برگزار می کنند. فروشگاه صنایع دستی بخش دیگری از خانه کسرا است که ظروف و آثار مسی، هنرهای دستی زرتشتیان و غیره را برای دوست داران صنایع دستی گرد هم آورده شده است. کتاب فروشی خانه کسرا دارای کتاب های گوناگون از جمله کتاب های تاریخی، فرهنگی، هنری می باشد.

کوچه مازاری های یزد

کوچه مازاری ها از کوچه های معروف در خیابان کاشانی یزد می باشد که به گذر فرهنگ و هنر کشور معروف است. در زمان قدیم در کوچه مازاری ها آسیاب هایی قرار داشت که برای حناسابی مورد استفاده قرار می گرفت. در کوچه مازاری ها برنامه هایی نظیر تئاتر خیابانی، نمایشگاه هنرهای تجسمی و فروش فصلی کتاب اجرا می شود.

مراکز تفریحی خیابان کاشانی یزد

در ادامه به معرفی مراکز تفریحی خیابان کاشانی یزد می‌پردازیم:

پارک هفتم تیر

پارک هفتم تیر با وسعت پنج و نیم هکتار در خیابان کاشانی یزد احداث شده است. گونه غالب درختان سر به فلک کشیده این پارک درخت نارون و کاج می شود که فضای پارک قدیمی هفتم تیر یزد را به طبیعتی زیبا تبدیل کرده است. در زمان های قدیم پارک باغی بزرگ و پر میوه بوده که به تدریج درختان دیگر نیز به آن اضافه شدند.

پارک و بوستان هفتم تیر یزد یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های یزد هر روزه و در همه فصول میزبان بازدید کنندگان می‌باشد.

پارک هفتم تیر یزد

پارک بانوان طوبی یزد

پارک طوبی درسال 1382 و در نزدیکی میدان شهدای محراب افتتاح شده است. درختان کاج، خرمالو ، توت و دیوارهایی که دور تا دور آن را فرا گرفته است. از امکانات پارک بانوان طوبی غرفه های رفاهی و تفریحی، نمازخانه و پیست دوچرخه سواری است که همه روزه پذیرای بانوان یزدی می باشد.

هتل داد یزد

پیشینه تاریخی هتل داد به بنگاه باربری که در سال 1307 توسط حاج عبد الخالق داد ساخته شده است بر می گردد. بنگاه باربری داد تا سال 1372 دایر بوده و در سال 1380 توسط فرزندان حاج عبد الخالق بازسازی و تعمیر شده است. فرزندان حاج عبد الخالق بنگاه باربری را به هتلی با حفظ سبک سنتی و معماری مدرن تغیر شکل دادند.

هم اکنون هتل داد یزد با امکانات فراوان و سبک معماری منحصر به فرد یکی از هتل‌های درجه یک یزد است که سالانه میزبان مسافران داخلی و خارجی می‌باشد.

هتل داد یزد

رستوران شاه مردان یزد

رستوران شاه مردان یزد با سابقه و قدمتی ۸۰ ساله، یکی از رستوران های سنتی، معروف و محبوب شهر یزد است که در خیابان کاشانی قرار دارد. این رستوران ظرفیت پذیرش ۲۵۰ نفر را دارد و می توانید در این رستوران از غذاهای سنتی ایرانی به همراه دوغ محلی لذت ببرید.

بیمارستان و مراکز درمانی خیابان کاشانی یزد

در ادامه مطلب از مجله سامان ملک همراه باشید تا بیمارستان‌های مهم این خیابان را برایتان معرفی کنیم:

بیمارستان مرتاض یزد

دکتر حاجب مرتاض بر اساس قولی که به پروفسور عدل داده بود، در سال ۱۳۸۲ بیمارستان مرتاض یزد را افتتاح نمود. ساختمان بیمارستان مرتاض در پنج طبقه زیرزمین، همکف و طبقات اول، دوم و سوم ساخته شده است. خدمات درمانی بیمارستان مرتاض یزد جراحی مغز و اعصاب، درمان چاقی ، جراحی پلاستیک و غیره می باشد. بیمارستان مرتاض یزد یکی از مجهزترین مراکز درمانی در جنوب شرق کشور است.

بیمارستان مرتاض یزد

بیمارستان دکتر مجیبیان یزد

مرحوم دکتر جلال مجیبیان در سال ۱۳۴۵ بیمارستان دکتر مجیبیان یزد را با ظرفیت ۲۰ تخت راه اندازی نمود. بیمارستان دکتر مجیبیان با خدماتی مانند جراحی عمومی، مغز و اعصاب، داخلی، اطفال و زنان و زایمان میزبان هموطنان عزیز می‌باشد.

بیمارستان بهمن یزد

بیمارستان بهمن یزد در سال ۱۳۱۶ توسط گشتاسب خداداد کوچه بیوکی ساخته شد. از گذشته تاکنون بیمارستان بهمن خدمات مختلفی را به بیماران ارائه داده است. این مرکز از سال ۱۳۸۳ به عنوان اورژانس و مرکز تخصصی مغز و اعصاب و روان بهمن یزد شناخته می‌شود.

داروخانه هلال احمر یزد

داروخانه هلال احمر در خیابان کاشانی و قبل از سه راه چمران قرار دارد و به دلیل تهیه داروی بیماران سرطانی، ام اس، پیوندی و دیالیزی به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کند.

مراکز تجاری خیابان کاشانی یزد

در این قسمت به معرفی مراکز تجاری خیابان کاشانی یزد پرداخت شده است:

مجتمع تجاری شهاب یزد

مجتمع تجاری شهاب یزد در سال ۱۳۸۷ با مدیریت آقای محرمی افتتاح شد. پاساژ شهاب با چندین طبقه به صورت تخصصی در زمینه فروش موبایل، تعمیرات تلفن همراه و وسایل الکترونیکی فعالیت می‌کند.

پاساژ شهاب یزد

بازار بزرگ امیر یزد

بازار امیر، در سال ۱۳۹۳ و در ابتدای خیابان کاشانی بعد از میدان شهدای محراب افتتاح شده است. مجتمع تجاری امیر دارای چهار طبقه است. فروشگاه های مجتمع امیر محصولاتی مانند موبایل، کامپیوتر و سیم کارت و غیره را عرضه می‌کند. امکانات مجتمع تجری امیر شامل فضای بازی بیلیارد، پارکینگ، آسانسور، پله برقی، رستوران و کافی شاپ می‌باشد.

جمع بندی

خیابان آیت الله کاشانی یزد از محله‌های اکبرآباد، مهدی آباد، آبشاهی و مسکن یزد عبور می‌کند. در کاشانی یزد مکان‌های مهمی مانند موزه قصر آیینه و روشنایی، بیمارستان دکتر مجیبیان، سازمان آب و فاضلاب استان یزد، بیمارستان بهمن یزد، موزه خودروهای تاریخی و کلاسیک و دست ساز، موزه و گنجینه سنگ و شهاب سنگ یزد، شرکت نفت و اداره مخابرات شهرستان یزد در آن واقع شده‌اند.

خیابان آیت الله کاشانی به معابر مهمی مانند زیرگذر شهدای محراب، بلوار امام جعفر صادق، نعیم آباد آبشاهی، آبشاهی، خیابان کاشانی کوچه حافظ، چمران، مسکن، شهید گلدان ساز، اکبر آباد، حجت و همچنین مصطفی متصل گردیده است.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تبریزی

سلام و خسته نباشید
من قصد سفر به شهر یزد را داشتم با مطالب خوب شما پس حتما باید سری به خیابان کاشانی بزنیم و از جاهای دیدنی آن بازدید داشته باشیم. ممنون

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط تبریزی
samanmelk
پاسخ به  تبریزی

سلام. معروف ترین جای دیدنی خیابان کاشانی، اتشکده زرتشتیان هست که بسیار دیدنی است

انوری

برای درمانم در بیمارستان مجیبیان به یزد باید بیام امکان اجاره سوئیت یا منزل هم در این خیابان براحتی مقدور هست؟

samanmelk
پاسخ به  انوری

سلام. بله البته
ما در وب سایت سامان ملک اجاره سوئیت نداریم ولی به راحتی با یک سرچ ساده میتونین سوئیت برای چند روز پیدا کنید

زارع

افرادی که از قدیم در یزد زندگی میکنن خیلی خیابان کاشانی رو برای زندگی می پسندن.چون هم خونه های خوبی دارههم دسترسی راحت به همه جای شهر

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.