سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
بهترین و معروف‌ترین محله‌ها در شهر یزد

راهنمای جامع محله‌های یزد برای خرید ملک

فهرست مطالب

آیا معروف‌ترین محله های یزد را می‌شناسید؟!؟ هر شهر محله‌های معروفی دارد که به دلایل خاص و ارزشمندی مورد محبوبیت و توجه هستند. محله های یزد هم مکان مناسبی برای سکونت و هم محل گردش و تفریح به شمار می‌روند.

شاید این سوال برای شما پیش آید که خیابان‌های معروف یزد و بهترین محله های یزد برای خرید املاک یزد کدام‌ها هستند؟! یا اینکه کدام محله به عنوان باستانی‌ترین محله یزد شناخته شده است؟ پس برای یافتن جواب سوالتون با مجله اینترنتی املاک سامان ملک همراه باشید

محله های یزد

یزد یکی از شهرهای باستانی و تاریخی است که به عنوان بزرگترین شهر کاهگلی و آجری، شناخته شده است. برخی از محله های یزد از موقعیت جغرافیای بسیار مطلوبی برخوردار هستند. برخی دیگر نیز از ارزش تاریخی بالایی برخوردار خواهند بود. دوست دارید با نام محله های یزد آشنا شوید؟! به نظر شما کدام یک می‌تواند لقب بهترین محله یزد را بگیرد؟!؟

آگهی فروش اپارتمان یزد، عمارت همای 180 متری با شرایط پرداخت ویژه

در ادامه به اسم محله های یزد و اسم خیابان های یزد که شناخته شده و معروف هستند اشاره می کنیم:

 1. محله صفاییه
 2. محله بلوار جمهوری یزد
 3. محله چهار منار یزد
 4. محله فهادان
 5. محله بعثت و خیابان امام خمینی
 6. محله آب شاهی (نعیم آباد)
 7. میدان امیر چخماق
 8. خیابان مسجد جامع
 9. خیابان کاشانی
 10. شهرک مهراوران
 11. شهرک رزمندگان
 12. بلوار خامنه ای
 13. محله سید گل سرخ
 14. محله کسنویه
 15. محله چاه ملکی
 16. آزاد شهر
 17. قاسم آباد
 18. بلوار رزمندگان
 19. بلوار دشتی
 20. میدان مدرسی
تعیین قیمت کارشناسی آپارتمان شما در یزد

محله صفائیه، محله پولدارهای شهر یزد

در بین بهترین محله های شهر یزد، قطعا شاهد خودنمایی چشمگیر محله صفاییه خواهید بود. این محله به عنوان محله های یزد اعیان نشین و محله های بالاشهر یزد هم شناخته شده است. از گذشته تاکنون این محله، محل سکونت اقشار مرفه یزد به شمار می‌رود.

صفائیه به دور از بافت متراکم شهری با خانه های بزرگ و خیابان کشی عریض ساخته شده است. امروزه با وجود ساخته شدن آپارتمان‌های بسیار زیاد، شاهد ورود قشر متوسط به این محله نیز بوده‌ایم. املاک صفاییه از گرانترین خانه های یزد هستند.

صفاییه، از جاهای باکلاس یزد

چهار منار یزد، از محله های قدیمی و معروف یزد

چهارمنار یزد از محلات قدیمی شهر یزد و در مرکز شهر قرار گرفته‌ است. چهارمنار بزرگترین محلهٔ بافت تاریخی شهر یزد از لحاظ وسعت است. وجه تسمیه محله چهارمنار یزد به مناسبت وجود چهار منار متعلق به دو مدرسه مقابل هم معروف به مدرسه چهارمنار یا شمسیه است. محله چهارمنار یزد به همراه محله فهادان یزد از مهم‌ترین محلات بافت تاریخی و قدیمی یزد است.

چهارمنار در مرکز شهر واقع شده است و می‌توان شاهد خانواده‌ها و ساکنین قدیمی بود که سالهاست در این محل سکونت دارند. بیشتر اقامت ساکنین این محله های یزد به سالها قبل برمی‌گردد. تا جایی که برخی از ساکنین بیش از 100 سال است که در این منطقه سکونت دارند. لذا این محله به عنوان یکی از قدیمی‌‌ترین محله‌های یزد شناخته شده است.

آثار تاریخی محله چهارمنار یزد

 • باغ دولت آباد در محله چهارمنار یزد واقع است و در فهرست ۹ باغ ایرانی قرار دارد. این باغ به عنوان یکی از مجموعه باغ های موجود در کشور ایران، در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.
 • خانه‌های تاریخی چهارمنار مثل خانهٔ شیشه بری، خانه تریاکچی (عدل)، خانه عالِمی و خانهٔ جنب مدرسهٔ شمسیه.
 • حمام‌ها و آب انبارهای تاریخی مثل آب‌انبار کاروانسرا، آب‌انبار حوض تکیه چهارمنار، آب انبار باغ دولت آباد یزد، حمام چهارمنار و حمام کلاه دوز
 • مسجد و حسینه چهارمنار

محله بلوار جمهوری یزد

منطقه بلوار جمهوری یزد به عنوان یکی از محله های بالا شهر یزد است. از این محله نیز با عنوان محله پولدارهای شهر یزد یاد می‌کنند. موقعیت جغرافیایی بسیار عالی، آرامش فوق العاده، امنیت بسیار بالا و …، قیمت املاک بلوار جمهوری را بالا برده است.

در این بلوار می‌توان شاهد تمامی نیازهای مهم ساکنین از جمله: مغازه‌های مختلف، شعب مرکزی بانک ها، فروشگاه‌‍‌های متعدد، هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز اداری، مراکز درمانی و … بود. اگر به دنبال خرید آپارتمان در یزد هستید، این بلوار یک پیشنهاد شگفت انگیز برای شما به شمار می‌رود.

خیابان امام خمینی یزد، از قدیمی ترین خیابان های یزد

خیابان امام خمینی یزد یکی از خیابان های اصلی است و از مرکز شهر یزد تا قسمت شرق یزد ادامه پیدا می‌کند. در این خیابان می‌توانید شاهد معماری‌های برجسته مثل مسجد جامع یزد و امیرچخماق بود. موزه آب یزد و بازار زرگری (طلافروشان) یزد نیز در این خیابان قرار دارد. 

خیابانهای یزد: خیابان امام بازار طلافروشان یزد

محله‌های گلی یزد

این روزها یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های هر شهر، مکان‌های تاریخی آن‌ می‌باشد. محله های گلی یزد نیز از جمله محله‌های جذاب، دیدنی و همچنین پرطرفدار، به شمار می‌روند. با توجه به این که یزد به عنوان اولین شهر تاریخی به ثبت رسیده است، دور از ذهن نیست که شاهد بناهای خشتی در آن باشید.

در گوشه گوشه‌ی شهر یزد می‌توان شاهد تاریخ اعجاب انگیز و جذاب بود و غرق در لذت شد. از جمله محله های تاریخی و گلی یزد می توان به محله فهادان، خیابان امیرچخماق، خیابان امام، خیابان قیام و اکثر خیابان های مرکز شهر اشاره کرد.

هر کدام از این محله های یزد در بر دارنده‌ی بناهای گلی و تاریخی هستند. اغلب افرادی که به دنبال خرید خانه در یزد هستند، با توجه به این مکان‌ها و محبوبیت آنها، اقدام به خرید خانه های سنتی و بهره برداری از آن ها می کنند، مثلا تبدیل آن ها به موزه یا هتل سنتی.

محله های گلی یزد
شهر یزد از بالا

بناهای تاریخی در کدام محله های یزد قرار گرفته‌اند؟!

بناهای تاریخی در بافت سنتی یزد قرار دارند، مثل محله فهادان، خیابان قیام، میدان امیر چخماق، خیابان ایران شهر و خیابان مسجد جامع. این بناها نه تنها از متریال‌های خاص (کاهگل و…) تهیه شده‌اند، بلکه از معماری بی‌نظیری نیز برخوردار هستند.

برخی از آن‌ها به نحوی ساخته شده‌اند که در برابر عوامل طبیعی از مقاومت بالایی برخوردار هستند. همچنین طراحی و ساخت برخی از آنها، ظرفیت خانوارهای بسیار زیادی را دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت خانه های سنتی و لاکچری در یزد

یکی از مهمترین بناهای تاریخی در محله های یزد، خانه لاری‌ها است. این نوع خانه‌‌های سنتی در برگیرنده‌ی تاریخ برجسته‌ای از شهر یزد می‌باشد. حیاط‌های وسیع، ایوان‌ها، سردرها، هشتی‌ها، ایوان‌ها و … در این بناها آن‌ها را به جذاب‌ترین بناها در یزد مبدل نموده‌اند. این خانه‌ها به عنوان خانه‌های چهار فصل نیز شناخته شده‌اند.

هر کدام از این محله های یزد در بر گیرنده‌ی آثار باستانی و بافت سنتی جذاب و خیره کننده‌ای هستند. با دیدن این بناها می‌توان شاهد برجستگی بی‌نظیر این شهر از نظر تاریخی، نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر بود.

خانه لاریهای یزد

خانه‌های مدرن در کدام محله های یزد قرار دارند؟

 برخی از محله های یزد به جهت برخورداری از بافت تاریخی و سنتی، قابلیت اجرای مدرنیته را ندارند. اما در برخی از محله های یزد، شاهد اجرایی شدن بافت‌های مدرن و پیشرفته برای رفاه ساکنین هستیم. لذا افراد با توجه به نیاز و خواسته‌ی خود، اقدام به بهره برداری از آپارتمان‌های مناسب و ایده‌آل خواهند نمود.

اغلب خانه‌های مدرن و نوساز در محله‌‌های صفاییه، جمهوری و خیابان کاشانی. بافت جذاب این محله‌ها آنها را به یک مکان مدرن و مناسب برای سکونت اعیان نشین‌ها مبدل نموده است.

خانه های مدرن در محله های یزد

پایین شهر یزد کجاست؟

اگر به دنبال ارزانترین محله‌های یزد و محله های پایین شهر یزد هستید، می‌توانید به محله سید گل سرخ، محله کسنویه، محله چاه ملکی، آزاد شهر، امام شهر، خيابان امام خمينی، حسن آباد مشير، بلوار دهه فجر مراجعه نمایید.

جاهای دیدنی یزد

یزد جزو یکی از استان های گردشگری بوده که در فصل بهار و زمستان نظر بسیاری از ترویست ها را به خود جلب می کند. این شهر مناطق گردشگری متعددی دارد که به معرفی آن‌ها به طور خلاصه خواهیم پرداخت.

 • مجموعه امیر چخماق که در زمان تیموریان بنا شده در استان یزد قرار دارد. وجود میدان و فواره های جذاب و دیدنی، تکیه و آب انبار در این مجموعه باعث جذب بازدید گنندگان شده است.
 • هشت باغ دولت آباد یکی دیگر از مکان های دیدنی یزد به حساب می آید و در خیابان شهید رجایی قرار دارد. این عمارت به دلیل داشتن بلندترین بادگیر جهان معروف شده است.
 • روستای خرانق در ۸۵ کیلومتری یزد قرار دارد. در این روستا قلعه ای وجود دارد که تا ۲۹ سال پیش مسکونی بوده است. مطابق گفته های مردم روستا، آنجا آخرین استراحتگاه امام رضا (ع) بوده است. منار جنبان خرانق نیز تنها منارجنبانی است که از خشت برای ساخت آن استفاده شده است. و از معروف ترین بنا های خشتی دنیا است.
 • خانه لاری ها در یزد متعلق به زمان قاجاریه است. این خانه تاریخی حدود ۱۵۰ سال پیش ساخته شده و مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری است. در این عمارت ۶ باب خانه با معماری بسیار زیبا وجود دارد. در سال ۱۳۷۵ این بنای تاریخی ثبت ملی شد. خانه لاری ها در بافت تاریخی یزد و در محله فهادان واقع شده است.
خانه لاریهای یزد
 • دخمه یا برج خاموشان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد در محله مهراوران قرار دارد. قوم زرتشت مردگان خود را در این دخمه ها قرار می داده اند تا از حمله حیوانات وحشی در امان باشند. می توان گفت که خانه های شهرک مهرآوران می توانند انتخاب خوبی برای افرادی باشند که بودجه خیلی زیادی برای خرید خانه ندارند، ولی خانه نوساز ونزدیک به امکانات شهر می خواهند.
 • کاروانسرای زین الدین یکی از بناهای تاریخی بسیار خاص با معماری بی نظیر است. اکنون این کاروانسرا قدمت ۴۰۰ ساله دارد که در سال ۲۰۰۶ جایزه بهترین بنا را به خود اختصاص داد. این کاروانسرا در آن زمان در دو طبقه و با آجر های خشتی ساخته شده است.
 • آسیاب آبی اشکذر دستگاهی بوده که در زمان های قدیم برای آرد کردن غلات از آن استفاده می کرده اند که با سرعت و فشار آب کار می کرده است. از ویژگی های منحصر به فرد این آسیاب این است که کل مجموعه اسیاب در زیر زمین ساخته شده که آب مورد نیاز آن از قنات ها تامین شود. این آسیاب در ۲۰۰ کیلومتری حاشیه غربی کویر یزد و در امتداد جاده اصلی جاده رستاق قرار گرفته است.

سامان ملک با در اختیار داشتن فایل‌های مختلف از تمام املاک، شما را در خرید زمین در یزد، خرید آپارتمان در یزد و رهن و اجاره خانه و آپارتمان در یزد همراهی می کند.

سوالات متداول

1. مرکز شهر یزد کجاست ؟

مرکز شهر یزد کدام خیابان است؟ مرکز شهر یزد همان محله های قدیمی آن مثل مسجد جامع، بعثت، امیرچخماق، خیابان امام، خیابان قیام و برخی دیگر از محله های دور بر آن ها است که در بالا به ان ها اشاره شده است.

2. بهترین جای یزد برای زندگی کجاست؟

از محله های خوب یزد برای زندگی میتوان به محله صفاییه یزد، محله بلوار جمهوری و خیابان کاشانی اشاره کرد. میتوان گفت که برخی از محله های در حال پیشرفت مثل بلوار شهید قندی و محله مهراوران و رزمندگان هم جاهای خوبی برای انتخاب خانه هستند.

3. مهم ترین خیابان های یزد کدامند؟

خیابان کاشانی، خیابان انقلاب، خیابان امام خمینی، خیابان قیام (خیابان بازار)، خیابان سلمان فارسی، خیابان تیمسار فلاحی، بلوار دانشجو، بلوار دانشگاه، بلوار مدرس، بلوار شهید قندی، بلوار دشتی از خیابان ها و بلوارهای پرتردد و معروف یزد هستند.

مشاوره رایگان خرید ملک در یزد

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
اشتراک در
اطلاع از
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا

میدان کاج چه ویژگی هایی داره که جز محله های گران محسوب شده؟

samanmelk
پاسخ به  سارا

سلام. میدان کاج در منطقه دو یزد و در نزدیکی خیابان‌های شهید قندی، سینا، جهاد و صیاد شیرازی قرار دارد. این میدان به مراکز خدماتی مهم شهر مانند بیمارستان شهید صدوقی، داروخانه‌های متعدد، مسجد جامع نجف آباد، سالن‌های ورزشی و استخر کاج، مرکز خرید آریا، مجتمع تجاری صدف، فروشگاه رفاه، موسسه آموزش عالی امام جواد، دانشکده پرستاری و مامایی شهید صدوقی، پژوهشکده‌ها و البته رستوران‌های فراوان نزدیک است.
دسترسی به چنین امکاناتی این محله و میدان را به یکی از بهترین نقاط شهر یزد برای زندگی تبدیل کرده است؛

رضایی

ممنون از اطلاعات کاملی در مورد محله های یزد گذاشتید.موفق باشین.

samanmelk
پاسخ به  رضایی

🙏🙏
خوشحالیم که این مطلب از املاک سامان ملک براتون مفید بوده

نظامی

خیلی از افراد یزدی که به شهرستان مهاجرت میکنند بعداز سال ها ترجیح میدن یک خانه جمع و جور و قدیمی و تاریخی برای خودشون داشته باشند تا برای مسافرت حس و حال خوبی در این خانه ها داشته باشند.

شاهچراغی

شما در همه این محله ها ملک برای فروش دارین؟

samanmelk
پاسخ به  شاهچراغی

سلام. در خیابان هایی که جزو محلات قدیمی محسوب میشن خیر

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.