دریافت مشاوره رایگان

سامان ملک | مرکز امن و آنلاین معاملات ملکی

لوگوی خطی

بهترین و معروف‌ترین محله‌های یزد را بشناسید

بهترین و معروف‌ترین محله‌ها در شهر یزد

آیا معروف‌ترین محله های یزد را می‌شناسید؟!؟ هر شهر محله‌های معروفی دارد که به دلایل خاص و ارزشمندی مورد محبوبیت و توجه هستند. محله های یزد هم مکان مناسبی برای سکونت و هم محل گردش و تفریح به شمار می‌روند. شاید این سوال برای شما پیش آید که خیابانهای معروف یزد و بهترین محله های یزد برای خرید املاک یزد کدام ها هستند؟! یا اینکه کدام محله به عنوان باستانی‌ترین محله یزد شناخته شده است؟

 برای اینکه به اطلاعات کامل و جامع برای خرید خانه در یزد و یا شناخت معروف‌ترین محله‌‌ها در شهر یزد دست یابید، با سامان ملک همراه باشید.

اسم محله های یزد و معروف‌ترین ها

یزد یکی از شهرهای باستانی و تاریخی است که به عنوان بزرگترین شهر کاهگلی و آجری، شناخته شده است. برخی از محله های یزد از موقعیت جغرافیای بسیار مطلوبی برخوردار هستند. برخی دیگر نیز از ارزش تاریخی بالایی برخوردار خواهند بود. دوست دارید با نام محله های یزد آشنا شوید؟! به نظر شما کدام یک می‌تواند لقب بهترین محله یزد را بگیرد؟!؟

در ادامه به اسم محله های یزد و اسم خیابان های یزد که شناخته شده و معروف هستند اشاره کرده‌ایم:

محله صفائیه، محله پولدارهای شهر یزد

در بین بهترین محله های شهر یزد، قطعا شاهد خودنمایی چشمگیر محله صفاییه خواهید بود. این محله به عنوان محله های یزد اعیان نشین و محله های بالاشهر یزد هم شناخته شده است. از گذشته تاکنون این محله، محل سکونت اقشار مرفه یزد به شمار می‌رود. صفائیه به دور از بافت متراکم شهری با خانه های بزرگ و خیابان کشی عریض ساخته شده است. امروزه با وجود ساخته شدن آپارتمان‌های بسیار زیاد، شاهد ورود قشر متوسط به این محله نیز بوده‌ایم. املاک صفاییه از گرانترین خانه های یزد هستند.

چهار منار یزد، از محله های قدیمی یزد

از معروف‌ترین محله های یزد، می‌توان به محله چهار منار یزد اشاره کرد. این محله نیز از جمله محله های قدیمی یزد است که بزرگترین بافت تاریخی از نظر وسعت را در بر دارد. چهارمنار یزد با در بر داشتن: مسجد چهارمنار، حسینیه چهارمنار، گرمابه و حمام، باغ دولت آباد، هتل های سنتی، خانه های تاریخی، رستوران سنتی، آب انبار و … به عنوان یکی از بهترین محله های یزد برای زندگی به شمار می آید.

چهارمنار در مرکز شهر واقع شده است و می‌توان شاهد خانواده‌ها و ساکنین قدیمی بود که سالهاست در این محل سکونت دارند. بیشتر اقامت ساکنین این محله های یزد به سالها قبل برمی‌گردد. تا جایی که برخی از ساکنین بیش از 100 سال است که در این منطقه سکونت دارند. لذا این محله به عنوان یکی از قدیمی‌‌ترین محله‌های یزد شناخته شده است.

محله بلوار جمهوری یزد

منطقه بلوار جمهوری یزد به عنوان یکی از محله های بالا شهر یزد است. از این محله نیز با عنوان محله پولدارهای شهر یزد یاد می‌کنند. موقعیت جغرافیایی بسیار عالی، آرامش فوق العاده، امنیت بسیار بالا و …، قیمت املاک بلوار جمهوری را بالا برده است.

در این بلوار می‌توان شاهد تمامی نیازهای مهم ساکنین از جمله: مغازه‌های مختلف، شعب مرکزی بانک ها، فروشگاه‌‍‌های متعدد، هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز اداری، مراکز درمانی و … بود. اگر به دنبال خرید آپارتمان در یزد هستید، این بلوار یک پیشنهاد شگفت انگیز برای شما به شمار می‌رود.

محله لب خندق یزد

یکی از محله های یزد که قدیمی هم هست، محله لب خندق یزد است. دلیل نام گذاری این محله، موقعیت جغرافیایی آن است؛ این محله در کنار خندق قدیمی در شهر یزد قرار گرفته است. از آثار تاریخی این محله‌ که سبب جلب توجه بسیاری از گردشگران شده است می‌توان به کاروانسرا، بازار خان، برج و بارو و حسینیه اشاره نمود. این مکان در نزدیکی مراکز تاریخی، دیدنی و گردشگری شهر یزد قرار گرفته است. از این رو سالانه تعداد بسیار زیادی از مسافرین به این مکان مراجعه می‌کنند.

خیابان امام خمینی یزد، از قدیمی ترین خیابان های یزد

خیابان امام خمینی یزد یکی از خیابان های اصلی است و از مرکز شهر یزد تا قسمت شرق یزد ادامه پیدا می‌کند. در این خیابان می‌توانید شاهد معماری‌های برجسته مثل مسجد جامع یزد و امیرچخماق بود. موزه آب یزد و بازار زرگری (طلافروشان) یزد نیز در این خیابان قرار دارد. 

خیابانهای یزد: خیابان امام بازار طلافروشان یزد

محله‌های گلی یزد

این روزها یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های هر شهر، مکان‌های تاریخی آن‌ می‌باشد. محله های گلی یزد نیز از جمله محله‌های جذاب، دیدنی و همچنین پرطرفدار، به شمار می‌روند. با توجه به این که یزد به عنوان اولین شهر تاریخی به ثبت رسیده است، دور از ذهن نیست که شاهد بناهای خشتی در آن باشید. در گوشه گوشه‌ی شهر یزد می‌توان شاهد تاریخ اعجاب انگیز و جذاب بود و غرق در لذت شد. از جمله محله های یزد که تاریخی و گلی هستند می‌توان به برخی از معروف‌ترین آنها اشاره کرد:

 • محله آب شاهی (نعیم آباد)
 • محله خلف خانعلی
 • محله سر دوراه
 • محله شاهد باز
 • محله لرد کیوان
 • محله آب شور

هر کدام از این محله های یزد در بر دارنده‌ی بناهای گلی و تاریخی هستند. اغلب افرادی که به دنبال خرید خانه در یزد هستند، با توجه به این مکان‌ها و محبوبیت آنها، اقدام به خرید خانه های سنتی و بهره برداری از آن ها می کنند، مثلا تبدیل آن ها به موزه یا هتل سنتی.

محله های گلی یزد
شهر یزد از بالا

بناهای تاریخی در کدام محله های یزد قرار گرفته‌اند؟!

اگر شما هم طرفدار بافت سنتی در شهر یزد هستید، خوب است بدانید که این بافت تاریخی به نوعی بیانگر قدمت و همچنین اهمیت این شهر در گذشته و حال، هستند. این بناها نه تنها از متریال‌های خاص (کاهگل و …) تهیه شده‌اند، بلکه از معماری بی‌نظیری نیز برخوردار هستند. برخی از آنها به نحوی ساخته شده‌اند که در برابر عوامل طبیعی از مقاومت بالایی برخوردار هستند. همچنین طراحی و ساخت برخی از آنها، در بر گیرنده‌ی تعداد خانوارهای بسیار زیادی خواهد بود.

یکی از مهمترین بناهای تاریخی در محله های یزد، خانه لاری‌ها است. این نوع خانه‌ های سنتی در بر گیرنده‌ی تاریخ برجسته‌ای از شهر یزد می‌باشد. حیاط‌های وسیع، ایوان‌ها، سردرها، هشتی‌ها، ایوان‌ها و … در این بناها آنها را به جذاب‌ترین بناها در یزد مبدل نموده‌اند. این خانه‌ها به عنوان خانه‌های چهار فصل نیز شناخته شده‌اند. از دیگر محله های یزد می‌توان به:

 • محله فهادان
 • خیابان قیام
 • میدان امیر چخماق
 • محله تل
 • خیابان ایران شهر
 • خیابان مسجد جامع

اشاره نمود. هر کدام از این محله های یزد در بر گیرنده‌ی آثار باستانی و بافت سنتی جذاب و خیره کننده‌ای هستند. با دیدن این بناها می‌توان شاهد برجستگی بی‌نظیر این شهر از نظر تاریخی، نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر بود.

خانه لاریهای یزد

مرکز شهر یزد کجاست ؟

می توان گفت که مرکز شهر یزد همان محله های قدیمی آن مثل مسجد جامع، بعثت، امیرچخماق، خیابان امام، خیابان قیام و برخی دیگر از محله های دور بر آن ها است که در بالا به ان ها اشاره شده است.

خانه‌های مدرن در کدام محله های یزد قرار دارند؟

 برخی از محله های یزد به جهت برخورداری از بافت تاریخی و سنتی، قابلیت اجرای مدرنیته را ندارند. اما در برخی از محله های یزد، شاهد اجرایی شدن بافت‌های مدرن و پیشرفته برای رفاه ساکنین هستیم. لذا افراد با توجه به نیاز و خواسته‌ی خود، اقدام به بهره برداری از آپارتمان‌های مناسب و ایده‌آل خواهند نمود.
اغلب خانه‌های مدرن و نوساز در محله‌‌های صفاییه، جمهوری و خیابان کاشانی. بافت جذاب این محله‌ها آنها را به یک مکان مدرن و مناسب برای سکونت اعیان نشین‌ها مبدل نموده است.

خانه های مدرن در محله های یزد

گرانترین منطقه یزد و محله های لوکس

از جمله گرانترین محله های یزد و نام مناطق بالا شهر یزد عبارتند از:

 1. صفاییه
 2. جمهوری
 3. میدان کاج
 4. خیابان عدالت
 5. بلوار پروفسور حسابی
 6. میدان ابوذر
 7. خیابان کاشانی
 8. خیابان تیمسار فلاحی

پایین شهر یزد کجاست؟

اگر به دنبال ارزانترین محله های یزد و محله های پایین شهر یزد هستید، می‌توانید به:

 1. محله سید گل سرخ
 2. محله کسنویه
 3. محله چاه ملکی
 4. آزاد شهر
 5. قاسم آباد
 6. بلوار رزمندگان
 7. بلوار دشتی
 8. میدان مدرسی

مراجعه نمایید.

سامان ملک با در اختیار داشتن فایل‌های مختلف از تمام املاک، شما را در خرید زمین در یزد، اجاره و یا رهن خانه و آپارتمان در تمام محله های یزد همراهی می کند.

دسته بندی املاک
جدیدترین املاک سامان ملک
هیچ داده ای یافت نشد

این مطالب را هم حتما بخوانید

اجاره ویلا شمال در طول فصل تابستان بسیار رایج است. شمال کشور، به دلیل آب و هوای مطلوب، مناظر زیبا، جاذبه‌های گردشگری و فرصت‌های شغلی...
در اقتصاد امروز بسیاری افراد توان مالی خرید خانه و ملک را ندارند و به جای آن اقدام به رهن و اجاره ملک می نمایند....
خیلی از مستاجران و صاحبان املاک در مورد سرقفلی و قوانین آن سوالات زیادی دارند. سرقفلی به زبان ساده یعنی اگر فردی یک دهنه مغازه...

جدیدترین املاک سامان ملک

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا

میدان کاج چه ویژگی هایی داره که جز محله های گران محسوب شده؟

رضایی

ممنون از اطلاعات کاملی در مورد محله های یزد گذاشتید.موفق باشین.

نظامی

خیلی از افراد یزدی که به شهرستان مهاجرت میکنند بعداز سال ها ترجیح میدن یک خانه جمع و جور و قدیمی و تاریخی برای خودشون داشته باشند تا برای مسافرت حس و حال خوبی در این خانه ها داشته باشند.

شاهچراغی

شما در همه این محله ها ملک برای فروش دارین؟

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.