سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا؟ دلایل کافی برای یک سرمایه گذاری پرسود

سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا؟ دلایل کافی برای یک سرمایه گذاری پرسود

فهرست مطالب

سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا؟ این یک سوال بسیار جدی برای سرمایه گذار است که پاسخ آن می‌تواند در شرایط مختلف، متفاوت باشد. به عنوان مثال برای کسی که قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت دارد، خرید طلا و سکه گزینه‌ی مناسب‌تری است اما اگر میزان سرمایه‌ی کافی در اختیار دارید و برنامه‌ی سرمایه گذاری شما طولانی مدت است، خرید مسکن انتخاب بهتری است.

اما برای رسیدن به سودآوری بیشتر ضروری است سرمایه گذار اطلاعات کامل در رابطه با این دو روش سرمایه گذاری داشته باشد تا در نهایت بتواند مزایا و معایب این دو بازار را با یکدیگر مقایسه کرده و تصمیم بگیرد.

در ادامه‌ی مقاله میزان بازدهی، نوسانات، ریسک‌ها، حداقل سرمایه‌ی مورد نیاز و میزان نقدشوندگی در این دو نوع از سرمایه گذاری با دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و خواننده پس از مطالعه‌ی آن با توجه به شرایط خود و میزان سواد اقتصادی گزینه‌ی مناسب را انتخاب خواهد نمود.

مطالعه‌ی مقاله برای کسانی که به دنبال مدیریت نقدینگی خود و رسیدن به یک سرمایه گذاری پرسود هستند مفید خواهد بود. کارشناسان سامان ملک با توجه به میزان سرمایه و انتظارات شما، بهترین گزینه‌ها را برای این‌که بدانید سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا، به شما پیشنهاد خواهند داد.

سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا

موضوعات مهم در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بازارهای مختلف و در زمان‌های متفاوت، نتایج متفاوتی خواهد داشت. ممکن است سرمایه گذاری در بازار مسکن، برای سال‌های متمادی سرمایه‌ی شما را افزایش دهد اما برای سال‌های بعدی کاملا یک سرمایه گذاری اشتباه باشد.

در هنگام سرمایه گذاری باید موارد زیر با دقت مورد بررسی قرار بگیرند تا در نهایت سرمایه‌ی شما بیشترین میزان سوددهی را به همراه داشته باشد:

 • مقدار سرمایه‌ای که در اختیار دارید: ممکن است به اطمینان برسید که بازار مسکن سوددهی بیشتری دارد اما مقدار ارزش سرمایه‌ی شما برای خرید مسکن یا زمین، کافی نمی‌باشد.
 • میزان توقع شما از سوددهی در کنار ریسک پذیری: بعضی از سرمایه گذاری‌ها در ازای سوددهی سریع و قابل توجه، یه مقداری ریسک پذیری نیاز دارند. اگر ترجیح می‌دهید مقدار سوددهی کمتر اما با ریسک پذیری پایین‌تر داشته باشید بهتر است دور بازارهای پرریسک و خطرناک مانند خرید و فروش‌های هیجانی وکوتاه مدت طلا و سکه را خط بکشید.
 • نوع سرمایه گذاری: هدف شما از سرمایه گذاری بسیار مهم است. در واقع پاسخ به سوال “سرمایه‌گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟” در زمان‌های مختلف به کوتاه مدت یا بلند مدت بودن سرمایه گذاری شما بستگی دارد.
 • موقعیت جغرافیایی ملک: شهرهای توریستی در بازار مسکن دارای بالاترین میزان نقدشوندگی هستند. شهرهای ساحلی در شمال ایران و جزایر توریستی در جنوب کشور همواره مورد توجه سرمایه گذاران قرار می‌گیرند. به عنوان مثال خرید خانه در رامسر، یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که به دنبال سرمایه گذاری در بازار مسکن می‌باشند.

بیشتر بخوانید: بررسی تمامی مزایا و معایب خرید زمین در شمال

موضوعات مهم در سرمایه گذاری

جدول مقایسه ملک و طلا

ویژگیملکطلا
بازدهیبالابالا
نوع ریسکاحتمال کم در کلاهبرداری و بلایای طبیعیاحتمال زیاد در تقلبی بودن و سرقت
نقدشوندگیکمزیاد
استهلاکداردندارد
دیدگاه زمانیطولانی مدتبلند مدت
امکان سرمایه گذاری با سرمایه محدودندارددارد

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت مسکن سال 1403، خونه بخریم یا نه؟

مقایسه بازدهی طلا و مسکن

اطلاع از میزان بازدهی طلا و مسکن و مقایسه‌ی این دو نیز می‌تواند پاسخ به سوال “سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا؟” را برای ما آسان‌تر نماید.سازمان آمار هر ساله اطلاعات دقیق مقایسه بازدهی طلا و مسکن را در اختیار مردم قرار می‌دهد که می‌توانید پیش از ورود به بازار زمین یا طلا آن‌ها را مطالعه کنید.

اما لازم است بدانید در شرایط مختلف ممکن است یکی از آن‌ها از دیگری میزان سود بیشتری داشته باشند. برای مثال بازه‌ی زمانی که برای مقایسه بازدهی طلا و مسکن در نظر می‌گیریم و همچنین نوع طلا و شهری که در آن مسکن را خریداری نموده‌ایم، بسیار مهم هستند.

نمودارهای مقایسه بازدهی سرمایه گذاری‌‌های مختلف در سال‌های مختلف بر روی سایت سازمان آمار موجود هستند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ملک و طلا

هرچند پاسخ به سوال “سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا؟” در زمان‌های مختلف، متفاوت خواهد بود اما با بررسی جداگانه‌ی مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا یا مسکن به یک جمع‌بندی منطقی می‌رسیم که در انتخاب صحیح به ما کمک می‌کند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ملک

سرمایه گذاری در بازار مسکن یکی از پرسودترین و کم ریسک‌‌ترین سرمایه گذاری‌ها می‌باشد که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است.

سرمایه‌ی شما پس از خرید هر گونه ملک، گاهی به آرامی و گاهی با شتاب بیشتر، اما همواره با تورم کشور رشد کرده و به عبارت دیگر زیان دهی در این سرمایه گذاری بی‌معنا خواهد بود اما در مقایسه با شهرهای دیگر، خرید خانه در شهرهای توریستی مانند شیراز، اصفهان و یزد در کنار اطمینان بالاتر، برای سرمایه گذار، سودآوری بیشتری نیز به همراه خواهد داشت.

برای خرید خانه در یزد با قیمت مناسب می‌توانید با کارشناسان ما در سامانه املاک سامان ملک تماس بگیرید.

برای خرید خانه یزد می‌توانید از مشاوران ما در سامان ملک کمک بگیرید.

مزایای سرمایه گذاری در مسکن

 • کسب درآمد از طریق پول رهن و اجاره بها
 • کسب سود همراه با تورم
 • ریسک بسیار پایین
 • امکان دریافت تسهیلات بانکی
 • عدم نیاز به تخصص و دانش خاص
مزایای سرمایه گذاری در مسکن

بیشتر بخوانید: هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1403+ راهنمای محاسبه هزینه‌ها

معایب سرمایه گذاری در مسکن

 • قابلیت نقد شوندگی پایین: برای فروش انواع ملک با قیمت واقعی ممکن است با چالش‌هایی روبه رو بشویم که مهم‌ترین آنها زمان‌بر بودن می‌باشد. البته اگر این موضوع برای شما مهم است در هنگام خرید ملک می‌توانید آن را با کارشناسان املاک سامان ملک درمیان بگذارید. اما به طور کلی فروش ملک در هنگام رکود بازار مسکن می‌تواند تا چند ماه نیز زمانبر باشد.
 • رقم سرمایه‌ی اولیه قابل توجه: ورود به بازار مسکن نیازمند حداقلی است که برای همه مقدور نمی‌باشد. در واقع سرمایه گذاری در ملک در کنار تمام مزایایی که دارد برای افرادی امکان پذیر است که بتوانند هزینه‌ی اولیه را تامین کنند. البته روش‌هایی مانند پروژه‌های پیش خرید و مناطق در حال توسعه‌ی شهری نیزامکان سرمایه گذاری را برای جوان‌ترها فراهم می‌کند که می‌توانید درباره‌ی آن از املاک سامان ملک راهنمایی بخواهید.
 • استهلاک بالا
معایب سرمایه گذاری در مسکن

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا

پیش از خرید طلا بهتر است درباره‌ی مزایا و معایب این نوع سرمایه گذاری در مقایسه با سرمایه گذاری در بازار مسکن اطلاعات کافی داشته باشید:

مزایای سرمایه گذاری در طلا

 • نقد شوندگی بالا: فروش مسکن با ارزش واقعی ممکن است گاهی چند ماه طول بکشد، اما فروش طلا با ارزش مشخص و ثابت، در کوتاه‌ترین زمان نیز ممکن است.
 • تنوع در سرمایه گذاری: با هر مقدار سرمایه‌ای که در اختیار دارید می‌توانید با خرید سکه‌های متفاوت، طلای شکسته و حتی صندوق‌های پشتوانه‌ی طلا در سوددهی این بازار سهیم باشید.

معایب سرمایه گذاری در طلا

 • طولانی مدت بودن: سرمایه گذاری در طلا نیاز به اندکی صبر دارد، اگر سواد اقتصادی برای نوسان گیری از بازار طلا را ندارید بهتر است پس از خرید طلا برای مدت چند سال اقدام به فروش آن نکنید.
 • نحوه‌‌ی نگهداری و مراقبت: طلا و جواهرات یکی از پردردسرترین سرمایه‌ها به لحاظ نگهداری هستند. ریسک پذیری در این نوع سرمایه گذاری به دلیل امکان سرقت افزایش می‌یابد. پیش از خرید طلا بهتر است یک مکان کاملا امن برای نگهداری از آن در نظر بگیرید.
مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل به مقایسه‌ی سرمایه گذاری در بازار مسکن و طلا پرداختیم. هر دو بازار طلا و مسکن به نسبت سرمایه گذاری‌های دیگر ریسک پذیری پایینی دارند و مستقل از نوع سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت، سرمایه‌ی شما را افزایش خواهند داد اما هر کدام از آن‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که لازم است پیش از انتخاب قطعی درباره‌ی آن‌ها اطلاعات کامل داشته باشیم.

بازار طلا و سکه، ممکن است در زمان‌های مختلف با نوساناتی همراه باشند؛ اما به دلیل نقدشوندگی بالا در مقایسه با بازار مسکن، طرفداران زیادی دارد که سرمایه گذاری در طلا و سکه را به مسکن ترجیح می‌دهند.

از طرف دیگر با خرید ملک تجاری یا مسکونی در سامانه املاک سامان ملک می‌توانید آن را اجاره بدهید که در کنار افزایش سرمایه به یک منبع درآمد برای شما تبدیل خواهد شد. پس از آن می‌توانید با هزینه‌ای که بابت اجاره دریافت می‌کنید در بازار طلا و سکه نیز سرمایه گذاری نمایید.

بازار طلا و سکه در مقایسه با بازار مسکن

سؤالات متداول درباره سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا

1. خانه بخرم یا طلا؟

هر دو بازار قابلیت افزایش سرمایه‌ی شما را دارند اما موقعیت شناسی، داشتن سواد اقتصادی و اطلاع از اخبار و شرایط کشور، در سرمایه گذاری پر سود بسیار تاثیرگذار هستند.

2. طلا بفروشم خانه بخرم؟

جایگزین کردن طلا با ملک در شرایط و زمان‌های خاص، می‌تواند تا چند برابر شدن سرمایه‌ی شما اثر گذار باشد به شرط آنکه بتوانید آینده‌ی اقتصادی کشور را پیش بینی کنید. پیشنهاد مجله املاک سامان ملک این است که پیش از فروش طلا و خرید مسکن، با کارشناسان با تجربه مشورت کنید.

3. سرمایه گذاری در مسکن چه مزایایی دارد؟

بازار مسکن یک بازار کم ریسک و مطمئن است که برای سرمایه گذار، امنیت روانی را به همراه خواهد داشت. با خرید مسکن علاوه بر دریافت تسهیلات بانکی می‌توانید آن را رهن یا اجاره داده و بدون داشتن تجربه و دانش خاص، به کسب درآمد برسید.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در جواب به سوال ویلا تریبلکس یعنی چه؟ می توان گفت تریبلکس ویلاهای لوکس و مدرنی هستند که از سه طبقه مجزا تشکیل شده‌اند و...
هدف از این مقاله، منصرف کردن شما از خرید ویلا در شمال نیست، بلکه ارائه اطلاعاتی است که به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه و سنجیده...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک، با انواع ویلا بر اساس موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات و سبک معماری آشنا خواهید شد. همچنین به...
در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.