سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
پیش بینی قیمت مسکن سال 1402، خونه بخریم یا نه؟

پیش بینی قیمت مسکن سال 1403، خونه بخریم یا نه؟

فهرست مطالب

خرید مسکن معمولا به منظور رفع نیاز یا سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد. بازار مسکن در طی چند سال اخیر دچار تغییرات زیادی شده است که عمده این تغییرات باعث افزایش قیمت مسکن در سراسر کشور شده‌اند. پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ یکی از داغ‌ترین بحث‌ها در جمع سرمایه‌داران است؛ چرا که این چند ماه باقی‌مانده تا اواخر سال می‌تواند تاثیر چشم‌گیری بر قیمت املاک داشته باشد.

اخیراً شرایط بازار خرید و فروش مسکن پیچیده‌تر از زمان‌های گذشته شده است؛ اما کماکان سرمایه‌گذاری روی مسکن یکی از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود. ما در سامان ملک تلاش می‌کنیم در مسیر خرید و فروش املاک در کنار شما باشیم و در این مطلب پیش بینی قیمت مسکن و نوسانات قیمت مسکن در ماه‌های پیش‌رو را بررسی خواهیم کرد.

اگر قصد خرید ملک برای سرمایه گذاری را دارید، مشاوران ما در کنار شما هستند تا بهترین تصمیم را بگیرید. فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم:

چه عواملی در پیش بینی قیمت مسکن موثر هستند؟

جهت پیش بینی قیمت مسکن در 6 ماه آینده، باید با جوانب مختلف و عوامل موثر بر هزینه مسکن آشنا باشید. به طور کلی پیش بینی قیمت مسکن در ماه‌های آینده وابسته به عوامل مختلفی مثل نرخ ارز و سیاست‌های دولت است. در ادامه به بررسی جزئیات مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر این بازار پرطرفدار خواهیم پرداخت:

تاثیر نرخ ارز در پیش‌بینی قیمت خانه

با توجه به این که در حال حاضر دلار آمریکا بیشترین تاثیر را در میان واحدهای پولی در شرایط اقتصادی ایران دارد، با افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، قیمت مسکن بالاتر رفته و نتایج افزایشی بر بازار خرید و فروش خانه خواهد داشت.

در واقع افزایش قیمت دلار، به طور مستقیم باعث افزایش قیمت مصالح پرکاربرد مثل میلگرد و سیمان می‌شود. طبق پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ با افزایش میزان هزینه ساخت و ساز، بازار مسکن نیز دچار تورم و افزایش قیمت خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اطلاعاتی جامع در رابطه با سرمایه‌گذاری در ملک

تاثیر نرخ ارز در پیش‌بینی قیمت خانه

تاثیر سیاست‌های دولت و تحولات سیاسی بر قیمت مسکن

سیاست‌های اقتصادی دولت تاثیر زیادی بر بازارهای پرطرفدار، خصوصا بازار مسکن دارد. برای مثال دولت می‌تواند با ارائه وام‌های کم‌بهره و با اقساط بلند مدت، بازار مسکن را رونق بدهد.

از سوی دیگر اجرای طرح‌هایی مثل دریافت مالیات گزاف به ازای هر واحد خالی، باعث ترغیب مردم به اجاره دادن یا فروش ملک می‌شود. تغییرات در ساختار سیاسی کشور یا کشورهای مهم جهان نیز تاثیر زیادی در بازار مسکن دارد.

تاثیر رشد اقتصادی در کشور بر پیش‌بینی قیمت‌های مسکن

رشد اقتصادی در واقع به معنی افزایش کمیت و کیفیت کالاها یا خدماتی است که در طی یک سال در کشور ارائه می‌شوند. معمولا این رشد به عنوان درصد افزایش تولید ناخالص داخلی یا GDP ارزیابی می‌شود. هر چه میزان رشد اقتصادی بیشتر باشد، درآمدها افزایش می‌یابند و بازار مسکن رونق پیدا می‌کند.

این رشد اقتصادی اگر در دسته خدمات و محصولات مربوط به ساخت‌وساز ساختمان باشد نیز تاثیر بیشتری مشاهده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا؟

تاثیر رشد اقتصادی در کشور بر پیش‌بینی قیمت‌های مسکن

تاثیر میزان عرضه و تقاضا در قیمت مسکن

با افزایش میزان عرضه، قیمت کالاها کاهش پیدا کرده و با افزایش تقاضا، قیمت‌ها افزایش خواهد یافت. بازار مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین در یک شرایط ثابت و عدم تغییر عوامل موثر بر قیمت‌ها، افزایش عرضه و تقاضا باعث تغییر بازار مسکن می‌شود.

در طی سال‌های اخیر، نیاز کشور به واحدهای مسکونی خصوصاً در شهرهای بزرگ افزایش یافته و میزان تقاضا بیشتر از میزان عرضه است. البته به واسطه توان مالی محدود قشر زیادی از این جامعه تاثیر این امر کمتر در خرید و فروش و بیشتر در بخش اجاره مشاهده می‌شود.

تاثیر میزان عرضه و تقاضا در قیمت مسکن

تاثیر جنگ بر بازار مسکن

ممکن است در ابتدا بپرسید که جنگ کشورها چه تاثیری بر پیش بینی قیمت مسکن 1402 دارد؟ واقعیت این است که جنگ میان اسرائیل و فلسطین همانند جنگ بین روسیه و اکراین باعث رخ دادن اتفاقات مختلفی در منطقه می‌‎‌شوند.
نوع و کیفیت ارتباط سیاسی-تجاری بین ایران و این کشورها تاثیر زیادی بر ارزش ارز ملی و امنیت کشور می‌گذارد.

با وجود خطر وقوع جنگ و کمبود منابع، مردم احساس خطر کرده و تقاضای خرید مسکن کاهش می‌یابد. یکی دیگر از تاثیرات جنگ، کاهش ورود برخی از مواد اولیه ساخت و ساز به کشور است. کاهش مصالح باعث افزایش هزینه ساخت و ساز خواهد شد؛ در نتیجه قیمت خانه در این برهه زمانی افزایش پیدا می‌کند.

وضعیت بازار مسکن در سال گذشته

جهت پیش بینی مسکن در سال 1402 می‌توان نگاهی به نوسانات قیمت مسکن در سال گذشته داشت. در ماه آذر 1401 قیمت مسکن توسط بانک مرکزی رو به افزایش و حدود 48 میلیون تومان گزارش شد. به این ترتیب از آذر 1401، بازار مسکن دچار تورم و افزایش قیمت شد.

در واقع با بررسی روند تغییرات قیمت مسکن در سال‌های اخیر متوجه می‌شویم که بازار مسکن بیشتر به دست سرمایه‌گذاران افتاده است.

بازار مسکن بیشتر به دست سرمایه‌گذاران افتاده است

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

حالا که با عوامل تاثیرگذار در پیش بینی قیمت مسکن بعد از عید آشنا شدیم و وضعیت اخیر بازار را زیر ذره‌بین گذاشتیم، باید به پیش بینی قیمت مسکن در آینده بپردازیم. طبق مقالات پیش بینی قیمت مسکن از نظر کارشناسان، به نظر می‌رسد که نرخ ارز و سیاست‌های دولت تا سال 1403 به شکل یکسانی باقی می‌مانند.

در صورت ثابت ماندن قیمت دلار و متریال، میزان عرضه در حد مطلوبی باقی مانده و نوسانی در قیمت مسکن مشاهده نمی‌شود.

البته در صورت ایجاد تحولات سیاسی در دولت‌ها و تغییر رویه جنگ بین کشورها، امکان کاهش یا افزایش قیمت ارز وجود دارد. به این ترتیب پیش بینی قیمت مسکن در ایران، با اطمینان زیادی قابل انجام نخواهد بود و باید منتظر نتایج مناظره بین دولت‌ها باشیم.

در هر صورت با وجود قرار گرفتن تورم در کانال 40 درصدی، نمی‌توان احتمال کاهش قیمت مسکن را در حد چشم‌گیری و چندان بالا دانست. به طور کلی تاثیر عوامل متعدد در بازار مسکن، سبب شده که نتوانیم پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403 و اواخر سال کنونی را با اطمینان تخمین بزنیم.

با توجه به رویه کنونی بازار و پایان فصل نقل و انتقالات، جدیدترین پیش بینی قیمت مسکن نشان از ثابت ماندن یا افزایش جزئی قیمت‌ها دارد.

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

آیا تا آخر سال شاهد رکود مسکن خواهیم بود؟

با توجه به این که سرمایه و منابع مالی کشور به سوی مقاصد دیگری روانه هستند و صرف سایر اهداف دولت می‌شوند، بعید است شاهد پویایی بازار مسکن باشیم. کاهش قدرت خرید مردم باعث کاهش میزان تقاضا شده و این مسئله یکی از دلایل رکود بازار مسکن محسوب می‌شود.

از سوی دیگر پیش بینی قیمت مسکن و زمین نشان می‌دهد که خریداران انتظار کاهش قیمت‌ها را دارند، اما فروشندگان حاضر به فروش ارزان‌تر ملک نیستند.

واکنش مردم به پیش‌بینی قیمت مسکن

واکنش قشرهای مختلف مردم نسبت به نوسانات شدید بازار مسکن در سال‌های اخیر، بسیار متفاوت بوده است.

سرمایه‌دارانی که تنها به قصد سرمایه‌گذاری خرید و فروش ملک انجام می‌دهند، از این افزایش قیمت خوشحال هستند, زیرا ثروتشان چند برابر شده است. از سوی دیگر مردمی که برای رفع نیاز به دنبال خرید خانه بودند، توانایی خرید خود را از دست دادند.

جمعیت زیادی از افرادی که به قصد کار و زندگی به کلان‌شهر‌ها مهاجرت کرده بودند، با افزایش قیمت‌ها به شهر خود برگشتند؛ حتی برخی در آن‌جا نیز با بحران کمبود مسکن روبرو شدند! افرادی که به شهرهای اطراف تهران مهاجرت کردند، روزانه زمان زیادی را در مسیر و ترافیک گذراندند.

معضل بازار مسکن باعث مشکلات اجتماعی مختلفی از قبیل کپرنشینی و پشت‌بام خوابی شده است. در نتیجه نمی‌توان با پیش بینی قیمت مسکن امروز، شرایط روزهای آینده را به وضوح بیان کرد.

واکنش مردم به پیش‌بینی قیمت مسکن

با توجه به پیش‌بینی‌ها، تا آخر سال خانه بخریم؟

در حال حاضر پیش بینی قیمت زمین و مسکن، تنها به کمک شواهد موجود امکان‌پذیر است و کوچک‌ترین تغییر در این عوامل، بازار مسکن را دگرگون می‌کند. اگر می‌پرسید که با توجه به پیش بینی بازار قیمت مسکن باید اقدام به خرید مسکن کنید یا نه، باید بگوییم که در خرید خانه تعلل نکنید! خرید خانه در هر برهه‌ای موجب نفع خریدار می‌شود و باید اقدام شود.

اگر قصد خرید و فروش مسکن را دارید می‌توانید با کارشناسان سامان ملک در تماس باشید. خرید خانه در یزد با قیمت مناسب و تمام امکانات رفاهی، یکی از تخصص‌های این تیم محسوب می‌شود.

همچنین برای خرید ملک در شمال یا هر نقطه دیگری از کشور، می‌توانید از نظرات تخصصی کارشناسان ما استفاده کنید. سامان ملک صفر تا صد مسیر خرید، فروش، رهن یا اجاره ملک را، پا به پای شما خواهد آمد!

آیا خانه بخریم تا آخر سال یا صبر کنیم؟

کلام آخر

به طور کلی روند پیش بینی قیمت مسکن در دو دسته طبقه‌بندی می‌شود. عده‌ای معتقد هستند طبق شرایط موجود، قیمت مسکن تا اواخر سال 1402 و حتی بعد از عید ثابت می‌مانند. از سوی دیگر برخی اعتقاد دارند که نوسانات قیمت ارز، تاثیر شگرفی بر قیمت مسکن خواهد گذاشت.

در این مطلب از مجله سامان ملک، تمام جنبه‌های موجود در زمینه پیش‌بینی قیمت املاک را بررسی کردیم.

شما می‌توانید به کمک کارشناسان خبره سامانه انلاین املاک سامان ملک، بهترین املاک را متناسب با بودجه خود خریداری کنید.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
در این مطلب از مجله سامان ملک توضیح می‌دهیم که تهاتر ملک چیست، سپس شرایط و قوانین انجام این روش آشنا خواهید شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.