سامان ملک، اولین بازار امن آنلاین املاک

لوگوی خطی
اطلاعاتی جامع در رابطه با سرمایه‌گذاری در ملک

اطلاعاتی جامع در رابطه با سرمایه‌گذاری در ملک

فهرست مطالب

با توجه به تورم موجود در کشور و افزایش روز افزون هزینه‌های زندگی، بسیاری از افراد به فکر راهی برای افزایش درآمد خود یا حفظ ارزش پولشان افتاده‌اند. در این راستا سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف یکی از گزینه‌ها است.

سرمایه‌گذاری در ملک نیز یکی از انواع پرطرفدار و نسبتا کم‌ریسک سرمایه‌گذاری در ایران محسوب می‌شود که سالانه سود زیادی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند. در این مطلب از مجله سامان ملک به طور کامل در رابطه با این نوع سرمایه‌گذاری صحبت خواهیم کرد.

انواع سرمایه‌گذاری در ملک

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ملک بهتر است یا طلا؟

انواع سرمایه‌گذاری در ملک

سرمایه‌گذاری در حوزه ملک و املاک به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. انتخاب این روش‌ها باید با توجه به هدف سرمایه‌گذاری و سرمایه اولیه موجود تعیین شود. در ادامه توضیحاتی را در رابطه با انواع سرمایه‌گذاری در ملک مشاهده می‌کنید:

1- ساخت و ساز

ساخت و ساز املاک یکی از حوزه‌های بسیار پردرآمد در سرمایه‌گذاری املاک می‌باشد. در این روش زمینی انتخاب و خریداری می‌شود و با سرمایه‌گذاری و کسب مجوزهای لازم ساختمانی در آن ساخته می‌شود. پس از اتمام کار، واحدها یا ساختمان به فروش می‌رسند و به این ترتیب سازنده سود خوبی دریافت خواهد کرد.

این نوع سرمایه‌گذاری به طور معمول نیازمند بودجه اولیه بسیار زیادی است و در صورت بزرگ بودن پروژه زمان زیادی را تا رسیدن به سوددهی صرف خواهد کرد. در این بین نیز ممکن است چالش‌های متعددی برای کسب مجوز، تهیه مصالح، ساختن بنا و… ایجاد شود.

2- مشارکت در ساخت ملک

افرادی که سرمایه کافی برای خرید زمین و تامین هزینه‌های ساخت و ساز را ندارند، می‌توانند در یک پروژه مشارکت داشته باشند. مشارکت در ساخت به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برای مثال شما می‌توانید تنها زمین خود را در اختیار یک فرد یا یک تیم سازنده بگذارید تا ایشان بخش ساخت و ساز را به عهده بگیرند و در نهایت سود نهایی را تقسیم کنید.

بیشتر بخوانید: آیا ملک شما مناسب مشارکت در ساخت است؟

3- خرید و فروش ملک و زمین

خرید و فروش ملک یکی از روش‌های مرسوم سرمایه‌گذاری در ملک و زمین به شمار می‌رود که خود دو حالت دارد.

 • در حالت اول خرید و فروش به شکل کوتاه مدت انجام می‌شود که سود آن در راستای نرخ رشد و تورم خواهد بود.
 • در حالت دوم اما ملک یا زمین خریداری شده پس از یک بازه زمان طولانی به فروش خواهد رسید که علاوه بر حفظ ارزش پول، سود نسبتا زیادی را ایجاد خواهد کرد. در حالت دوم شاید سود بیشتر باشد اما دستیابی به آن پس از گذشت زمان زیادی اتفاق می‌افتد.

برای خرید زمین در یزد و و اطراف آن و یا همچنین انواع زمین در شمال کشور می‌توانید از گروه ساختمانی سامان ملک کمک بگیرید تا در نهایت خریدی مطمئن و با کیفیت را تجربه کنید. فرم زیر را پر کنید تا برای مشاوره دقیق با شما تماس بگیریم:

4- بازسازی املاک قدیمی

بسیاری از خانه‌های قدیمی یا ساختمان‌هایی که چندین سال از ساخت آن‌ها گذشته است، از لحاظ قیمتی ارزش خود را از دست داده‌اند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید این نوع املاک و صرف هزینه‌ای برای بازسازی آن، ملک را با قیمت بالاتری به فروش برسانند و به سود مناسبی دست یابند.

5- سرمایه‌گذاری با اجاره املاک

سرمایه‌گذاری در ملک با داشتن یک ملک و اجاره دادن آن نیز امکان‌پذیر است. این روش برای افرادی که با هدف کسب درآمد ماهانه و یا سالانه به فکر سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند بسیار مناسب است.

انواع ملک برای سرمایه‌گذاری

انواع ملک برای سرمایه‌گذاری

علاوه‌بر این که نوع سرمایه‌گذاری در ملک متفاوت است، املاکی که می‌توانید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید نیز تفاوت زیادی با هم دارند. بهترین سرمایه‌گذاری در ملک تنها با شناخت این موارد ممکن خواهد شد. در ادامه مهم‌ترین انواع ملک را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

سرمایه‌گذاری روی زمین

شاید شما زمین را به عنوان زیردسته املاک به شما نیاورید. در واقع زمین یک زیرساخت مناسب برای سرمایه‌گذاری است. انواع زمین شامل زمین‌های کشاورزی، پسماند و بایر می‌شوند. خرید هر یک از این موارد می‌توانند مزایا و معایب خود را داشته باشند اما تعیین کاربری مناسب و صرف هزینه اصولی در زمین می‌تواند در نهایت منجر به دستیابی به سود بالا شود.

بیشتر بخوانید: انواع کاربری زمین چیست و چطور می توان آن را تغییر داد؟

ملک مسکونی

ساختمان‌هایی که کاربرد تجاری یا صنعتی ندارند و تنها برای سکونت از آن‌ها استفاده می‌شوند را مسکونی می‌نامند. با وجود نیاز به مسکن به عنوان یک نیاز اصلی بین انسان‌ها، سرمایه‌گذاری در مسکن می‌تواند مطمئن باشد. شما می‌توانید با خرید و فروش، بازسازی، اجاره و… سود خوبی را به دست آورید.

ملک تجاری

به املاکی که به شکلی طراحی شده‌اند که بتوان از آن‌ها در راستای کسب درآمد استفاده کرد، ملک تجاری گفته می‌شود. سرمایه‌گذاری ملک تجاری یکی از محبوب‌ترین انواع سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. این حوزه می‌تواند به شکل خرید و فروش ملک تجاری یا اجاره آن، راه اندازی تجارتی و کسب درآمد از آن‌ها، تغییر کاربری املاک و… اجرا شود. به طور معمول قیمت یک ملک تجاری و حتی اجاره آن چندین برابر املاک مسکونی است.

ملک اداری

املاک اداری از مستغلات تجاری هستند که سودآوری بسیار بالایی دارند اما سرمایه ‌اولیه مورد نیاز آن‌ها نیز زیاد است. به طور معمول املاک اداری در راستای اجاره بلند مدت استفاده می‌شوند و به همین دلیل می‌توانند درآمد بدون دردسری را ایجاد کنند.

ساختمان‌های اداری بر اساس شرایطی مانند موقعیت مکانی و سن بنا به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند که ارزش و سودآوری هر یک متفاوت است:

 • سطح A: ساختمان‌هایی باکیفیت بالا و اجاره‌های زیاد – دسترسی مناسب به مناطق شهری و امکانات رفاهی – قرارگیری در مناطق مرکزی تجاری شهر – نوساز یا بازسازی شده
 • سطح B: ساختمان‌هایی با نرخ استاندارد و سود مناسب – دارای کیفیت خوب – قرارگیری در مناطق کم ترافیک
 • سطح C: ساختمان‌هایی با کیفیت پایین و سود کمتر – دارای فضایی قابل استفاده اما با امکانات و مزایای محدودتر

املاک صنعتی

ساختمان‌های صنعتی از دسته مواردی هستند که با بازدهی طولانی مدت سرمایه، جهت سرمایه‌گذاری در ملک با سرمایه کم شرایط مطلوبی را ایجاد می‌کنند. املاک صنعتی تنوع بسیار زیادی دارند و از این جهت در دسته‌های صنایع بزرگ، مونتاژهای کوچک، انبار فله و شرکت‌های تولیدی دسته‌بندی می‌شوند.

سرمایه‌گذاری در املاک با کاربری ویژه

تمامی ساختمان‌ها را نمی‌توان در یکی از دسته‌های بالا قرار داد. برخی از املاک با هدفی خاص ساخته می‌شوند و هر یک با توجه به شرایطشان ارزش مخصوص به خود را دارند. مواردی مانند شهربازی‌ها، تئاتر و سینما، مدارس و… در این دسته قرار می‌گیرند. سرمایه‌گذاری در این بخش باید با تحقیق زیاد و با آینده‌نگری انجام شود تا سود مناسبی را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: انواع کاربری ساختمان و مراحل تغییر آن

آموزش سرمایه‌گذاری در ملک

آموزش سرمایه‌گذاری در ملک

شما برای انتخاب بهترین روش سرمایه‌گذاری در ملک و انجام موفقیت آمیز آن نباید بی‌‌گدار به آب بزنید. در این راستا باید با نحوه سرمایه‌گذاری در ملک و اصول و قواعد آن آشنا باشید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نکات سرمایه‌گذاری در ملک می‌پردازیم:

تعیین هدف سرمایه‌گذاری

یکی از اولین و مهم‌ترین نکات در سرمایه‌گذاری تعیین هدف از سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری روی ملک شیوه‌های بسیار متنوعی دارد و نوع سوددهی هر یک متفاوت است. شما باید قبل از هر اقدامی فاکتورهای زیر را تعیین کنید:

 • دلیل سرمایه‌گذاری
 • سود دلخواه در سرمایه‌گذاری
 • بازه زمانی دلخواه برای دستیابی به سود
 • بودجه موجود در حال حاضر و در آینده
 • شروع و پایان دوره سرمایه‌گذاری
 • حوزه مورد علاقه در سرمایه‌گذاری املاک

خرید ملک به شکل آگاهانه

یک سرمایه‌گذار واقعی باید به شرایط حوزه فعالیتش واقف باشد. شما باید طبق اطلاعات، داده‌ها و آمارهای موجود تشخیص دهید که چه زمانی برای خرید ملک و املاک مناسب است، جواب به این سوال باید با تحلیل دقیق بازار و پیگیری اخبار انجام شود.

انتخاب موقعیت ملک، متراژ و سال ساخت آن، نوع کاربری ملک و… نیز اهمیت زیادی در تمامی معاملات این حوزه دارند.

پرهیز از معاملات پر ریسک

بسیاری از افراد در راستای دستیابی به سود بیشتر اقدام به انجام معاملاتی پرریسک می‌کنند. این معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها شاید در مواردی بازدهی بسیار خوبی داشته باشند اما امکان این که بدون دستیابی به سود، سرمایه اولیه شما را نیز از بین ببرند وجود خواهد داشت.

خرید املاک بدون سند، املاکی با چند شریک مختلف، خرید تنها بخشی از یک ملک یا ملک‌های دادگاهی و… نمونه‌ای از این معاملات است.

چرا سرمایه‌گذاری در ملک مناسب است؟

چرا سرمایه‌گذاری در ملک مناسب است؟

مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن بسیار زیاد است. باید توجه کنید که این مزایا و معایب به شرایط سرمایه‌گذاری و نوع آن نیز بستگی زیادی دارد. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین دلایل و مزایای سرمایه‌گذاری در این حوزه را مشاهده می‌کنید:

 • امکان سرقت سرمایه‌ شما به شکل یک ملک وجود ندارد.
 • دانش تخصصی و آکادمیک برای ورود به این حوزه لازم نیست.
 • امکان تعیین نوع درآمد (ماهانه با اجاره، سالانه با رهن، درازمدت با فروش)
 • سرمایه‌گذاری مطمئن با توجه به افزایش قیمت سالانه و تورم موجود
 • امکان تغییر کاربری املاک و کسب سود بالا
 • امکان دریافت انواع وام‌های تسهیلاتی برای خرید خانه و زمین یا بازسازی خانه‌ها
معایب سرمایه‌گذاری در ملک

معایب سرمایه‌گذاری در ملک

درست است که سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند بسیار پرسود باشد اما باید درباره ریسک‌ها و معایب آن نیز آگاهی کسب کرد. در ادامه معایبی از سرمایه‌گذاری در مسکن را مشاهده می‌کنید که ممکن است با اهداف شما هم راستا نباشد.

 • نقدشوندگی سرمایه در این حوزه معمولا پایین است.
 • برای سرمایه‌گذاری نیاز به نقدینگی بالایی وجود دارد.
 • بالا رفتن سن ساختمان و استهلاک آن باعث افت قیمت خواهد شد.
 • نیاز به صرف وقت و انرژی برای دست‌یابی به سود
 • وجود دائمی ریسک‌هایی مانند افت قیمت، تخریب و…

نرخ بازگشت سرمایه در ملک

نرخ بازگشت سرمایه در ملک یکی از شاخص‌های مهم در این بازار مالی به شمار می‌رود که تمامی سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند. این نرخ به معنای به دست آوردن سرمایه اولیه خود پس از گذشت مدتی از طریق سود سرمایه‌گذاری است. برای مثال فردی که یک ملک را خریداری می‌کند و اجاره می‌دهد، پس از گذشت چند سال به سرمایه اولیه خود دست می‌یابد.

برای محاسبه این نرخ شما باید از طریق وب‌سایت یا املاکی‌های معتبر مانند بازار امن آنلاین املاک سامان ملک ارزش یک ملک (سرمایه اولیه مورد نیاز) را مشخص کنید. سپس درآمد خود مانند هزینه رهن و اجاره را تعیین نمایید و در نهایت با محاسبه مجموع اجاره هر ماه عدد نرخ بازگشت را تعیین کنید.

نرخ بازگشت سرمایه در ملک

برای مثال اگر عدد به دست‌آمده 15 باشد به این معنی است که شما باید 15 سال از طریق ملک خریداری شده اجاره دریافت کنید تا سرمایه اولیه به شما بازگردد. (بدون محاسبه هزینه‌های جانبی)

برای برخورداری از بهترین شرایط سرمایه‌گذاری و نرخ بازگشت دلخواه، یکی از موارد مهم دریافت مشاوره سرمایه‌گذاری در ملک از افراد خبره در این حوزه است. در همین راستا مشاوران سامان ملک امکان دریافت مشاوره را برای شما مهیا کرده‌اند. فرقی نمی‌کند انتخاب شما خرید و فروش ملک، اجاره آن یا حتی مشارکت در ساخت باشد، شما می‌توانید روی کمک تیم سامان ملک حساب کنید.

اگر ساکن یزد هستید و می خواهید روی پروژه‌های مشارکت ساخت سرمایه گذاری کنید، ما به عنوان مشاور و داور در کنار شما سازندگان و مالکان عزیز یزدی خواهیم بود تا معامله‌ای امن و پرسود را تجربه کنید.

کلام آخر برای سرمایه گذاری در ملک

کلام آخر

در این مقاله در رابطه با اهمیت سرمایه‌گذاری در ملک و مزایا و معایب آن صحبت شد و گفتیم بهتر است چگونه در ملک سرمایه‌گذاری کنیم. این حوزه می‌تواند شرایط بسیار مناسبی را برای شما ایجاد کند اما به شرطی که با آگاهی کامل مراحل آن را طی کنید.

جهت دستیابی به سود مناسب از طریق سرمایه‌گذاری در ملک می‌توانید از افراد ماهر و باتجربه کمک بگیرید. مشاوران تیم سامان ملک می‌توانند شما را در انواع مختلف سرمایه‌گذاری در ملک همراهی کنند و بهترین و پرسود‌ترین پروژه را با توجه به سرمایه اولیه موجود به شما معرفی کنند.

اشتراک گذاری در :

دسته بندی املاک

این مطالب را هم حتما بخوانید

در دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز که بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام و دور از شلوغی شهر هستند، ویلای شهرکی با ارائه...
در این مطلب از مجله املاک سامان ملک به بررسی نکات کلیدی در مورد فسخ قرارداد اجاره، اعم از میزان مبلغ خسارت، زمان فسخ قرارداد...
سند پنج برگی چیست، سندی است که به عنوان "سند رسمی" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اسناد ثبتی در کشورمان است.
در این مقاله به مقایسه ویلای جنگلی و ساحلی پرداختیم و مزایا و معایب هرکدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم و به سوالات متداولی...
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم را تکمیل کنید.