دریافت مشاوره رایگان

سامان ملک | مرکز امن و آنلاین معاملات ملکی

لوگوی خطی

محله چهارمنار یزد

چهار منار از محلات قدیمی شهر یزد که امروزه در مرکز شهر قرار گرفته‌ است و بزرگترین محلهٔ بافت تاریخی شهر یزد از لحاظ وسعت است. محله چهار منار به همراه محله فهادان یزد از مهم‌ترین محلات بافت تاریخی و قدیمی یزد است.

ریشه نام محله چهارمنار یزد

نام قدیمی محله چهار منار کوی بهروک یا پهروک است که در فرهنگ لغت دهخدا به معنای زمین فراخ یا میانه وادی است. پهروک همان اشتیاق بهره یا همان پهره فارسی است که به بهروک تغییر یافته و به معنای بخش یا قسمت است.

کوی بهروک یا کوچه بهروک نام اصلی محله باید برای زمانی باشد که ساکنان آن زرتشتی بوده‌اند یا اکثریت جمعیت با آن‌ها بوده‌ است.

محله چهار منار یزد

وجه تسمیه امروزی آن به مناسبت وجود چهار منار دو مدرسه مقابل هم معروف به مدرسه چهار منار یا شمسیه است که به دستور سید شمس الدین محمد بن رکن الدین در سر کوچه بهروک ساخته شده‌ است.

خانواده‌ها و ساکنین قدیمی محلهٔ چهار منار

سادات حیدری 

قدیمی‌ ترین خاندانی در کوی چهارمنار ساکن بوده‌اند که مدارک حضورشان در محله بسیار فروان است. دست کم از ۶۰۰ سال پیش ساکن کوی چهار منار بوده‌اند خانواده حیدری از سادات عریضی می‌باشند.
در حال حاضر فرد شاخصی از این خاندان در کوی چهارمنار زندگی نمی‌کند و مشهورترین فردی که از این خاندان در دوران معاصر در کوی چهار منار زندگی می‌کرده آقا سید جواد حیدری بوده‌ است.

سادات حسینی مازاری (چراغچی)

یکی از خانواده‌های بسیار قدیمی چهار منار و ثروتمند این محله که اکثر مغازه‌های بازارچهٔ قدیم چهار منار و همچنین مکان‌هایی مانند چاپارخانه در تملک آن‌ها بوده‌ است. مدت حضور آن‌ها در کوی چهارمنار به‌ طور دقیق مشخص نیست اما احتمالاً به دلیل پیشه‌ای که داشته‌اند ( مازاری ) باید از ۷۰۰ سال پیش ساکن این کوی و برزن بوده باشند. تعدادی از اشخاص این دودمان مانند سید مرتضی مازاری در کوی چهارمنار و در امامزاده سید جلال الدین مدفون هستند.

سادات حسینی غزنویان

خاندان غزنویان که اصالتاً خراسانی بوده اند از بیرجند به یزد مهاجرت می‌کنند. خانواده غزنویان  از ۳۰۰ سال پیش در کوی چهارمنار ساکن شده‌ اند. اکثر افراد این خانواده زرگر بوده و از ثروتمندان شهر یزد محسوب می‌شده‌اند. بعضی از افراد این خانواده مانند سید ولی در آرامگاه شاه سید رضا به خاک سپرده شده‌ است.

زرگر

طایفهٔ زرگرها یکی از قدیمی‌های کوچه چهار منار هستند که از ثروتمندان بزرگ یزد محسوب می‌شده‌اند، به دلیل قدمت و حضور مستمر این خانواده در کوی چهار منار خانوادهٔ زرگر با اکثر اهالی محله خویشاوند هستند مانند چراغچی و زرگر چی و غزنویان و موسی الرضایی و طباطبایی و غیره که با آن‌ها نسبت خانوادگی دارند.

عابدی

خانوادهٔ عابدی به مدت حداقل ۱۵۰ سال است که ساکن کوی چهار منار هستند و نقش‌های مهمی در امور محله داشته‌اند مانند تولیت حسینیهٔ بزرگ چهار منار یا مسئولیت اجرای بعضی مفاد وقف نامهٔ مسجد میر خضر شاه تا چندین سال پیش، در حال حاضر از لحاظ تعداد نفرات ساکن در محله از یک خانواده، این خانواده بیشترین تعداد جمعیت را در میان خانواده‌های قدیمی ساکن کوی چهار منار را دارد.

صوت داودی

خانواده صوت داودی از ساکنین قدیمی کوی چهار منار ( کوچه بندون ) می‌باشند که مدت حضور آن‌ها در محله به بیش از ۱۲۰ سال می‌رسد جد بزرگ این خانواده حسن محمد (حسن ممل) خادم بقعهٔ شاه سید رضا بوده‌ است، همچنین مراسم روضه خوانی در منزلی متعلق به این خاندان از سال ۱۳۰۳ هجری شمسی به صورت مستمر تا به امروز پا برجاست که یکی از قدیمی‌ترین مراسم‌ های روضه خوانی یزد است، همچنین در این خانه که به خانهٔ صوت‌ها یا حاجی صوت شهرت دارد هر ساله مراسم پخت آش گندم در آن انجام می‌شود.

معز الدینی

خاندان معز الدینی از خانوادهٔ‌های ریشه دار یزد هستند که از نوادگان محمدتقی خان بافقی حاکم یزد و کرمان می‌باشند و از نسل معز الدین محمد یکی از فرزندان محمد تقی خان می‌باشند، نقش ویژهٔ این خانواده در کوی چهار منار پس از گذشت ۳۰۰ سال به زمانی بازمی‌گردد که یکی از فرزندان این خاندان به نام میرزا محمد علی خان معز الدینی در حدود اوایل انقلاب اسلامی ایران به یزد بازمی‌گردد و تولیت موقوفات باغ دولت‌آباد را در دست می‌گیرد و باعث آبادانی آن می‌شود، در حال حاضر تنها یک نفر از این خانواده در کوی چهار منار ساکن است.

آثار تاریخی محله چهار منار یزد

خانهٔ‌های تاریخی

خانهٔ شیشه بری

خانه تریاکچی (عدل)

خانه عالِمی

خانهٔ جنب مدرسهٔ شمسیه

حمام‌ها

حمام چهارمنار

حمام کلاه‌دوز

حمام بهار انقلاب

حمام چهار منار یزد

آب‌ انبارهای تاریخی چهارمنار

آب انبار کوچه بندون

آب‌انبار کاروانسرا

آب‌انبار حوض تکیه چهارمنار

آب‌انبار طاهری

آب انبار باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد

موقعیت باغ دولت آباد : بعد از عبور از درب ورودی باغ و بعد از گذر از هشتی، حوض طویل آن را مشاهده می‌کنیم. در سمت راست این حوض، عمارت شاه‌نشین یا تابستان‌خانه، و در سمت چپ، عمارت تالار آیینه یا زمستان‌خانه دیده می‌شود.

عمارت هشتی باغ، دارای ۲ طبقه، ۴ اتاق و یک بخش میانی است که درون هر کدام حوضی قرار دارد. با نگاهی دقیق، به هم پیوستن جریان آب و هوا را به زیباترین شکل ممکن مشاهده می‌کنیم.

باغ دولت آباد یزد، در فهرست ۹ باغ ایرانی قرار دارد؛ این باغ به عنوان یکی از مجموعه باغ های موجود در کشور ایران، در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

نمای داخلی باغ دولت آباد

باغ دولت آباد زمانی دو بخش اصلی بیرونی و اندرونی داشته است و بنایی که در حال حاضر در معرض تماشای قرار دارد هم همان بخش اندرونی است، همان جایی که حاکم وقت و خانواده‌اش زندگی می‌کردند.

بخش بیرونی باغ هم برای توقف کاروان‌ها، برگزاری مراسم ورزشی و تشریفات حکومتی استفاده میشده است.بادگیر هشت ضلعی، سه شاه‌ نشین، دو اتاق، حوضچه‌ها و تالارهای عمارت تابستانی قسمت‌های باقی مانده بخش اندرونی‌اند. درهای مشبک، شیشه‌های رنگی و آب‌نماهای داخل عمارت اصلی زیبایی خاصی به اینجا داده‌اند.

هتل و رستوران های سنتی محله چهارمنار

هتل ثلاثی

رستوران سنتی سور

رستوران و اقامتگاه سنتی ساباط

مکان های تفریحی محله چهارمنار

باغ دولت آباد

پارک و مجموعهٔ ورزشی چهار منار

پارک شهید سبحانی

دسته بندی املاک
جدیدترین املاک سامان ملک
هیچ داده ای یافت نشد

این مطالب را هم حتما بخوانید

در نظام حقوقی کنونی ایران، گام نهایی در به مالکیت در آمدن خانه، گرفتن سند خانه است. سند زدن خانه معمولاً به صورت تک برگ...
نحوه گرفتن وام با سند خانه بسته به این که به کدام بانک مراجعه شود، متفاوت است. ارائه وام روی سند ملکی در اغلب بانک...
امروزه مراکز خرید پر شماری در شمال کشور در حال فعالیتند. بدون تردید یکی از ابعاد جذاب سفر به شمال کشور، رفتن به مراکز خرید...

جدیدترین املاک سامان ملک

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدیار طاهری

چه نامهای جالب و قدیمی برای این محله ها گذاشتن من عاشق هتل و رستوران های سنتی هستم ممنون که اونهارو معرفی کردین حتما وقتی به یزد امدم یه سر بع اونجا میزنم:)

نگار زیوری

سلام. خاستم که به اونایی که این مقاله رو دارن میخونن پیشنهاد کنم حتما از باغ دولت اباد دیدن کنن مجموعه ای از اثار تاریخی و باد گیرهای زیباس.خیلی قشنگه و انگار در زمان داری سفر میکنی.ممنون بابت انتقال این مقاله ی زیبا

بهرامی

سلام من اهل اردبیل هستم برای امسال قرار هست که بیام یزد و برای همین دنبال یه مقاله میگشتم که بعضی از جاها و اثار باستانی یزد رو معرفی کنه.این مقاله خیلی بهم کمک کرد اینجوری که معلومه و ازش تعریف میکنن باغ دولت اباد یکی از معروف ترین های این شهره که باید حتما یه دیدن کنم ازش

کسرا عالمی

خانه سنتی در این محله هم برای فروش دارین؟

مدیر
پاسخ به  کسرا عالمی

سلام. برای خرید خانه در یزد لطفا به لینک زیر سر بزنید:
https://samanmelk.com/yazd/home-yazd/
اگر موردی رو نپسندیدید با شماره 09162167100 تماس بگیرید

مبینا احمدی

سلام مقاله ی جالب و مفیدی بود مخصوصا قسمت خانواده‌ها و ساکنین قدیمی محلهٔ چهار منار خیلی برام جالب بود

مدیر
پاسخ به  مبینا احمدی

سلام. اگر به محله های قدیمی و خانه های سنتی علاقه مند هستید پیشنهاد میکنم مقاله زیر رو هم بخونین:
https://samanmelk.com/difference-of-traditional-and-luxury-house-in-yazd/

جهت مشاوره با شماره ” 09162167100 ” تماس گرفته و یا فرم روبرو را تکمیل نمایید.